ماستیک چیست و کجا استفاده می شود سوالات مهمی است که باید در مورد مصالح مورد استفاده در معماری ساختمان پاسخ داده شود. ماستیک که نوعی ماده پرکننده است، در کنار هم قرار گرفتن مواد مختلف مانند بتن، چوب، فلز و شیشه به محکم و غیر قابل نفوذ بودن اتصالات کمک می‌کند.

ماستیک چیست؟

این سوال که ماستیک چیست را می‌توان به عنوان پرکننده‌ای که برای آب بندی یا پرکردن شکاف‌های بین مصالح ساختمانی استفاده می‌شود تا از ورود مایعات، هوا و آفات جلوگیری کرد، پاسخ داد. ماستیک در ساخت و ساز به عنوان چسب و درزگیر کاربرد فراوانی دارد.

این ماده وظیفه دارد بی نظمی‌هایی را که ممکن است بین دو سطح ایجاد شود با جداسازی محل اتصال مواد همسان یا متفاوت پر کند. ماستیک می تواند ترک های سطوحی مانند بتن، فایبرگلاس و سایر مصالح ساختمانی سخت را پر کند. همچنین می‌توان از آن در فضای باز استفاده کرد زیرا در برابر آب، گرما و اشعه ماوراء بنفش مقاوم است.

پرکننده‌های ماستیک برای هر ماده‌ای مناسب هستند اما معمولا در بتن، آلومینیوم، شیشه، چوب، فولاد و سنگ مرمر استفاده می‌شوند. به شکل مایع غلیظ یا به صورت خمیر در دسترس است و با تفنگ درزبندی فشرده می‌شود. ماستیک‌ها را نیز می‌توان با ماله زد یا قبل از مونتاژ روی محل قرار داد تا به طور طبیعی تحت فشار شکل حفره ای به خود بگیرد.

انواع ماستیک چیست؟

به این سوال پاسخ دادیم که ماستیک چیست اما انواع ماستیک چیست؟ مهندسان عمران، معماران و یا بسیاری از افراد شاغل در صنعت ساختمان و ساختمان بدون شک با پاسخ این سوال که ماستیک چیست یا انواع ماستیک آشنا هستند. از سوی دیگر، پاسخ به این سوال برای تازه واردان این بخش بسیار مهم است.

انواع مختلفی از ماستیک توسط برندهای مختلف در صنعت ساختمان تولید و استفاده می‌شود. علاوه بر این، هر محصول مزایا و معایب خود را دارد. به همین دلیل، انتخاب مناسب‌ترین محصول ماستیک برای نیازهای خود برای جلوگیری از اثرات منفی که ممکن است پس از آن رخ دهد، مهم است.

  • ماستیک‌ پلی اورتان

اگر به دنبال یک ماستیک تک جزئی جامد هستید که تقریبا به هر چیزی بچسبد، ماستیک مبتنی بر پلی اورتان ممکن است بهترین گزینه باشد. این نوع ماستیک اتصالات بادوامی را بین مواد و اتصالات واشر ایجاد نموده تا از مخلوط شدن مایعات و سایر مواد با یکدیگر جلوگیری کند. آنها همچنین در برابر سایش مقاوم هستند و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر درزگیرهای غیر آب بندی دارند.
ماستیک پلی اورتان به ندرت قابل رنگ آمیزی است، اما معمولا در رنگهایی مانند خاکستری، سیاه یا سفید برای ترکیب با بتن و کف تولید می‌شود. می‌توان از آن در مخازن آب آشامیدنی استفاده کرد.

 • ماستیک اکریلیک

ماستیک‌های اکریلیک دوستدار طبیعت هستند و می‌توان آنها را رنگ کرد. با این حال، نباید در مناطقی که اغلب در معرض آب هستند استفاده شود. توانایی آن در ارائه هماهنگی رنگ به راحتی قابل تشخیص است و مناطق تحت تاثیر آب و هوا آن را مفید می‌کند. با این حال، ماستیک‌های اکریلیک به اندازه سایرین انعطاف پذیر نیستند، بنابراین جابجایی آنها می‌تواند به مرور زمان باعث ایجاد ترک شود.

