برای بررسی انواع عایق باید بدانیم که عایق هر ماده‌ای است که بتواند انتقال حرارت را کاهش دهد. گزینه‌های رایج برای پروژه‌های ساختمانی خانگی و تجاری شامل جین(دنیم) بازیافتی، چوب پنبه، فایبرگلاس، سلولز، فوم، پشم معدنی، پنبه، نی و پشم گوسفند است. همه عایق‌ها کیفیت عایق یکسانی ندارند، بنابراین بهتر است در مورد نحوه عملکرد  انواع عایق بیشتر بدانید. اینها ۱۰ نوع عایق هستند که هر صاحب خانه باید بداند تا هنگام نصب یا جایگزینی عایق خانه تصمیمی آگاهانه بگیرد.

مبانی عایق

قبل از خرید انواع عایق برای پروژه بازسازی خانه، R-value هر محصول را در نظر بگیرید. R-value اندازه گیری مقاومت در برابر جریان گرما است، به این معنی که هر چه مقدار R عایق بیشتر باشد، در کاهش جریان گرما از طریق ماده بهتر خواهد بود.

هر خانه‌ای به عایق با بالاترین مقدار R نیاز ندارد، زیرا برخی از خانه‌ها در مناطقی قرار دارند که در طول سال نسبتا گرم یا ملایم باقی می‌مانند. این خانه‌ها باید عایق باشند تا به خنک نگه داشتن خانه در طول ماه‌های گرم کمک کند، اما ممکن است به عایق با بالاترین مقدار R نیاز نداشته باشند.

فایبرگلاس یک گزینه عایق معمولی است که تقریبا ارزان و نصب آن آسان است، اگرچه پوشیدن تجهیزات محافظ مناسب هنگام جابجایی مهم است.

عایق سلولزی  است که از محصولات کاغذی بازیافتی ساخته می‌شود، اگرچه برخی از تولیدکنندگان ممکن است برای جلوگیری از آتش‌سوزی و هجوم حشرات، بورات را نیز در فرمول آن بگنجانند.

فوم یکی دیگر از انواع عایق محبوب به دلیل سهولت نصب و هزینه کم مواد است. بسیاری از دست سازان هنگام بازسازی خانه عایق فوم تخته سفت و سخت را انتخاب می‌کنند.

پشم معدنی، مانند پشم سنگ یا پشم سرباره، یک ماده عایق است که از ترکیبی از مواد معدنی طبیعی ساخته شده است. برخی از انواع ممکن است شامل سرباره نیز باشد که محصول زائد فلز مذاب است. این ترکیب باعث افزایش مقاومت در برابر آتش می شود.

عایق جین معمولا یک ماده بازیافتی است که از شلوار جین قدیمی و پنبه جین ساخته می‌شود. این یک گزینه پرهزینه است، اما استفاده از مواد بازیافتی به کاهش زباله‌های زیست محیطی کمک می‌کند.

الیاف طبیعی مانند پنبه، کاه، شاهدانه و پشم گوسفند را می‌توان برای ساخت عایق‌های سازگار با محیط زیست خانه استفاده کرد، اگرچه این مواد معمولا برای افزایش مقاومت در برابر آتش، کپک و هجوم حشرات نیاز به راهکار دارند.

ملاحظات ایمنی انواع عایق

هنگام آماده شدن برای نصب عایق، خطرات احتمالی هر نوع ماده‌ای را که مورد استفاده قرار می گیرد در نظر بگیرید. هنگامی که با هر نوع عایق کار می‌کنید از کفش‌های پنجه بسته، شلوار بلند، پیراهن آستین بلند، دستکش ایمنی، عینک ایمنی و ماسک استفاده کنید.

اگر از چوب، رول، عایق دمنده یا عایق فوم اسپری استفاده می کنید، لازم است پنجره ها و درها را باز کنید و همچنین یک یا چند فن برای تهویه فضا نصب کنید. در غیر این صورت، عایق می تواند باعث تحریک پوست و راه های تنفسی شود.

