عایق رطوبتی دائمی که به درستی اعمال می شود، که بر استحکام، دوام و زیبایی ظاهری ساختمان ها تاثیر می‌گذارد، با هزینه نیز مرتبط است. پس هزینه عایق رطوبتی ساختمان چقدر است؟

قبل از پاسخ به این سوال، ارائه اطلاعاتی در مورد هزینه عایق رطوبتی ساختمان که به دلیل محاسبه هزینه با مصالح گمشده تکمیل شده و یا به دلیل اشتباه در کار به درستی اعمال نشده است، مفید خواهد بود.

بر این اساس، همانطور که اشاره کردیم، ساختمان در هر زمان که در معرض آب قرار می‌گیرد به دلیل عایق کاری های حاصله، دچار افت عملکرد، خوردگی و استحکام آن می شود. بنابراین، عایق رطوبتی در ساختمان‌ها حیاتی است.

عوامل موثر بر هزینه عایق رطوبتی ساختمان

مواد اولیه عایق‌های رطوبتی از طیف گسترده‌ای از مواد مانند قیر، اکریلیک، اپوکسی، پلی‌اورتان، حلال و غیره تشکیل شده است. یک محصول شیمیایی ساختمان از ترکیب پرکننده‌ها، سیمان، نمد و سایر مواد شیمیایی و اجزای کمکی در سمت راست به دست می‌آید. فرمولاسیون وقتی گروه‌های محصول تولیدکنندگان مواد شیمیایی ساختمانی بررسی می‌شود، می بینید که آنها می توانند محصولات مختلفی را برای یک کاربرد ارائه دهند.

اگرچه این محصولات برای یک کاربرد توسعه یافته اند، اما عملکرد متفاوتی دارند زیرا حاوی مواد اولیه متفاوتی هستند. این به هر یک از آنها اجازه می دهد تا به راحتی با دیگری متفاوت باشند. به عبارت دیگر، مشتری که به دنبال یک محصول شیمیایی ساختمان است، ابتدا باید مشخص کند که در کجا و برای چه هدفی می خواهد از محصول استفاده کند.

به عنوان مثال، اگر پیش بینی می‌شود که منطقه مورد استفاده در معرض آب شدید قرار گیرد، درک می شود که به یک ماده شیمیایی ساختمانی با کارایی بالا نیاز دارد. عملکرد نیز یکی از عوامل اصلی موثر بر هزینه عایق رطوبتی است.

قیمت گذاری محصولات عایق رطوبتی

علاوه بر عملکرد، قیمت مواد عایق رطوبتی توسط عوامل دیگری تعیین می شود. منطقه استفاده، نوع و خواص محصول از دیگر عوامل موثر بر قیمت است.

برای درک بهتر این موضوع، می توانیم محصولات اکریلیک و محصولات اپوکسی را مدیریت کنیم. قیمت این دو گروه محصول متفاوت است. با وجود عملکرد یکسان، سایر مواد اولیه اضافه شده به فرمولاسیون تشکیل دهنده این دو محصول تاثیر مستقیمی بر قیمت محصول دارند.

محصولات اپوکسی می‌توانند به خوبی در فضای باز مقاومت کنند. علاوه بر این، زیر نور خورشید می‌تواند زردی ایجاد کند. محصولات اکریلیک در محیط خارجی پوسیدگی رنگ را نشان نمی دهند. زمانی که پزشک اپوکسی را بخواهد که باعث زردی در محیط خارجی نشود، قیمت آن بالاتر از سایر مواد عایق اپوکسی خواهد بود. دلیل این امر به دلیل ترکیب اضافی مواد شیمیایی کمکی است که بر این عملکرد در فرمول تاثیر می‌گذارد.

قیر یکی از رایج ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت عایق رطوبتی است. قیر در انواع و فرآورده های مختلفی مانند غشاهای ضد آب قیری، پرایمرهای پایه قیر، رنگ های پایه قیر، نوارهای عایق رطوبتی پایه قیر، درزگیرهای پایه قیر در زمینه ها و انواع مختلف دیده می شود. علاوه بر این، این مواد به خودی خود از هم جدا می شوند.

محصولاتی مانند غشاهای سقفی قیری، غشاهای عایق رطوبتی بر پایه قیر برای راهروها و پل ها، غشاهای عایق رطوبتی قیری خود چسب نیز بر اساس سطح کاربرد و هدف متمایز می شوند. هر محصول به گونه ای طراحی شده است که عملکرد مورد نظر را بر روی سطح اعمال شده با توجه به کاربرد مورد نظر خود انجام دهد.

بنابراین قیمت هر محصول نیز متفاوت است. هنگامی که کاربر قیمت عایق رطوبتی پایه قیر را می پرسد، ابتدا باید هدف استفاده و عملکرد مورد نظر را یاد گرفت. پیشنهاد محصول نیز با توجه به عملکردی که انتظارات را برآورده می کند متفاوت خواهد بود و قیمت محصول نیز متفاوت خواهد بود.