آب بندی فونداسیون بسیار مهم است، می‌دانیم که آب مایع حیات است ولی بسیار قدرتمند و دلیل برخی از وحشتناک‌ترین وقایع طبیعتی مانند سونامی، سیل و طوفان هم است. مثلا آبی که در فنداسیون ساختمان جمع می شود می‌تواند به شدت بر ظاهر، ایمنی و ارزش ملک تاثیر بگذارد.

ایمن بالابران کهکشان (دکتر عایق)، انواع راه‌ها را برای دور نگه داشتن آب باران از فونداسیون و آب بندی فونداسیون ساختمان شما می‌داند، از جمله سیستم‌های ناودانی بدون برگ (leaf-free) که از زهکشی مناسب در هنگام طوفان داشته و از سرریز شدن آب جلوگیری می‌کند. در ادامه، توضیح می دهیم که چگونه آب می تواند بر این بخش جدایی ناپذیر ساختمان شما تاثیر بگذارد و چه کاری می توانید برای محافظت از سرمایه خود انجام دهید.

چگونه آب در فونداسیون ساختمان جمع می‌شود

آب می‌تواند از چند منبع مختلف به پی خانه یا ملک شما راه پیدا کند. در ادامه برخی از رایج‌ترین آنها آورده شده است:

  • جریان طبیعی از سنگ بستر مجاور
  • رواناب ناشی از محوطه سازی شیبدار
  • آب در خاک پر شده
  • مازاد از باغ های پرآب نزدیک پی
  • ناودان با طراحی ضعیف یا گرفتگی
  • لوله کشی آب شکسته در زیر ساختمان‌ها

چگونه آب به فونداسیون آسیب می‌زند

فشار
  • استرس فونداسیون: آب در حال استراحت چیزی به نام فشار هیدرواستاتیک ایجاد می کند که در واقع نیروی ناشی از وزن آب مورد نظر است. همانطور که آب در اطراف فونداسیون جمع و تبخیر می‌شود، این فشار افزایش و کاهش یافته و باعث ایجاد یک اثر فشار و کشش بر روی فونداسیون می‌شود که می‌تواند به مرور زمان زیرسازی را تحت فشار قرار داده و ضعیف کند.
  • شکاف های افقی: توزیع آب به ندرت یکنواخت است. به عنوان مثال، یک حوض آب در یک طرف خانه شما و یک درخت بزرگ موجب عدم تعادل شده و استرس بیشتری را از یک جهت ایجاد می‌کند که این می تواند منجر به شکاف‌های افقی شود.
  • شست سازه: با گذشت زمان، جمع شدن آب می تواند زمین اطراف خانه را ناپایدارتر کند که باعث نشست ساختمان و ایجاد سر ور صدای کف یا گیرکردن درها می‌شود.
نفوذ مایعات
  • نفوذ: آب ایستاده به شکاف‌ها و گپ‌هایی که در فونداسیون وجود دارد و به سیمان نفوذ می‌کند. با تغییرات فصلی، این آب منبسط و منقبض شده و به مرور زمان آن شکاف‌ها را گسترش می‌دهد. هنگامی که شکاف‌ها به اندازه کافی گسترده شوند، این آب می تواند از طریق آنها نشت نموده و به زیرزمین یا فضای خزیدن وارد شود.
  • آسیب‌های داخلی و خارجی: نفوذ آب می‌‎تواند موجب تغییر رنگ فونداسیون شود، به انواع کفپوش‌ها مانند چوب سخت، لمینت و به قرنیزها و دیوارها آسیب برساند.
نگرانی‌های بهداشتی ناشی از آسیب آب

آبی که بدون چاره رها شده باشد هم می‌تواند بر سلامت خانواده شما تاثیر بگذارد:

  • رشد کپک و کیفیت هوای داخل ساختمان: زیرزمین‌های مرطوب به محل پرورش کپک تبدیل می‌شوند که بر کیفیت هوای داخل خانه تاثیر می‌گذارد و خطراتی برای سلامتی به همراه دارد.
  • جذب آفات: رطوبت همچنین می‌تواند حشرات و آفات را جذب کند و همسایگان ناخواسته و مزاحم را به سمت شما بکشاند.

آب بندی فونداسیون ساختمان

در مورد آسیب آب، پیشگیری همیشه بهتر از تلاش برای مقابله با مشکل پس از وقوع آن است. برای جلوگیری از تخریب فونداسیون توسط آب ، باید به دو موضوع توجه کنید: زمین اطراف خانه و پشت بام.

محوطه سازی

درجه بندی نامناسب منظره اغلب آب را به جای دور شدن از ساختمان به سمت ساختمان هدایت کرده که احتمال استخر را بسیار بیشتر می‌کند. برای اطمینان از اینکه آب از فونداسیون شما خارج می‌شود، باید مطمئن شوید که درجه منطقه اطراف ملک شما آب را از ساختمان دور می‌کند.

سقف سازی

سقف بخش مهمی از سیستم زهکشی خانه شما است، پس از آن غافل نشوید! همیشه مطمئن شوید که:

  • ناودان ها و سرریزها را تمیز کنید: عاری از زباله نگه داشتن این ضایعات تضمین می‌کند که آب باران به درستی از پشت بام شما عبور می‌نماید. ناودان مسدود شده می‌تواند منجر به ریختن آب از طرفین و جمع شدن در نزدیکی فونداسیون شود. سیستم‌های ناودانی بدون برگ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بدون تعمیر و نگهداری به درستی کار کنند و می‌توانند ساده‌ترین راه برای جلوگیری از این مشکل باشند.
  • فلاشینگ را بررسی کنید: اطمینان از دست نخورده بودن فلاشینگ، مانع از ورود آب از طریق اتصالات سقف می‌شود، جایی که می تواند به پایین ساختمان برسد.
  • صب لبه‌های قطره‌ای: این دستگاه‌ها به هدایت آب از پشت بام به داخل ناودان‌ها کمک می‌کنند تا به جای چکه کردن مستقیم به پایین دیوارها، بتوان آن را از فونداسیون دور کرد.
  • درختان اطراف را به طور منظم هرس کنید: این کار از مسدود شدن ناودان ها و سرریزها توسط برگ‌ها جلوگیری می‌کند که می‌تواند باعث سرریز آب در نزدیکی فونداسیون شود.

یک فونداسیون ضد آب می تواند به عنوان یک مانع در برابر نفوذ رطوبت عمل نموده و ساختمان شما را از آسیب احتمالی آب محافظت کند. با این حال، مقاوم‌سازی خانه‌تان با فونداسیون ضدآب می‌تواند کاری دشوار و زمان‌بر باشد، بنابراین بهتر است در وهله اول مطمئن شوید که مناظر و مصالح سقف شما به درستی تنظیم شده‌اند تا از جمع شدن آب جلوگیری شود.

رابطه بین سقف و فونداسیون

محافظت از قسمت بالایی خانه شما بهترین راه برای محافظت از قسمت پایینی است. هرچه در مراقبت از سقف و ناودان خود کوشاتر باشید، کمتر نگران سرازیر شدن آب در فونداسیون خواهید بود، جایی که می تواند باعث آسیب شود.