بسته به سن خانه، خطر مواجهه با عایق آزبست وجود دارد. اگر این اتفاق افتاد، کار را ادامه ندهید. فورا متوقف شوید و از پیمانکاران آموزش دیده و دارای مجوز اصلاح آزبست کمک بگیرید تا مطمئن شوید که عایق قبل از نصب عایق جدید به طور ایمن برداشته می شود.

انواع عایق

 

  • عایق بلوک بتنی

بهترین برای: دیوارهای ناتمام، دیوارهای پایه، ساخت و ساز جدید، و بازسازی‌های اساسی.

عایق بلوک بتنی نوعی ماده عایق ساخته شده از فوم تخته یا دانه‌های فوم است. تخته‌ها را می توان در قسمت بیرونی دیوار بتنی در ساخت و ساز جدید یا در داخل دیوار برای یک خانه موجود قرار داد. دانه‌های فوم در ساخت و سازهای جدید برای افزایش مقادیر R مخلوط بتن استفاده می‌شود. این کار با مخلوط کردن دانه‌های فوم در بتن انجام می‌شود.
استفاده از عایق بلوک بتنی برای عایق کاری خارج از دیوارهای بتنی به تعدیل دمای داخلی کمک می کند، در حالی که استفاده از بتن هوادهی اتوکلاو شده یا بتن سلولی اتوکلاو شده می تواند ارزش عایق بتن معمولی را تا ۱۰ برابر افزایش دهد. اشکال عایق بلوک بتنی این است که معمولا برای نصب به مهارت‌های تخصصی نیاز دارد.

  • قالب‌های بتنی عایق (ICF)

بهترین برای: دیوارهای ناتمام و دیوارهای پایه در ساخت و ساز جدید.

مانند عایق بلوک‌های بتنی، قالب‌های عایق بتنی (ICF) معمولا بر روی دیوارهای ناتمام از جمله دیوارهای فونداسیون نصب می‌شوند. با این حال، ICF ها فقط در ساخت و سازهای جدید استفاده می‌شوند و نمی‌توان از آنها برای ارتقاء عایق در خانه‌های موجود استفاده کرد.
به این دلیل است که ICF ها به عنوان بخشی از سازه ساختمان نصب می شوند. فوم تخته‌ها یا بلوک های فوم دارای هسته‌هایی هستند که به طور کلی با بتن پر شده اند و درجه بالایی از مقاومت حرارتی ایجاد می کنند. این همچنین به این معنی است که عایق باید توسط یک متخصص آموزش دیده نصب شود.

  • عایق پتو و رول

بهترین برای: کف، سقف، دیوارهای ناتمام و دیوارهای پایه.

رول پتو یکی از رایج ترین گزینه‌ها برای عایق کاری خانه‌های موجود است. bat ها و رول ها معمولا از فایبرگلاس یا پشم معدنی ساخته می شوند، اگرچه ممکن است از الیاف پلاستیکی یا الیاف طبیعی مانند پشم گوسفند نیز ساخته شوند.
با تجهیزات حفاظتی مناسب می‌توانند بت‌ها و رول‌های پتویی را با سهولت نسبی نصب کنند و این نوع عایق را به گزینه‌ای مناسب برای کسانی که می‌کنند تبدیل می‌کنند. علاوه بر این، رول‌ها و چوب‌های پتویی نسبت به سایر مواد عایق ارزان‌تر هستند و فشار بر بودجه بازسازی را کاهش می‌دهند.

  • عایق بازتابی یا تابشی

بهترین برای: عایق کاری سبک سقف، کف و دیوارهای ناتمام.

