انواع چسب برای استفاده روزمره موجب می‌شود تا انتخاب چسب مناسب برای یک پروژه کار چندان آسانی نباشد. در این مطلب مروری بر انواع مختلف چسب و زمان استفاده از آنها می‌کنیم.


چه کسی چسب را اختراع کرد؟

بسیاری از ما از دوران کودکی از چسب استفاده می‌کردیم، اما در واقع مدت‌ها پیش اختراع شد. در واقع، اولین شواهد از چسب بر روی نقاشی‌های غار با بیش از ۵۰۰۰ سال قدمت است! انسان اولیه از پلیمرهای طبیعی و رزین درختان برای نگه داشتن وسایلی مانند ابزار اولیه و سلاح‌ها در کنار هم استفاده می‌کرد.

از آن زمان، بسیاری از انواع چسب، برای انواع کاربردها، از جمله چسب‌ها برای تعمیر، ایجاد و مونتاژ، و همچنین پوشش‌های محافظ و راه‌حل‌های کاربردی پزشکی، ایجاد شدند. اما، برای بسیاری از ما، چسب در درجه اول یک ابزار غیر قابل جایگزین برای تعمیرات ساده خانگی و پروژه‌های ساختمانی است.

چسب قطره‌ای واقعا فوق العاده است. یک اینچ مربع از چسب قطره‌ای می‌تواند حدود یک تُن وزن را نگه دارد!

کدام یک از چسب های قطره‌ای برای شما مناسب است؟

به طور کلی دو نوع چسب قطره‌ای وجود دارد: ژل و مایع. شغل و مورد استفاده‌ای که دارید تعیین می‌کند که کدامیک برای شما بهترین است.

به طور کلی، چسب های قطره‌ای مایع برای چسباندن سطوح غیر متخلخل، صاف و نزدیک مناسب هستند. ترمیم صفحات شکسته، چوب‌های ترک خورده یا نمای بیرونی وسایل کوچک با یک چسب قطره‌ای مایع قوی آسان است. حتی چرم، لاستیک و بیشتر پلاستیک‌ها را به هم متصل می‌کند.

چسب قطره‌ای ژلی به ویژه هنگام کار بر روی سطوح غیر افقی مفید هستند، زیرا ژل‌ها چکه نمی‌کنند و نمی‌ریزند. هنگام چسباندن سطوح عمودی که بالای سر هستند یا آنهایی که دارای شیب مشخص هستند، حتما ژل را انتخاب کنید. بنابراین، چه در حال کار بر روی پروژه‌ای باشید که شامل پلی استر، چوب، چوب پنبه، فولاد، کاغذ، بتن، کاشی یا سرامیک باشد، یک چسب قطره‌ای برای شما مناسب است.

چسب قطره‌ای چند منظوره

یک چسب قطره‌ای چند منظوره یک ابزار ضروری برای نگهداری در کمد آشپزخانه یا کارگاه شماست. اکثر چسبهای قطره‌ای چند منظوره برای چسباندن پلی استر تقویت شده با فایبرگلاس (FRP)، استایروفوم، چوب، چوب پنبه، سطوح لاک زده، فلزات، شیشه، مقوا، چرم، و حتی کاشی‌های بتنی و سرامیکی کار خوبی انجام می‌دهند. حتما چسبی پیدا کنید که نیازهای پروژه شما را برای رطوبت، دما و مقاومت در برابر ضربه برآورده کند!

چسب چوب

برای کار با پانل، دیوار خشک یا تخته سه لا، به این چسب مخصوص ساختمانی نیاز دارید. به دنبال فرمول‌های بر پایه آب باشید که هم غیر قابل اشتعال و هم سازگار با محیط زیست باشند. هیچ مواد شیمیایی سختی برای نگرانی وجود ندارد. این چسب‌ها به مواد مختلفی می‌چسبند، بنابراین چه چوب شما خیس، یخ زده و… شده باشد، کار انجام می‌شود. علاوه بر این تقریبا بدون بو است می‌توانید آن را در داخل خانه و همچنین بیرون استفاده کنید.

چسب فلز

گاهی یکی از ماشین‌ها، ابزارها یا وسایل شما خراب می‌شود و شما نیاز به تعمیر آن دارید. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است بخواهید یک چسب مخصوص با استحکام بالا انتخاب کنید. این چسب‌ها معمولا از یک رزین و سخت‌کننده تشکیل شده‌اند که پس از استفاده با هم ترکیب می‌شوند و یک پیوند واقعا قدرتمند ایجاد می‌کنند. استفاده از باندرها مزایایی دارد:

  • فقط یک بار باید استفاده شود زیرا هرگز جمع نمی شود.
  • مقاومت آن به این معنی است که هنگام سوراخ کردن ترک نخواهد خورد.
  • سرنگ دوتایی به این معنی است که هر بار مقدار مساوی اندازه گیری شده از هر جزء توزیع می شود.
  • اگر نیاز دارید پروژه ای به سرعت انجام شود، فقط چند دقیقه قبل از تنظیم نیاز دارید.

    فروشگاه آنلاین دکتر عایق

    برای مشاوره رایگان، برآورد هزینه و انجام پروژه‌های دسترسی با طناب، همین حالا با ایمن بالابران کهکشان تماس بگیرید

چسب پلاستیک

آسیب رساندن به یک دارایی با ارزش، مانند یک لوازم جانبی، یک مجسمه گرانبها، اسباب بازی مورد علاقه فرزندتان، یا دوربین و… می تواند کاملا دلسرد کننده باشد.برای تعمیر این اقلام ، چسب قطره‌ای (سیانواکریلات) را امتحان کنید که برای چسباندن پلاستیک طراحی شده است. این پلاستیک‌های متنوعی را به هم متصل می‌کند و معمولا شفاف خشک می‌شود، بنابراین هیچ نشانه‌ای از تعمیر دیده نمی‌شود. انگار این کالا هرگز آسیبی ندیده یا شکسته است! در عرض چند ثانیه تنظیم می شود و نیازی به گیره نیست. به علاوه، بدون مخلوط کردن، استفاده از آن بسیار آسان است.

چسب شیشه

هر چند وقت یکبار باید شیشه را بچسبانید. خواص منحصر به فرد شیشه، چسبی را می‌طلبد که به طور خاص برای این کار طراحی شده باشد. به دنبال چسب‌های مخصوص شیشه باشید، به ویژه آنهایی که مقاومت در برابر آب، خشک کردن شفاف، و به ویژه برای ظروف و لیوان‌ها، فرمول قابل شستشو در ماشین ظرفشویی را ارائه می‌دهند.البته به یاد داشته باشید که چسب شیشه معمولا برای مواد غذایی ایمن نیست.

خرید آنلاین چسب از دکتر عایق

اگر پروژه شما دقیقا با دسته بندی های بالا مطابقت ندارد، فروشگاه آنلاین چسب دکتر عایق طیف گسترده‌ای از چسب را برای هر کاری ارائه می‌کند، به عنوان مثال انواع چسب ساختمانی، چسب دوقلو، چسب قطره‌ای و….