اگر چه پاسخ به این سوال که پایبندی چیست توسط اهالی صنعت ساخت و ساز شناخته شده است، اما برای بسیاری کاملا درک نشده است. پایبندی، مفهومی که تقریبا در هر پروژه ساخت و ساز بتن آرمه مهم است، از ضروری ترین عناصر پروژه های ساختمانی است.در این مطلب ما تمام جوانب این سوال را که پایبندی چیست پوشش خواهیم داد که پاسخ آن صرفا به عنوان پیوند مواد مختلف مورد استفاده در پروژه های ساختمانی و توانایی آنها برای عمل به عنوان یک ماده داده شده است.

پایبندی چیست؟

با اطمینان از چسبندگی دو ماده به یکدیگر در سازه های چسبنده که در لغت به معنای چسبندگی است، دوام بالایی را فراهم می کند. به عنوان مثال، برای اینکه سازه های ساخته شده از بتن و میله های آهنی به بتن مسلح تبدیل شوند، میله ها باید کاملا به بتن بچسبند. به لطف چسبندگی، این دو ماده متفاوت به هم می چسبند و همزمان قابل استفاده می شوند.

بتن مسلح برای به دست آوردن سازه های بادوام برای مدت طولانی در مواجهه با بلایای طبیعی و بسیاری از اثرات مختلف خارجی استفاده می شود. برای به دست آوردن سازه های بتن آرمه باید میلگردهای بتنی و آهنی به نام آرماتور به هم چسبانده شوند. در این مرحله چسبندگی وارد عمل می شود و به بتن و آرماتور اجازه می دهد تا به هم بچسبند و نیروی کششی بین آنها ایجاد شود.

چسبندگی که دو ماده مختلف را قادر می سازد به هم بچسبند و با هم کار کنند فقط بین بتن و آرماتور اتفاق نمی افتد. همچنین در زمینه های مختلف پروژه های ساختمانی مانند چسبندگی بتن به سنگدانه های مورد استفاده در تولید سیمان استفاده می شود. چسبندگی که برای تبدیل شدن یک پروژه ساختمانی به بتن آرمه الزامی است امروزه در تمامی پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

افزایش دهنده پایبندی چیست؟

هنگامی که محاسبه پایبندی در پروژه های ساختمانی انجام می شود، ممکن است همیشه نتیجه مطلوب حاصل نشود. روش‌های افزایش چسبندگی که در صنعت ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند، در سازه‌هایی که استحکام کافی ندارند، پایبندی لازم را برای افزایش دوام فراهم می‌کنند.

در این مرحله، بسیاری از روش های مختلف افزایش پایبندی استفاده می شود:

 • استفاده از آرماتورهای آجدار
 • افزایش چسبندگی مواد افزودنی
 • استفاده از آرماتورهای عرضی
 • بالا بردن عیار بتن

روشهای ذکر شده در بالا نتایج مورد نظر را در محاسبه پایبندی ارائه می دهند. ایده آل ترین نیروی چسبندگی با روش های افزایشی به دست می آید که باعث می شود دوام سازه به حد لازم برسد.

چرا افزایش دهنده پایبندی مهم است؟

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، پایبندی یکی از مهم ترین عواملی است که باید در نقطه تبدیل سازه به بتن مسلح مورد توجه قرار گیرد. اگر چسبندگی که با استحکام سازه نسبت مستقیم دارد، به درستی اعمال نشود، در دراز مدت می تواند منجر به نتایج بدی شود.

گسل‌های فراوان در جغرافیای کشورمان اهمیت توجه به دوام در پروژه های عمرانی را افزایش داده است. عوامل زیادی بر دوام یک سازه تاثیر می‌گذارد، از کیفیت مصالح به کار رفته در ساخت و ساز گرفته تا عدم نظارت و شیوه های فنی نادرست.

بنابراین، برای اینکه ساختمان بتواند بار خود را به طور ایمن به زمین حمل کند، هر یک از مواد مختلف موجود در ساختمان باید در یکپارچگی حرکت کنند. به لطف انعطاف پذیری و استحکام ارائه شده توسط چسبندگی ایده آل، سازه ها بدون توجه به بار و فشار شدیدی که ممکن است با آن مواجه شوند، بادوام می شوند.

