عایق رطوبتی فرآیندی است که برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل سازه طراحی شده است. به طور معمول عایق رطوبتی در لایه‌ها و مراحل مختلف برای ایجاد موانع متعدد به طوری که آب نتواند به سازه نفوذ کند انجام می‌شود. یک سازه با استفاده از غشاها و پوشش‌ها برای محافظت از محتویات زیر یا درون و همچنین محافظت از یکپارچگی ساختار، ضد آب می‌شود.

ترکیبی از این مراحل به عنوان پوشش ساختمان (Building Envelope) نامیده می‌شود. بنابراین، سازگاری مصالح، فعل و انفعالات آنها، اتصالات محوطه‌های ساختمان در مجموع عملکرد یک ساختمان را قضاوت می‌کند و این عملکرد بیشتر توسط عوامل هوازدگی در فضای باز مختل می‌شود، که آب باران و زهکشی نقش اصلی را ایفا می‌کند. بنابراین، حفاظت در برابر آب و هوا، نشت از زمین و حرکت عمودی آب در یک سازه را می‌توان با استفاده صحیح از سیستم ضد آب به خوبی محافظت کرد.

سیستم های عایق رطوبتی مدرن با معماری پایدار با یک دوره عمل دوگانه در کاربرد آن در منبع سروکار دارند. پوشش‌های مختلف و خاص با نسبت‌های معینی از مواد شیمیایی به این فرآیند اجازه می‌دهد تا به راحتی چند کار را انجام دهد. اثر موازی بقای انرژی به دلیل استفاده از مواد درگیر در فرآیند رخ می‌دهد که تا حد زیادی شامل پوشش‌های روی دیوارها و کف‌های خارجی می‌شود که جریان گرما را به داخل ساختمان کاهش می‌دهد و در نتیجه بار روی بهبود کیفیت هوای داخلی و تهویه مطبوع فضا را کاهش می‌دهد. سیستم‌های عایق رطوبتی را به دلیل قابلیت و اهمیت چندعملی آن می‌توان «حفاظت و بازسازی سازه» یا «مهندسی تجدیدپذیر» نامید. عایق رطوبتی نه تنها بخش عمده‌ای از روند ساخت و ساز ساختمان است، بلکه در درجه بندی یک پروژه هم اهمیت دارد. بنابراین، یک سیستم ضد آب از نظر فنی نه تنها برای پوشش ساختمان به عنوان یک اصل کلی، بلکه در بخش های خاص یک سازه نیز قابل اجرا است.

عایق رطوبتی ساختمان موثر بر ساختمان

هر ساختمانی را می‌توان به عنوان یک موجود زنده در نظر گرفت، زیرا در صورت عدم مراقبت مناسب و عدم توجه، مشکلات و خرابی ایجاد خواهد شد. به این ترتیب برخی از عوامل طبیعی مانند آب و هوا، باد و رطوبت بر عمر مفید سازه اثر می‌گذارند. آب (از طریق رطوبت و باران) منبع اصلی تخریب یا آسیب رساندن به یک سازه است، از فونداسیون تا گچ آن اگر سازه به خوبی از رطوبت محافظت نشود. آب از طریق عملکرد مویرگی خود وارد بتن شده و مقاومت بتن را مختل می‌کند و در نتیجه آن را مستعد خوردگی می کند. این امر در ساختمان از طریق ایجاد ترک بر روی گچ، تشکیل پوسیدگی روی دیوارها و وجود رطوبت در سقف مشاهده می‌شود.

