رنگ‌‌ پایه آب یکی از محبوب‌ترین و شناخته شده ترین انواع رنگ برای مصارف خانگی است. این به این دلیل است که رنگ‌‌ پایه آب امولسیون سازگار با محیط زیست، بی بو و دارای طیف گسترده ای از گزینه های رنگی است. علاوه بر این، استفاده از رنگ بر پایه آب با برس های ساده و غلتک های رنگ آسان است.

بسیاری از ما نگران رنگ مورد استفاده در هنگام جستجوی رنگ هستیم. با این حال، انتخاب یک رنگ در واقع اهمیت کمتری نسبت به پایه و ساختار آن دارد. به عنوان بخشی ضروری از بخش ساخت و ساز، لازم است بدانید که قبل از خرید از چه نوع رنگی باید استفاده کنید. انتخاب نوع رنگ مناسب می تواند چالش برانگیز باشد، اما وقتی تفاوت بین انواع رنگ و فرمول آنها را درک کنید، کار آسان تر می شود.

انتخاب رنگ مناسب و دستیابی به بهترین نتیجه به شدت به منطقه کاربرد بستگی دارد. کجا میخوای رنگ بزنی؟ نواحی کاربرد در انواع سطح آنها متفاوت است. و شما نمی توانید هر نوع رنگی را روی هر سطحی اعمال کنید. بنابراین، قبل از خرید رنگ، سوالاتی مانند چه رنگی روی فلز، چه رنگی روی چوب و چه رنگی در حمام استفاده کنید را در نظر بگیرید و پاسخ آن را جستجو کنید.

با تغییر سطوح، نوع رنگ نیز تغییر می کند. به عنوان مثال، برای گرفتن بهترین نتیجه از رنگ آمیزی سطح فلز، باید قبل از رنگ آمیزی یک آستر ضد زنگ استفاده کنید. برای اتاق بچه ها، بهتر است رنگ بدون VOC را انتخاب کنید.

در این مطلب به بررسی رنگ‌‌ پایه آب می پردازیم، آنچه را که قبل از خرید باید بدانید و قبل از استفاده از رنگ پایه آب یا هر نوع رنگ چه باید کرد.

رنگ‌‌ پایه آب چیست؟

رنگ پایه آب یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین انواع رنگ برای مصارف خانگی است. این به این دلیل است که رنگ مبتنی بر آب امولسیون سازگار با محیط زیست، بی بو و دارای طیف گسترده ای از گزینه های رنگی است. علاوه بر این، استفاده از رنگ بر پایه آب با برس های ساده و غلتک های رنگ آسان است. رنگ های پایه آب را رنگ های لاتکس نیز می نامند. آنها از یک رنگدانه و یک اتصال دهنده با آب که به عنوان حامل استفاده می شود تشکیل شده اند. رنگ پایه آب در مقایسه با رنگ روغنی مزیت بیشتری دارد زیرا:

  • سریعتر خشک می شود.
  • سازگار با محیط زیست.
  • بدون بو یا بوی کمتری دارد.
  • با گذشت زمان رنگ خود را حفظ می کند.
  • قابل تمیز کردن با آب و صابون
  • قبل از خرید رنگ بر پایه آب چه نکاتی را باید بدانید

قبل از خرید هر نوع رنگی، پیشنهاد می کنیم رنگ موجود روی دیوار یا هر سطحی که رنگ می کنید را درک کنید. نوع رنگ فعلی را که روی آن سطح دارید مشخص کنید. برای انجام این کار، سطح را با الکل دناتوره پاک کنید. اگر می بینید که رنگ روی پارچه جمع شده است، رنگ فعلی شما بر پایه آب است. اگر رنگی روی پارچه وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد رنگ روغنی است.

قبل از اعمال هر نوع رنگ چه کاری باید انجام دهید

پس از تصمیم گیری در مورد محصول مناسب بر اساس منطقه و سطح برای اعمال رنگ، باید سطح را برای بهترین عملکرد آماده کنید. دیوار را بررسی کنید که رنگ را اعمال می کنید. آیا یکدست است یا ترک دارد؟ در صورت داشتن ترک باید ترک ها را با محصولات مناسب ترمیم ترک دیوار بتنی تعمیر کنید. انتخاب محصولات مناسب ترمیم بتن کلید دستیابی به مقاومت بتن است.

در این مرحله، اگر دیوار شما وضعیت مناسبی برای رنگ آمیزی ندارد، ممکن است عاقلانه باشد که از یک متخصص کمک بخواهید. اگر بتن هنوز به اندازه کافی قوی نباشد، ممکن است محصولات اعمال شده روی آن به درستی کار نکنند. به عنوان مثال، رنگ اعمال شده ممکن است نچسبد و باعث پوسته پوسته شدن شود، بنابراین از دیوار محافظت نمی کند. برای نتیجه رنگ عالی، بهترین محصولات تعمیر بتن و بهترین طرز کار دست به دست هم می دهند.

اگر می خواهید رنگ را به حمام خود بمالید، قبل از استفاده از رنگ باید مطمئن شوید که ضد آب حمام شما کاملاً انجام شده است. زمانی که دیوارهای حمام ضدآب نباشند، رنگ نمی‌چسبد و باعث ایجاد مشکل گچ و تاول می‌شود. واضح است که ظاهر مورد نظر در حمام شما نخواهد بود.

اگر در مورد ضد آب بودن مطمئن نیستید، ممکن است به یک متخصص نیاز داشته باشید. عایق رطوبتی جزء ضروری ساختمان شماست. این نه تنها ظاهر زیبایی شناسی ساختمان بلکه بر عملکرد آن نیز تأثیر می گذارد. ممکن است باعث پوسیدگی و حتی خوردگی غیرقابل برگشت شود.