ضد آب بودن مخزن آب آشامیدنی و ذخیره سازی آب آشامیدنی یک مسئله ضروری برای سلامت انسان است. آب نیاز اولیه موجودات زنده است; حفظ خلوص آب ذخیره شده و تمیز نگه داشتن آن بسیار مهم است. اگر عایق رطوبتی مخزن آب آشامیدنی انجام نشود، نشت آب به دلیل فشار آب زیرزمینی شروع می شود. در صورت ایجاد ترک، آب زیرزمینی و املاح محلول نفوذ کرده و باعث آسیب ساختاری می شود.

علاوه بر این، مشکل دیگر رشد قارچ است که با نشت آب در معرض دید قرار می گیرد. آب باید از رشد قارچ برای سلامت انسان محافظت شود. به همین دلیل مخازن آب آشامیدنی باید از فشار منفی و مثبت آب محافظت شوند، یعنی زیرزمینی و در داخل مخزن، حفاظت لازم است.

هنگام طراحی عایق رطوبتی برای مخازن آب آشامیدنی، مقدار pH، محتوای مواد معدنی، دمای آب و تصفیه آب، مواد شیمیایی باید در نظر گرفته شوند. مواد عایق رطوبتی مورد استفاده در مخازن آب آشامیدنی نه تنها ضد آب هستند بلکه برای سلامت انسان نیز بی خطر هستند. به همین دلیل، به خصوص برای مخزن آب آشامیدنی مواد مناسب باید انتخاب شود.

ویژگی‌های عایق رطوبتی مخزن آب آشامیدنی چیست ؟

آب آشامیدنی برای پردازش و ذخیره سازی آن نیاز به امکانات کاملا تمیز و ضد آب دارد. آب آشامیدنی در مخازن و مخازن ذخیره می شود که باید به طور خاص طراحی شوند. این انبارها باید ضد آب، تمیز، ایمن و برای سلامتی بی ضرر باشند.

مخازن آب آشامیدنی معمولی ویژگی های زیر را دارند:

– مقاومت در برابر فشار هیدرواستاتیک، – مقاومت معدنی بالا، – مقاوم در برابر ماده پاک کننده، – مقاوم در برابر خوردگی، – جلوگیری از تشکیل جلبک و جلبک، – عاری از مواد مضر برای سلامت انسان.

آب بندی و عایق رطوبتی ساختمان

انواع خدمات آب بندی، عایق کاری رطوبتی ساختمان بدون نیاز به داربست را از ایمن بالابران کهکشان (دکتر عایق) بخواهید.

چگونه می توان از مواد ضد آب روی مخازن آب آشامیدنی استفاده کرد؟

عایق رطوبتی مخزن آب شرب در مراحل زیر انجام می شود:

  1. یک پرایمر اپوکسی مبتنی بر آب مقاوم در برابر رطوبت با قلم مو یا غلتک به صورت تک لایه روی تمام سطوح مخازن اعمال می شود. EPOX PR 300 بدون حلال و بسیار مقاوم در برابر مواد شیمیایی باومرک که می تواند برای کاربردهای افقی و عمودی استفاده شود، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای سطوح داخلی خواهد بود.
  2. بر اساس پلی اورتان، پخت رطوبت، مواد درزگیر با مقاومت مکانیکی بالا برای جداسازی جزئیاتی مانند لوله ها در مخزن استفاده می شود. PUMAST 600 که با رطوبت هوا خشک می شود و قبل از استفاده نیازی به پرایمر ندارد، یکی از گزینه هایی است که می توانید با خیال راحت در لوله های مخزن از آن استفاده کنید.
  3. تمام گوشه های مخزن با نوار عایق اتصال الاستیک اریب شده است. در این مرحله، PH 127 که دارای مقاومت در برابر آب و حرارت بالا است، یک گزینه آسان برای استفاده است زیرا از کشش آن در اختلافات حرارتی محافظت می کند.
  4. اولین کاربرد پوشش با مواد پوششی مبتنی بر پلی اورتان و بدون حلال مناسب برای مخازن آب آشامیدنی/آشامیدنی ساخته شده است. POLIXA 2 دارای عملکرد چسبندگی عالی، مقاومت در برابر سایش و ضربه بالا است و برای سلامتی بی ضرر است.
  5. توری عایق مقاوم در برابر قلیایی بر روی تمام سطوح قبل از خشک شدن اولین لایه مواد پوشش داده می شود.
  6. لایه دوم لایه رویی اعمال می شود و مخزن اجازه می دهد تا خشک شود. محصول POLIXA 2 مقاوم در برابر خوردگی را می توان در این مرحله با خیال راحت در داخل خانه استفاده کرد زیرا حاوی حلال نیست.