سیستم‌های بازتابنده یا تابشی یک نوع عایق مقرون‌به‌صرفه هستند که بسته به محصول خاص، با کاغذ کرافت با روکش فویل بازتابنده، فیلم پلاستیکی، حباب‌های پلی اتیلن یا مقوا ساخته می‌شوند. این نوع عایق نازک و استفاده آسان است، بنابراین می توان آن را در اطراف کانال های تهویه و بین ناودانی های چوبی، تیرچه ها، تیرها و تیرها نصب کرد. همچنین می توان آن را برای دیوارها، سقف ها و کف های ناتمام اعمال کرد.

ماشین‌های DIYer می‌توانند آزادانه از سیستم‌های بازتابنده یا تابشی برای عایق‌کاری خانه استفاده کنند، اما شما باید از این نوع عایق حداقل با یک ماده عایق دیگر استفاده کنید. این به این دلیل است که سیستم های مانع بازتابی یا تابشی به اندازه سایر گزینه های عایق موثر نیستند

  • عایق سست

بهترین برای: حفره های دیواری، اتاق زیر شیروانی و سایر مکان های صعب العبور.

عایق های شل و دمنده برای عایق کاری مناطق اطراف خانه که ممکن است به طور کامل یا تا حدی محصور شده باشند در نظر گرفته شده است. این نوع عایق همچنین می‌تواند در مکان‌هایی که دسترسی به آن‌ها مشکل است استفاده شود، زیرا در مراحل نصب نیازی به افزودن دستی عایق توسط نصاب نیست.

همانطور که از نام آن پیداست، عایق دمیده شده با تجهیزات ویژه ای که توسط افراد حرفه ای حمل می شود به داخل حفره هدف دمیده می شود، اگرچه ممکن است برای اجاره کنندگان در دسترس باشد. به طور مشابه، عایق شل اغلب در فضای بسته یا نیمه بسته ریخته می شود تا عایق آن را پر کند. این به ویژه برای عایق کاری فضاهایی با شکل نامنظم مناسب است.

  • عایق فوم اسپری

بهترین برای: دیوارهای موجود محصور، کف اتاق زیر شیروانی ناتمام، و باز کردن حفره های دیواری جدید.

عایق اسپری فوم با یک ظرف اسپری کوچک اعمال می شود، یا مقادیر بیشتر را می توان با اسپری فوم با فشار بالا اسپری کرد. این عایق از پلی ایزوسیانورات یا پلی اورتان ساخته می شود تا ماده ای سیمانی یا فنلی بسازد که پس از اجرا می چسبد و منبسط می شود.

عایق فوم اسپری پس از انبساط سفت می شود، بنابراین اگر بیش از حد بیرون زد، دستگاه DIYer می تواند آن را با یک چاقوی کاربردی اصلاح کند. عایق اسپری فوم را به دیوارهای محصور، حفره های باز، کف اتاق زیر شیروانی ناتمام، فضاهای نامنظم و موانع اطراف اضافه کنید تا منطقه را عایق کنید.

  • پانل‌های عایق سازه ای (SIP)

بهترین برای: دیوارها، سقف ، کف و سقف های ناتمام در ساخت و سازهای جدید.

پانل های عایق سازه ای (SIP) از فوم تخته ساخته می شوند یا بسته به محصول و سازنده با فوم مایع یا هسته عایق نی ساخته می شوند. این نوع عایق برای افراد DIYER مناسب نیست زیرا باید در حین ساخت خانه نصب شود.

نصاب‌های حرفه‌ای باید پانل‌های SIP را به‌درستی بچسبانند، فشار دهند و خشک کنند تا اطمینان حاصل کنند که در حین نصب لایه لایه نمی‌شوند. این ماده برای عایق کاری دیوارها، سقف، کف و سقف در ساختمان های جدید استفاده می شود که باعث افزایش قابلیت عایق کاری خانه، کاهش انتقال حرارت و کاهش هزینه های آب و برق می شود.

  • عایق تخته فوم سخت

بهترین برای: عایق دیوارهای خارجی، دیوارهای پایه و دریچه های زیر شیروانی.