عایق رطوبتی ساختمان

عایق رطوبتی به صورت لایه لایه در بالای سازه با حفظ خاصیت تنفسی آن انجام می‌شود تا از نشت و بالا آمدن مویرگی آب به داخل آن جلوگیری شود. در داخل، محتوای آب موجود در ساختار را دفع می کند و از بیرون یک لایه محافظ در اطراف خود تشکیل می دهد. به طور معمول سیستم عایق رطوبتی ساختمان با ایجاد موانع متعدد برای جلوگیری از ورود آب به داخل سازه انجام می شود. این توسعه لایه های متعدد، توسط مواد و تکنیک های موجود در آن، نوعی ساختار پوششی را در اطراف ساختمان ایجاد می‌کند. این پوشش را می توان با جلوگیری از ورود گرمای اضافی از جو به عنوان یک ویژگی پایدار یا یک اقدام ساختمان سبز در نظر گرفت. این را می توان با استفاده از رنگ‌ها، پوشش‌ها و سایر مواد تکمیل شده و روکش فلزی انجام داد که به ایجاد انتقال بین دمای بیرون و داخل خانه کمک می‌کند. این انتقال بین دما به رو‌ های زیر به سازه کمک می کند:

حداقل تفاوت بین دمای داخلی و خارجی ساختمان باعث کمتر شدن علائم هوازدگی و محافظت از سازه می‌شود. این امر به گونه ای اتفاق می افتد که با تطبیق یا یکسان سازی دمای اتاق و دمای بیرون، اثر انقباض یا انبساط در فصول مختلف در ترکیب مصالح ساختمان کاهش می‌یابد.
بار روی سیستم تهویه مطبوع و سایر فرآیندهایی که ساکنان ساختمان تمایل دارند برای قابل سکونت کردن دمای اتاق استفاده کنند را کاهش می‌دهد. این کاهش را می توان به خوبی در صرفه جویی در مصرف برق، مصرف آب آشامیدنی و سایر منابع مصرف کرد. این امر ساختمان را به سمت محیطی سبزتر می برد.
انواع روش های ضد آب
انواع متداول روش‌های عایق رطوبتی مورد استفاده در صنعت ساختمان وجود دارد. عایق رطوبتی در ساختمان ها به طور کلی برای موارد زیر مورد نیاز است:

  • زیرزمین
  • دیوارها
  • حمام و آشپزخانه
  • بالکن
  • حیاط خلوت و پشت بام
  • بام تهرانی
  • مخازن آب
  • استخرهای شنا

روش‌های عایق رطوبتی زیر معمولا در ساخت و ساز استفاده می‌شود:

 • عایق رطوبتی سیمانی
 • غشاهای عایق رطوبتی مایع
 • غشای قیری
 • پوشش قیری
 • غشای مایع پلی اورتان

روش عایق بندی سیمانی:

عایق رطوبتی سیمانی ساده ترین روش عایق رطوبتی در ساختمان است. مواد برای عایق رطوبتی سیمانی به راحتی از تامین کنندگان مصالح ساختمانی در دسترس هستند و به راحتی مخلوط و اعمال می‌شوند.

این روش اغلب در مناطق مرطوب داخلی مانند توالت استفاده می‌شود و معمولا از نوع عایق رطوبتی سفت یا نیمه انعطاف پذیر است، اما از آنجایی که در فضاهای داخلی مانند سرویس بهداشتی استفاده می‌شود، در معرض نور خورشید و هوا قرار نمی‌گیرد. بنابراین عایق رطوبتی سیمانی فرآیند انقباض و انبساط را طی نمی‌کند.

کاربردهای ضد آب سیمانی:

عایق رطوبتی سیمانی در انواع سازه های زیر استفاده می شود:

  • تصفیه خانه‌های آب
  •  تصفیه خانه‌های فاضلاب
  • پل‌ها
  • سدها
  • سیستم‌های راه آهن و مترو
  • بنادر و اسکله باربری دریایی
  • سازه ها و محوطه‌های پارکینگ
  • تونل‌ها

روش غشاهای عایق رطوبتی مایع:

غشای مایع یک پوشش نازک است که معمولا از یک پوشش پرایمر و دو لایه تشکیل شده است که لایه بالایی توسط اسپری، غلتک یا ماله اعمال می‌شود. نسبت به انواع سیمانی عایق رطوبتی انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می‌دهد. این مایع به یک پوشش لاستیکی روی دیوار تبدیل می‌شود. خواص ازدیاد طول پوشش می‌تواند به ۲۸۰ درصد برسد. دوام پوشش ضد آب بستگی به نوع پلیمری دارد که سازنده برای ساخت عایق رطوبتی مایع استفاده می کند.

