تعمیر و نگهداری توربین بادی به عنوان یکی از موثرترین راه‌های تولید انرژی بسیار مهم و با اهمیت است  و امروزه برخی از کشورها برای تامین نزدیک به نیمی از کل برق خود، به آنها متکی هستند. هر سال که می گذرد، ده ها میلیون توربین بادی جدید در کشورهای توسعه یافته نصب می‌شود.

اگرچه توربین‌های بادی منبع بسیار خوبی از انرژی تجدیدپذیر هستند، اما یک نقطه ضعف قابل توجه وجود دارد: آن‌ها برای حفظ حداکثر بازدهی به تعمیر و نگهداری منظم نیاز دارند. اما به دلیل ساختار آنها، سوالات و نگرانی‌هایی در مورد کمک صعود، ایمنی کارگران، جابجایی nacelle و تیغه های روتور ایجاد می‌شود.

دقیقا چگونه می‌توان از توربین بادی بالا رفت؟ آیا کاری باید در داخل برج انجام شود؟ با پره‌های روتور شکسته چه کنیم؟ اینها همه سوالاتی هستند که تکنسین‌های بادی به طور فزاینده‌ای با آن مواجه خواهند شد زیرا توربین‌های بادی گسترده تر را مشاهده می‎کنند و هدف این مطلب پاسخ به همه آنها و موارد دیگر است. اگر به دنبال یک راهنمای جامع در مورد تعمیر و نگهداری توربین بادی هستید، به خواندن ادامه دهید!

در ایران با توجه به وجود مناطق بادخیز، طراحی و ساخت آسیاب‌های بادی از ۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح رایج بوده و هم‌اکنون نیز بستر مناسبی جهت گسترش بهره‌برداری از توربین‌های بادی فراهم می‌باشد.بر اساس سیاست‌های کنونی انرژی در ایران، ارزش حال خالص و نرخ بازدهٔ داخلی پروژه‌های باد در سه استان گیلان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی محاسبه شده‌است، که تأییدکنندهٔ این واقعیت است که پروژه‌های برق بادی در این سه استان از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند.

بر اساس اطلاعات سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، فهرست برترین نیروگاه‌های بادی ایران تا نیمه اول سال ۱۴۰۲ به شرح موارد زیر بوده‌است

  • نیروگاه منجیل پسکون هرزویل سیاهپوش رودبار در استان گیلان با ظرفیت ۹۲٫۲ مگاوات
  • نیروگاه آرین مهباد در استان قزوین با ظرفیت ۶۱٫۲ مگاوات
  • نیروگاه مپنا در استان آذربایجان شرقی با ظرفیت ۵۰ مگاوات
  • نیروگاه انرژی‌های تجدیدپذیر مپنا در استان سیستان و بلوچستان با ظرفیت ۵۰ مگاوات
  • نیروگاه مپنا (کهک ۳) در شهر قزوین با ظرفیت ۳۰ مگاوات

آموزش شماره ۱ برای نگهداری توربین های بادی مورد نیاز است

اگرچه توربین‌های بادی ممکن است از بیرون به عنوان ساختارهای ساده به نظر برسند، اما برای عملکرد به فناوری پیچیده‌ای متکی هستند و به دلیل نیاز به کار در ارتفاع، آموزش به سادگی ضروری است. کارگران بدون آموزش نمی‌توانند توربین های بادی را به درستی نگهداری یا تعمیر کنند حتی اگر تجهیزات مناسبی داشته باشند.

خوشبختانه، تمرین معمولا زیاد طول نمی‌کشد و حداکثر چند هفته است. و اگر هنوز برای شما ایده آل نیست، همیشه می توانید برای انجام تعمیرات به خدمات خارجی اعتماد کنید. تعمیر و نگهداری توربین های بادی به طور فزاینده ای مورد تقاضا است و تعدادی از شرکت های دسترسی طناب عالی وجود دارند که دانش لازم را برای نگهداری و تعمیر صحیح آنها دارند.

بالابر یا دستری با طناب؛ چگونه از توربین بادی بالا برویم

توربین‌های بادی عظیم هستند و معمولا به طور متوسط بین ۶۰ تا ۱۲۰ متر ارتفاع دارند و تکنسین‌ها معمولا برای انجام تعمیرات و نگهداری منظم باید تا ناسل بالا بروند. بالا رفتن از آن ارتفاع چالش‌های منحصر به فردی را ایجاد می کند که برای انجام تعمیرات ایمن باید مورد توجه قرار گیرد.

در اینجا، دو راه حل رایج مورد استفاده، بالابر و دسترسی با طناب هستند. هر دوی آنها مزایای خاص خود را دارند. بالابر نیاز به آموزش کمتری دارد، زیرا این تجهیزات به معنای واقعی کلمه و به معنای واقعی، بیشتر کارهای سنگین را انجام می دهند. از طرف دیگر، دسترسی به طناب مقرون به صرفه تر است و نیاز به راه اندازی کمتری دارد، اما برای انجام تعمیرات به تکنسین های با تجربه نیاز دارید.

تکنسین‌های شرکت بین المللی ایمن بالابران کهکشان، آموزش‌های گسترده‌ای را پشت سر می‌گذارند و توسط مقامات مربوطه گواهینامه دریافت کرده‌اند، که باعث می‌شود به درستی تعمیرات و نگهداری توربین‌های بادی را انجام دهند.

شماره ۳ نگهداری ناسل: چیزهایی که تکنسین های توربین بادی باید بدانند

ناسل قلب یک توربین بادی است. این همان چیزی است که از انرژی باد برق تولید می کند و نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد و در صورت آسیب یا استفاده نادرست، کارایی توربین را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

با این حال، متاسفانه نه تنها ناسل معمولا ده‌ها متر از زمین فاصله دارد، بلکه بسیار پیچیده است. تکنسین ها نه تنها باید با کار در ارتفاع آشنا باشند، بلکه باید بدانند که چگونه با پیچیدگی‌های ناسل کنار بیایند. بدون دانش مناسب، این امکان پذیر نیست.

بنابراین، هنگام نگهداری یا تعمیر توربین های بادی، مهم است که بدانید چه نوع تعمیرات/نگهداری لازم است. تنظیم و تمیز کردن ساده توسط هر تیمی قابل انجام است اما کارهای پیچیده تر به تکنسین های با تجربه نیاز دارد.

شماره ۴ توربین های بادی آسیب دیده؛ آیا می توان آنها را تعمیر کرد؟

خراب شدن توربین های بادی خواه به دلیل فرسودگی و پارگی، طوفان های آب و هوایی یا برخورد با اجسام در حال پرواز باشد، آسیب دیدن توربین‌های بادی خیلی عجیب نیست و اگر می‌خواهید مزرعه بادی خود را در بهترین شرایط نگه دارید، باید بدانید که چگونه این کار را انجام دهید. کار تعمیر نیز

در پاسخ به این سوال که آیا توربین بادی قابل تعمیر است؟ با این حال بستگی به نوع خساراتی دارد که متحمل شده است. برای مثال، اگر تیغه‌های روتور آسیب دیده باشند، تعمیر آن‌ها معمولا بی‌اهمیت خواهد بود. با این حال، اگر ناسل آسیب ببیند، ممکن است قسمت داخلی توربین نیاز به تعویض داشته باشد.

اگر تعمیرات ضروری است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که به درستی خسارات وارده را حساب کنید و ببینید چه اقداماتی برای تعمیر توربین ها باید انجام شود. از آنجا می توانید یک برنامه عملیاتی تدوین کنید.