روش های افزایش پایبندی چیست؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، استفاده از فولاد آجدار یک روش افزایش چسبندگی است. در عین حال، افزودنی های افزایش دهنده چسبندگی نیز به استحکام چسبندگی بالاتر سطوح اعمال شده کمک می کنند. بنابراین، افزایش چسبندگی تضمین می کند که دوام سازه ها به سطح ایده آل می رسد.

افزایش کلاس بتن مورد استفاده از جمله روش های ارجح برای افزایش چسبندگی است. با افزایش کلاس بتن، چسبندگی نیز افزایش می یابد. به عنوان مثال، تفاوت چسبندگی بین بتن های C40 و C50 بسیار زیاد است. تقویت عرضی که یکی دیگر از روش های افزایش چسبندگی است نیز باعث افزایش چسبندگی می شود.

یکی از روش های دیگر در بتن افزودنی های افزایش دهنده چسبندگی است. افزودنی های اعمال شده بر روی سطوحی که عاری از انواع کثیفی، روغن، زنگ زدگی و گرد و غبار هستند، چسبندگی ملات، گچ و کف ها را افزایش داده و ضد آب می کنند. افزودنی مایع افزایش دهنده ضد آب و چسبندگی – لاتکس یکی از موثرترین افزودنی های عایق چسبندگی با کاربردهای مختلف از گچ های داخلی و خارجی گرفته تا کف کشی است.

مزایای افزودنی های افزایش دهنده چسبندگی عبارتند از:

 • در حالی که پرایمرهای افزایش دهنده چسبندگی دو ماده مختلف را به یکدیگر متصل می کنند، آنها همچنین راه حل های زیست محیطی را با تأثیر بر صرفه جویی در انرژی در پروژه های ساختمانی ارائه می دهند.
 • آنها با جلوگیری از هدر رفتن آب در گچ ها به عایق کاری کمک می کنند. آنها با کمک به تهویه مطبوع، راحتی سازگار با محیط زیست را ارائه می دهند.
 • آنها همچنین در داخل خانه استفاده می شوند و از تورم کاربردهایی مانند گچ و رنگ جلوگیری می کنند.
 • به لطف کاربرد عملی آن، در زمان و کار صرفه جویی می کنند.
 • آنها از تجهیزات در برابر رطوبت و رطوبت محافظت می کنند.
 • آنها مقاومت بالایی در برابر نمک های مورد استفاده در برنامه های حذف یخ زدگی نشان می دهند.
 • آنها کاملا به بتن و فولاد می چسبند.
 • استحکام مکانیکی آنها بسیار بالاست.

چگونه از افزایش دهنده های پایبندی استفاده کنیم؟

قبل از شروع استفاده از افزودنی های افزایش دهنده چسبندگی، آماده سازی سطح کف مورد اجرا باید انجام شود. سطح کف که از انواع کثیفی و زنگ زدگی و مواد خارجی پاک می شود باید از آب اشباع شود ولی آب اضافی روی سطح باقی نماند. از طرف دیگر سطوح فولادی باید از عناصری مانند کثیفی و زنگ زدگی که چسبندگی را کاهش می دهند، تمیز کرده و با سنباده برای اعمال افزایش دهنده چسبندگی آماده شوند.

به عنوان مثال، هنگام استفاده از ملات محافظ خوردگی و عامل چسبندگی، تقریبا ۶ لیتر آب برای ۲۵ کیلوگرم افزایش دهنده مصرف می شود. آب و مواد را با هم مخلوط کرده و به مدت ۴ دقیقه استراحت داده و مجددا ۳۰ ثانیه دیگر مخلوط کرده و با برس، غلتک یا سیستم اسپری استفاده کنید.

اگر قرار است برنامه ای برای جلوگیری از خوردگی انجام شود، مخلوط آماده شده با یک برس حداقل در دو لایه روی آرماتور آهن اعمال می شود. اولین لایه روی آرماتور تمیز شده به ضخامت ۱ میلی متر با قلم مو، غلتک یا پاشش اعمال می شود. بعد از حدود ۳-۴ ساعت، لایه دوم اعمال می شود. سطوح بتنی و آرماتورها ۳۰ دقیقه پس از اجرای لایه دوم با ملات تعمیری پوشانده می شود که باید ضخامت مشابهی داشته باشد.

در کاربرد به عنوان پرایمر، مخلوط آماده شده با قلم مو یا سیستم اسپری اعمال می شود تا ضخامت آن از ۱ میلی متر بیشتر نشود. سطوح بتنی ۳۰ دقیقه پس از اتمام اجرا با ملات تعمیری پوشانده می شود.