هنگامی که صحبت از عایق رطوبتی دیوار می‌شود، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد عایق رطوبتی دیوارهای ساختمان است، اما عایق رطوبتی دیوار برای بسیاری از سازه‌های دیگر مانند پل، تونل و راهروها نیز اهمیت حیاتی دارد. بنابراین داشتن دانش عمیق در مورد عایق رطوبتی دیوارها که در بسیاری از زمینه‌های زندگی با آن مواجه هستیم مفید است.

با این حال، قبل از اینکه در مورد فرآیند عایق رطوبتی دیوار صحبت کنیم، می خواهیم اطلاعاتی در مورد عایق رطوبتی به طور کلی ارائه دهیم. بر این اساس، عایق رطوبتی فرآیندی است که با مواد شیمیایی عایق رطوبتی انجام می‌شود تا به عنوان مانعی در تماس احتمالی سازه با آب عمل کرده و از تلفات عملکرد سازه جلوگیری کند.

مواد شیمیایی ضد آب به طور ویژه برای محافظت از سازه در برابر عواملی که ممکن است برای سازه خطرآفرین باشد، مانند خوردگی، دوام و تلفات استحکامی که ممکن است در تماس با آب رخ دهد، ساخته شده‌اند.

مثلا در ترکیه الزامی برای عایق‌سازی ساختمان‌ها مطابق با «مقررات و اصول ضد آب ساختمان‌ها» منتشر شده در روزنامه رسمی توسط وزارت محیط‌ زیست و شهرسازی جمهوری ترکیه وجود دارد.

این آیین‌نامه اصول عایق‌آب‌سازی در فونداسیون، دیوارهای کف و زیرزمین، سقف‌ها، بالکن‌ها و نواحی مرطوب ساختمان‌ها در تماس با خاک و همچنین روش‌ها و اصول عایق‌سازی کلیه نقاط تماس با آب را در بر می‌گیرد. از تمام سازه های قابل تصور مانند استخر، مخازن آب، زهکشی.

عایق رطوبتی دیوار چیست؟

وقتی از شما می‌پرسند که عایق رطوبتی دیوار چیست، تصاویر تمام سیستم‌های دیوار داخل و خارج ساختمان به ذهن متبادر می‌شود. در حالی که دیوارهای داخلی برای جداسازی ساختمان به مناطق کاربری استفاده می‌شوند، دیوارهای بیرونی سیستم‌هایی هستند که از ساختمان محافظت می‌کنند و بنابراین به طور مستقیم تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار می‌گیرند.

مواد شیمیایی عایق رطوبتی دیوار به موادی گفته می‌شود که بر روی دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان از فونداسیون تا پشت بام تاثیری بر آب نمی‌گذارند و به عنوان مانعی بین آب و ساختمان عمل نموده و از تلفات احتمالی عملکرد جلوگیری می‌کنند.

آب بندی و عایق رطوبتی ساختمان

انواع خدمات آب بندی، عایق کاری رطوبتی ساختمان بدون نیاز به داربست را از ایمن بالابران کهکشان (دکتر عایق) بخواهید.

چرا عایق رطوبتی دیوار مهم است؟

تکمیل صحیح فرآیند عایق رطوبتی بین خاک و ساختمان در هنگام نصب ساختمان حیاتی است. فونداسیون و دیوارهای پرده ای بین ساختمان و خاک باید با مواد عایق رطوبتی صحیح محافظت شود تا ساختمان در اثر رطوبت و ریشه گیاه آسیب نبیند.

در غیر این صورت ساختمان به طور دائم از فونداسیون در معرض آب قرار گرفته و در اثر خوردگی شروع به پوسیدگی می‌کند و از دست دادن عملکرد باعث نتایج غیر قابل برگشت خواهد شد.
پنجره‎‎‌ها منطقه مهمی را در سیستم‌های دیوار بیرونی اشغال می‌کنند. از آنجایی که آنها یک انتقال مستقیم بین آب و فضای داخلی ایجاد می‌کنند، عایق رطوبتی باید در هنگام نصب سیستم‌های دیوار بیرونی به درستی تکمیل شود.

در صورتی که در هنگام نصب پنجره‌ها عایق رطوبتی صحیحی بر روی دیوارها و لبه های پنجره اعمال نشود، آب مستقیم وارد ساختمان شده که باعث کاهش عملکرد می‌گردد.

به دلیل رطوبت و نشت احتمالی آب ممکن است در نواحی داخلی دیوارها رطوبت ایجاد شود و در صورت پیشرفت این وضعیت، باکتری و قارچ ایجاد می‌شود. این سازندهای بیولوژیکی نیز باید با مواد ضد آب مناسب دیوار تعمیر شوند.

بنابراین برای جلوگیری از تشکیلاتی که مشابه اینها به ساختمان و سلامت انسان آسیب می زند، باید در مرحله نصب با مواد عایق رطوبتی مناسب کار کرد.