عایق فوم صلب یک ماده ارزان قیمت است که معمولاً توسط DIYers برای جایگزینی عایق های موجود استفاده می شود. بسته به محصول و سازنده، عایق معمولاً از پلی استایرن، پلی ایزوسیانورات یا پلی اورتان ساخته می شود.

تخته های فوم سفت و سخت سطح بالایی از مقاومت حرارتی را ارائه می دهند و به کاهش رسانش گرما از طریق گل میخ های چوبی و فولادی کمک می کنند. دست سازان می توانند از این ماده برای عایق کاری تقریباً هر قسمتی از خانه از جمله دیوارهای بیرونی، دیوارهای داخلی، دیوارهای پایه، دریچه های اتاق زیر شیروانی، سقف و کف استفاده کنند، اگرچه برای پوشش دیوارهای داخلی و خارجی بهترین است.

  • عایق تخته فیبر صلب

بهترین برای: عایق کردن مجاری هوا و مکان های با دمای بالا

عایق تخته فیبر صلب از مقاومت بالایی در برابر حرارت و آتش برخوردار است و این نوع عایق را برای عایق کاری کانال های هوا در خانه ایده آل می کند. شرکت های تولید کننده تهویه مطبوع، کانال را با عایق تخته فیبر سفت و سخت از پیش نصب شده قبل از حمل مواد به خانه یا محل کار کار می کنند.

در حالی که این نوع عایق استفاده زیادی نمی کند، به کاهش انتقال حرارت از طریق سیستم گرما و سرمایش کمک می کند، که در نهایت منجر به کاهش هزینه های آب و برق می شود. گزینه مناسبی برای افراد DIYer نیست.

  • عایق بازیافتی و سازگار با محیط زیست

بهترین برای: پایداری، ساخت و ساز سازگار با محیط زیست، و کاهش زباله

مواد مختلفی وجود دارد که می توان آنها را عایق بازیافتی یا سازگار با محیط زیست در نظر گرفت، از جمله جین بازیافتی، پشم گوسفند، چوب پنبه و سلولز. محصولات بازیافتی و طبیعی به کاهش اثرات زیست محیطی و زباله‌های ایجاد شده توسط صنعت ساخت و ساز کمک می کنند

این مواد عایق در اشکال مختلف از جمله بت ، رول و شل پر در دسترس هستند. با این حال، اشکالی که در مسیر آگاهانه از محیط زیست وجود دارد این است که بیشتر این مواد نسبت به گزینه‌های عایق جایگزین گران‌تر هستند.

عایقکاری ساختمان بدون داربست

برای مشاوره رایگان، برآورد هزینه و انجام مشاوره عایقکاری ساختمان، همین حالا با ایمن بالابران کهکشان تماس بگیرید

انتخاب انواع عایق

برای انتخاب مناسب از بین انواع عایق، بهتر است ابتدا محل نصب عایق را در نظر بگیرید. عایق بندی اتاق زیر شیروانی، دیوارهای بیرونی و فضای خزنده مهمترین است زیرا این مناطق بیشترین انتقال حرارت را تجربه می‌کنند. به طور مشابه، آبگرمکن، لوله‌های آب و دریچه‌های تهویه مطبوع باید عایق بندی شوند تا اتلاف گرما، لرزش و تشکیل چگالش کاهش یابد.

فرآیند نصب بر نوع عایق موجود برای کار تأثیر می‌گذارد. اگر خانه هنوز در حال ساخت است، موادی مانند SIP، ICF، و عایق بلوک بتنی گزینه‌های بالقوه‌ای هستند، اما اگر خانه‌ای موجود را بازسازی می‌کنید، ممکن است به موادی که برای غیر متخصصین مناسب هستند محدود شوید. این شامل بت‌ها، رول‌ها، موانع تابشی، عایق سست، فوم اسپری، فوم سفت و مواد عایق بازیافتی است. قبل از انتخاب بهترین ماده عایق برای تکمیل پروژه، نیازهای خانه را در نظر بگیرید.