غشای ضد آب مایع می تواند از غشای مایع با اسپری استفاده شود که از آسفالت اصلاح شده با پلیمر تشکیل شده است. غشاهای مایع پلی اورتان در گریدهای جداگانه برای ماله، غلتک یا اسپری نیز از تولیدکنندگان مختلف موجود است.

روش ضد آب پوشش قیر:

پوشش قیری نوعی پوشش است که برای عایق رطوبتی و پوشش محافظ انعطاف پذیر مطابق با فرمولاسیون و درجه پلیمریزاسیون آن استفاده می شود. انعطاف پذیری و محافظت آن در برابر آب می تواند تحت تأثیر درجه پلیمر و همچنین تقویت فیبر باشد.

پوشش قیری به عنوان پوشش آسفالت نیز نامیده می شود. متداول ترین کاربردهای پوشش های قیری شامل مناطقی است که در زیر لایه خیس هستند. این یک پوشش محافظ و ضد آب عالی است، به ویژه در سطوحی مانند پایه‌های بتنی. پوشش قیری از مواد پایه قیر ساخته شده و برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید مناسب نیست. در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید بسیار شکننده می شود مگر اینکه با مواد انعطاف پذیرتر مانند پلی اورتان یا پلیمرهای مبتنی بر اکریلیک اصلاح شود. انعطاف پذیری محصولات نهایی همیشه به محتوای جامد پلیمر اضافه شده به قیر بستگی دارد.

روش ضد آب غشای قیر:

عایق رطوبتی غشای قیری به دلیل کارایی ثابت شده روشی محبوب برای سقف های کم شیب است. عایق رطوبتی قیری دارای مشعل روی غشاء و غشای خود چسب می باشد.

ترکیبات خود چسب شامل آسفالت، پلیمرها و پرکننده ها هستند. علاوه بر این، رزین ها و روغن های خاصی ممکن است برای بهبود ویژگی های چسبندگی اضافه شوند. نوع خودچسب دارای ماندگاری پایینی است زیرا خواص چسبندگی غشا با گذشت زمان کاهش می یابد.

مشعل روی ممبران دارای انواع در معرض و پوشیده است. غشای اکسپوز اغلب دارای سنگدانه های دانه ای معدنی برای مقاومت در برابر سایش و پارگی ناشی از هوازدگی و انواع دیگر غشا است، پیمانکار باید برای جلوگیری از سوراخ شدن غشاء یک لایه محافظ را اعمال کند.

روش ضد آب غشاء مایع پلی اورتان:

روش عایق رطوبتی غشایی مایع پلی اورتان برای قسمت سقف مسطح و در معرض هوا استفاده می شود. این روش ضد آب گران است.
غشای مایع پلی اورتان می تواند انعطاف پذیری بالاتری را ارائه دهد. پلی یورتان به رطوبت موجود بسیار حساس است، بنابراین قبل از استفاده، باید در ارزیابی رطوبت دال بتنی بسیار دقت کرد، در غیر این صورت ممکن است بعد از مدتی لایه برداری یا جدا شدن غشاها اتفاق بیفتد.

اجرای عایق رطوبتی بدون داربست

ورود آب در ساختمان‌ها می@تواند یکی از دلایل اصلی فرسودگی ساختمان در طول زمان باشد. به همین دلیل مهم است که اقداماتی را انجام دهید که ساختمان را در برابر گذر آب و هرگونه آسیبی که ممکن است ناشی از آن باشد، مقاوم کند. به همین دلیل، عایق رطوبتی ثابت و مداوم برای ایمن نگه داشتن ساختمان شما و جلوگیری از آسیب‌های ساختاری بسیار مهم است. در ساختمان‌ها، عایق رطوبتی با کمک غشاهایی انجام می‌شود که از یکپارچگی تمام مواد زیر محافظت می‌کند. اما از آنجایی که همه قسمت‌های ساختمان به راحتی از روی زمین قابل دسترسی نیستند و می‌خواهید ساختمان خود را کاملا ضد آب کنید، برای رسیدگی به آن نیاز به یک متخصص کار در ارتفاع نیاز دارید.

