بام سبز چیست به بام نشیمن نیز معروف است، یک سیستم سقف با لایه های رویشی است. سیستم بام سبز طوری طراحی شده است که به طور کامل یا جزئی با گیاه پوشانده شود. امروزه با افزایش جمعیت، افزایش باورنکردنی مسکن صورت گرفته است. به دلیل جمعیت زیاد، ساختمان های بالاتر و بالاتری ساخته شد و متاسفانه فضای سبز کاهش یافت. این امر باعث شده تا پروژه های جدید برای مردم فشرده تر باشند و ساختمان ها باید حداکثر امکانات اجتماعی را در مناطق کوچک فراهم کنند.

ساخت سیستم هایی به نام بام سبز در پشت بام ساختمان هایی که فضای سبز ندارند آغاز شده است. پس مزایای داشتن بام سبز چیست و چگونه بام سبز بسازیم؟

مزایای بام سبز

علاوه بر مزایای زیبایی شناختی بام سبز که فضای زندگی طبیعی را برای افراد در پشت بام ساختمان ها ایجاد می کند، مزایای زیست محیطی، بهداشتی و هزینه ای نیز دارد. برای اینکه سیستم بام سبز عمر طولانی داشته باشد و بر ضد آب بودن ساختمان تأثیر منفی نگذارد، باید با مصالح مناسب طراحی شود.

وقتی صحبت از مزیت هزینه سیستم بام سبز می شود که می توان روی پشت بام ساختمان ها ساخت، اولین مثالی که به ذهن می رسد بهبود کیفیت آب به دلیل کاهش جریان آب باران و سرریز کمتر آب است. سیستم های ترکیبی فاضلاب بهداشتی و آب باران.

علاوه بر این، کاهش مصرف انرژی از دیگر مزایای بام سبز است. از طرفی هزینه های مدیریت آب باران به لطف بام سبز کاهش می یابد. علاوه بر این، بام های سبز دوام بیشتری نسبت به بام های سنتی دارند، بنابراین زمان تعویض سقف را افزایش می دهند.

فضای زندگی ارتقا دهنده تنوع زیستی، بهبود کیفیت هوا، عایق صوتی بهتر در طبقات بالای ساختمان ها از دیگر مزایای اصلی داشتن بام سبز است. علاوه بر این موارد، نصب، نصب و نگهداری بام سبز نیز فرصت های شغلی را در مناطق کشاورزی شهری ایجاد می کند.

لایه‌های بام سبز چیست

از آنجایی که بام‌های سبز سیستم‌هایی هستند که بر روی یک سطح بتنی ساخته می‌شوند، برخلاف خاک زمین، مانند باغ، نصب آنها بسیار خاص است. نصب آنها در چند لایه و با انتخاب محصولات خاص تکمیل می شود. پس لایه های بام سبز چیست؟

سیستم بام سبز معمولاً از ۴ جزء تشکیل شده است:

  1. ابتدا از یک لایه عایق برای محافظت ساختمان در برابر نشت آب استفاده می شود که به عنوان یک سد ریشه مقاوم در برابر آب و ریشه گیاه نیز عمل می کند.
  2. با قرار دادن یک لایه زهکشی که معمولاً از شن سبک، خاک رس یا پلاستیک ساخته شده است، روی لایه عایق از ایجاد گودال های احتمالی جلوگیری می شود.
  3. به عنوان یک لایه رویی، یک ژئوتکستایل یا تشک فیلتر باید گذاشته شود که اجازه می دهد آب جذب شود، اما از فرسایش ذرات ریز خاک نیز جلوگیری می کند.
  4. پس از تمام این فرآیندهای ضد آب، می توان یک محیط در حال رشد، یعنی گیاهان را کاشت.

چگونه بام سبز بسازیم؟

ساخت بام سبز یک فرآیند دقیق است. هر لایه باید با دقت و با استفاده از محصول مناسب تکمیل شود. در غیر این صورت این سیستم ها که در معرض عوامل خارجی مانند باران و برف قرار خواهند گرفت، بر ضد آب بودن ساختمان تاثیر گذاشته و نتایج غیر قابل برگشتی را به همراه دارند.

برای تجربه بام سبز باید یک سیستم ضد آب خوب داشته باشید. باومرک تمام راه حل های ضد آب مورد نیاز در نصب بام سبز را به شما ارائه می دهد. بنابراین زمانی که قصد دارید بام سبز داشته باشید باید به یاد داشته باشید که می توانید با خیال راحت محصولات عایق رطوبتی باومرک را انتخاب کنید.

غشای قیری  یکی از بهترین راه حل ها برای محافظت از ساختمان در برابر نشت آب است.  علاوه بر این، آنها حاوی مواد افزودنی ویژه ضد ریشه هستند. این غشاهای ضد آب پلاستومری یا الاستومری دارای پشتی نمدی پلی استری نبافته هستند و از دو طرف با یک فیلم پلی اتیلن پوشانده شده اند.

یکی دیگر از راه حل های مفید برای بام سبز، محصول GEOTEXTILE است. این یک محصول نساجی غیر بافته است که با سوزن زدن الیاف پلی پروپیلن خالص یا پایه پلی استر خالص و اعمال عملیات حرارتی تولید می شود.

پس از انتخاب محصول مناسب برای بام سبز می توان مراحل اجرا را آغاز کرد. نباید فراموش کرد که محصول صحیح انتخاب شده باید به درستی اعمال شود. برای اینکه سیستم بام سبز ماندگاری طولانی داشته باشد و تاثیر نامطلوبی بر ضد آب بودن ساختمان نداشته باشد، باید با انتخاب مصالح مناسب طراحی شود.