 • ماستیک قیر

ماستیک قیر یک پرکننده تک جزئی و الاستیک حاوی حلال‌های پایه قیر است. از آن در تریم کاری در ساخت و ساز، آب بندی، اتصال و فرآیندهایی که نیاز به اصلاح سریع دارند استفاده می‌شود. می‌توان آن را روی سطوح مرطوب اعمال و رنگ کرد.
ماستیک های قیر همیشه آماده استفاده هستند زیرا می توان آنها را سرد کرد..

 • ماستیک سیلیکونی

ماستیک سیلیکونی یک نوع ماستیک ایده آل است. خاصیت ارتجاعی خود را برای مدت طولانی حفظ می‌کند و در برابر آب بسیار مقاوم است. آنها همچنین تمایل دارند کمتر از سایر درزگیرها جمع شوند و تقریبا به هر ماده ای می‌چسبند. شرایطی مانند کپک زدن، زنگ زدگی یا دمیدن مایع و هوا در ماستیک‌های سیلیکونی دیده نمی‌شود.

 • ماستیک پلی سولفید

ماستیک پلی سولفید حاوی ترکیبات آلی فرار بیشتری نسبت به سایر انواع ماستیک است. اکثر ماستیک‌های پلی سولفیدی رنگ را به خوبی حمل نمی‌کنند. با این حال، آنها در طول زمان استفاده بسیار انعطاف پذیر هستند و حتی می‌توانند در زیر آب نیز استفاده شوند. به علاوه به دلیل مقاومت شیمیایی در بسیاری از مناطق قابل استفاده است که آنها را به گزینه ای عالی برای نشتی‌های فعال که نیاز به تعمیر فوری دارند تبدیل می‌کند. برخی از فیلرهای ماستیک پلی سولفید می توانند تا ۲۰ سال عمر کنند.

 • ماستیک هیبرید

ماستیک‌های هیبریدی بهترین کیفیت پلی اورتان و سیلیکون را ترکیب می‌کنند. بی بو و دوستدار طبیعت است. چسبندگی مصالح ساختمانی سنگین را بدون نیاز به تثبیت فراهم می‌کند. همچنین می‌توان از آن مانند پلی سولفید در زیر آب استفاده کرد و قدرت چسبندگی بالایی دارد. ماستیک‌های ترکیبی را می توان رنگ کرد.

آب بندی و عایق رطوبتی ساختمان

انواع خدمات آب بندی، عایق کاری رطوبتی ساختمان بدون نیاز به داربست را از ایمن بالابران کهکشان (دکتر عایق) بخواهید.

ماستیک کجا استفاده می‌شود؟

مناطق استفاده از ماستیک بسیار گسترده است. ماستیک بیشتر به عنوان پرکننده درز، اتساع، پرکننده و اتصال عناصر ساختمانی مانند نازک کاری فلز و شیشه، کاشی، پی وی سی استفاده می‌شود. سایر مناطق استفاده به شرح زیر است:

  • به دلیل مقاومت در برابر آب و هوا، در هنگام نصب پنجره و در، ماستیک می‌تواند اطراف یک دهانه ناهموار را پر کند تا یک لایه هوابند ایجاد کند که باعث می‌شود خانه
  • احساس راحتی و امنیت بیشتری داشته باشد.
  • در اتصالات و اتساع بتن،
  • اتصالات بتن کارخانه، اتصالات فرودگاهی و بندری،
  • می‌توان از آن برای ایجاد اتصالات بین چوب قاب بندی و پایه‌های بتنی استفاده کرد.
  • از ماستیک‌ها در ترک‌های دیوار و روسازی‌های بتنی و در شکاف‌های اطراف طاقچه خانه استفاده می‌شود.
  • لبه‌های کابین دوش، وان حمام و سینک را می‌توان با ماستیک برای آب بندی پر کرد.
  • ماستیک را می‌توان در هر جایی که شکافی وجود دارد که آب، هوا یا حشرات از آن عبور می‌کنند استفاده کرد.
  • ماستیک همچنین می‌تواند برای چسباندن پانل‌های تخته سه لا، کاشی‌های سقف، دیوار و کف استفاده شود.

در این مطلب به این سوال که ماستیک چیست پاسخ دادیم و در مورد انواع ماستیک اطلاعاتی دادیم. علاوه بر این، مناطق استفاده ایده آل از انواع ماستیک را فهرست کرده ایم.