ایمن بالابران کهکشان (دکتر عایق) یکی از ارائه دهندگان پیشرو خدمات دسترسی با طناب در رشت است. تکنسین‌های دسترسی با طناب ما ماهر و با تجربه و دارای ابزار و تخصص هستند که به آنها امکان دسترسی ایمن به مناطق بالاتر ساختمان‌ها را برای انجام کارهای پیچیده مانند عایق رطوبتی می‌دهد. با کمک تکنسین‌های دسترسی با طناب دکتر عایق، می‌توانید مطمئن باشید که ساختمان شما در کمترین زمان ممکن ضد آب می‌شود و در این روند به کسی آسیب نمی رسد.

عایق رطوبتی یک اقدام احتیاطی ضروری در تمام پروژه‌های طراحی و ساخت و ساز ساختمان است. ایمن بالابران کهکشان، خدمات سریع  را برای عایقکاری بدون نیاز به داربست ارائه می‌دهد. ما متخصص نصب و تامین کننده انوع عایق در کاربردهای صنعتی و تجاری هستیم. چه با یک ساختمان جدید سر و کار داشته باشید و چه سعی در بازسازی و نگهداری ساختمان موجود دارید، به عایق رطوبتی بادوام نیاز دارید که برای سال‌های آینده دوام داشته باشد. بدون آن، ورود آب به راحتی اتفاق می افتد. این امر بیشتر خرابی های پوشش ساختمان را تشکیل می دهد و هزینه تعمیرات گسترده و اقدامات اصلاحی را برای مالکان در بر خواهد داشت.

در شرکت ایمن بالابران کهکشان، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم عایق ضد آب مناسب خود را پیدا و نصب کنید.  ما می‌توانیم به شما کمک کنیم از خروج آب از استخرها، حفره‌ها  و از ورود آن به دلیل شرایط آب و هوایی مرطوب گیلان جلوگیری کنید. یک ماده ضد آب موثر عبور آب به دیوارها و مناطق قابل سکونت را متوقف می‌کند و ساختمان شما را از نشت آب محافظت می‌نماید.

عایقکاری ساختمان بدون داربست

برای مشاوره رایگان، برآورد هزینه و انجام مشاوره عایقکاری ساختمان، همین حالا با ایمن بالابران کهکشان تماس بگیرید

نتیجه

آسیب آب می تواند یک مسئله جدی در یک سازه باشد. همراه با آب، کپک و انبوهی از مشکلات دیگر به وجود می‌آیند که می‌توانند پایه‌ها را تضعیف ، شرایط ساختمان را ناامن کنند و به اموال داخل ساختمان آسیب برسانند. ساختمان‌های چوبی می توانند در اثر قرار گرفتن در معرض آب به سرعت دچار پوسیدگی شوند، اما نفوذ آب همچنین می تواند به بتن و سایر مصالح ساختمانی آسیب برساند، به ویژه در آب و هوای سرد که ممکن است آب یخ بزند و باعث ایجاد ترک شود. عایق رطوبتی ناکافی می تواند در تمام سال مشکل ساز باشد، نه فقط در فصل بارندگی. مقداری نفوذپذیری در یک ساختمان مورد نظر است، به ویژه به این دلیل که ساکنان ساختمان رطوبت تولید می کنند که باید به طور ایمن تخلیه شود. هدف از عایق رطوبتی ساختمان جلوگیری از ورود هرچه بیشتر آب به داخل ساختمان و ایجاد خروجی و زهکشی است تا در صورت ورود آب به داخل، نشستن آن ممنوع شود.