آب بندی استخر برای محافظت از سطوح و دیوارها در برابر عوامل تهاجمی که می‌توانند طول عمر آنها را به خطر بیندازند بسیار مهم است.استخرها در سبک‌ها، ابعاد و اشکال بسیار متنوعی وجود دارند و عملکردهای مختلفی را انجام می‌دهند.

آب یکی از اجزای کلیدی ساختار استخر است که هم نسبت به فریم و هم به تمام مواد مورد استفاده در ساخت آن تهاجمی است. دیوارها و کف استخر در معرض نفوذهای مختلفی از جمله ورودی‌ها، گلوی کفگیرها، وسایل روشنایی، سیستم‌های نظافتی و غیره قرار دارند. نشتی در نتیجه همه اینها و فشار ثابت آب می تواند آزار دهنده باشد. برای اطمینان از اینکه آنها می توانند آب را نگه دارند، پوسته های بتنی باید آب بندی شوند.

پس از مشخص شدن هدف بازسازی یا نصب جدید استخر، می توان مناسب ترین نوع فونداسیون و مناسب ترین سیستم عایق رطوبتی را شناسایی کرد.

چرا آب بندی استخر ضروری است؟

آب بندی استخر ضروری است زیرا استخرهای شنا بیشتر در معرض فشار ثابت آب هستند. عوامل عبارتند از:

 • ترک‌های انقباضی
 • عدم وجود موانع ضد آب بین آب استخر و دیوار بتنی
 • خرابی در لوله کشی و خطوط مکش
 • تشکیل لانه زنبوری
 • اتصالات ساختمانی
 • نفوذ لوله
 • خوردگی در اثر نفوذ آب و هوا از طریق سطوح ایجاد می شود

برای ضد آب کردن استخر چه نکاتی باید رعایت شود؟

چندین عامل باید توسط پیمانکاران استخر در نظر گرفته شود:

 1. غشای ضد آب باید به خوبی آب بندی شود تا فشار هیدرواستاتیک آب را تحمل کند.
 2. سطح استخر باید مجهز به سیستمی باشد که ماندگاری بالایی داشته باشد، تمیز کردن آن ساده باشد، در برابر اثرات شیمیایی مقاوم باشد و رنگ را تغییر ندهد.
 3. در نظر گرفتن لایه نقاشی یا کاشی کاری به عنوان لایه ایزوگام نادرست است.
 4. همیشه از یک محلول ضد آب قابل اعتماد زیر کاشی استفاده کنید.
 5. گوشه ها باید برای ضد آب با استفاده از چسب های آب بند درمان شوند.
 6. فشار آب که هم مثبت و هم منفی است باید توسط سیستم ضد آب تطبیق داده شود.

روش‌های عایق رطوبتی استخر چیست؟

مرحله ۱: انتخاب یک محصول ضد آب
فشار هیدرواستاتیک مثبت و منفی باید توسط محصول برطرف شود. زیرلایه بالای استخر فشار هیدرواستاتیک مثبت و آب زیر لایه فشار هیدرواستاتیک منفی ایجاد می‌کند. قبل از شروع فرآیند کاشی کاری، محصول مناسب باید روی سطح بستر قرار داده شود و به آن زمان داده شود تا خشک شود. برای نصب سریع، غشایی را انتخاب کنید که امکان اتصال مستقیم کاشی ها را فراهم کند.

مرحله ۲: سطح را صاف کنید
هر گونه اختلاف سطح در دیوار یا کف استخر باید قابل قبول باشد.

مرحله ۳: سطح را تمیز کنید
اطمینان حاصل کنید که بستر به اندازه کافی آماده شده است تا یک پیوند قوی بین غشای ضد آب و کاشی ایجاد کند. شستشوی تحت فشار، سندبلاست، شات بلاست و سنگ زنی برای حذف ناخالصی ها از زیرلایه، از جمله گریس، گرد و غبار، باقیمانده‌ها و مواد سست از لانه زنبوری استفاده می‌شود، تمام دهانه هایی که می توانند حتی بزرگترین سیستم ضد آب را به خطر بیندازند، از جمله نفوذ، اتصالات، درزها، گوشه‌ها، زهکشی‌ها و… آب بندی می‌شوند. قبل از اعمال غشا، ابتدا باید سطح را با یک اسفنج مرطوب شسته و اجازه دهید خشک شود. پس از اتمام آماده سازی، تمام گرد و غبار را با جاروبرقی تمیز کنید، سطح را با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید و سپس قبل از قرار دادن غشا صبر کنید تا خشک شود.

مرحله ۴: استفاده از غشای ضد آب
پس از آماده شدن استخر برای ضد آب، غشا بر روی تمام سطح طبق دستورالعمل سازنده اعمال می شود. برای اینکه غشای عایق رطوبتی در حین اجرا یک پیوند قوی ایجاد کند، بررسی محدودیت در محدوده دما ضروری است. معمولا برای محصولات با کیفیت از سه لایه گچ استفاده می شود. بتن تازه سه روزه را می توان با استفاده از غلتک، ماله یا اسپری با آن پوشاند و در عرض دو تا سه ساعت پخته می‌شود. مش ضد آب باید طبق دستورالعمل محصول برای تمام فلاشینگ استفاده شود. پس از پایان فلاشینگ ، از یک غلتک ، ماله یا اسپری بدون هوا استفاده کنید تا کل سطح را با غشاء بپوشانید. اولین لایه را با ضخامت لایه مرطوب حداقل ۲ تا ۲۵ میل بمالید. یک تا دو ساعت یا تا زمانی که غشا نیمه شفاف شود، لازم است تا این پوشش خشک شود. در زاویه قائم به لایه اول، آن را با اعمال لایه دوم دنبال کنید.

مرحله ۵: آزمایش هجوم آب
قبل از شروع نصب کاشی، آزمایشی را انجام دهید تا از ضد آب بودن استخر پس از خشک شدن کافی غشا اطمینان حاصل کنید. قبل از شروع نصب کاشی، آزمایش باید انجام شود تا تأیید شود که استخر پس از یک هفته، ضد آب است. اما، اگر نشتی کشف شد، مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود. استخر را در بالای سطح اول وسایل پر کنید و در صورت عدم وجود نشتی تست را تکرار کنید. در صورت مشاهده نشتی در هر زمان، استخر را تا آنجا که لازم است تخلیه کنید تا تعمیر شود.

جمع بندی
انتخاب یک پوشش ضد آب مناسب بسیار مهم است. در این بین، به دلیل تماس مستقیم با حرکت انسان، نیاز به استخری با بالاترین سطح عملکرد ضد آب و با خواص ضد باکتری، ضد اشعه ماورا بنفش دارد. از این رو، طراحی راه حل کارآمد و نصب ماهرانه برای عایق رطوبتی استخر مورد نیاز است
لطفا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. تیم ما خوشحال و خوشحال خواهد شد که به شما کمک کند.

خدمات دسترسی با طناب بدون داربست

برای مشاوره رایگان، برآورد هزینه و انجام آب بندی استخر، همین حالا با ایمن بالابران کهکشان تماس بگیرید