عایق حرارتی ساختمان ا باعث افزایش بهره وری انرژی و راحتی می‌شود. حفظ دمای داخل یک فضا با وسایل پر انرژی مانند کولر و بخاری یک روش سنتی است که به انرژی و هزینه زیادی نیاز دارد. در عین حال، هزینه‌های نگهداری با این رویکردها به صورت تصاعدی زیاد می‌شود. بنابراین، فناوری عایق حرارتی به عنوان راهکار جدیدی ظهور کرده که به افراد کمک می‌کند تعادل دما را بین دو فضا بدون هیچ وسیله یا ماشین آلات مورد نیاز انرژی حفظ کنند. در عین حال، به عنوان یک محصول سازگار با محیط زیست، هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.

مواد عایق حرارتی یک انتخاب عالی برای مقاصد تجاری و همچنین مسکونی است. بنابراین، در این مطلب، همه چیز در مورد اینکه این راهکار چیست و چگونه می‌تواند نحوه انتخاب راحتی در آب و هوای مختلف را تغییر دهد، صحبت خواهیم کرد.

نگاهی به بازار عایق حرارتی

طبق آمار Fortune Business Insights، ارزش بازار جهانی عایق‌های حرارتی در سال ۲۰۲۱ به ۳۱.۱۵ میلیارد دلار رسید که قرار است تا پایان سال ۲۰۲۹ به ارزش ۴۲.۵ میلیارد دلار برسد. انتظار می رود بازار عایق حرارتی در سراسر جهان CAGR را نشان دهد. ۴.۵ درصد در دوره پیش بینی شده (۲۰۲۲-۲۰۲۹).
بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که بازار عایق به دلیل کارایی آن در کنترل دما در شرایط جوی مختلف، تنها انتظار می‌رود منحنی صعودی نشان دهد.

عایق حرارتی ساختمان چیست؟

عایق حرارتی به ماده یا فرآیندی اطلاق می‌شود که به کاهش انتقال حرارت بین دو سطح یا ناحیه با دماهای مختلف کمک می‌کند. به عنوان مثال، این تکنیک مطمئن می‌شود که دمای بیرونی بر دمای داخل محل سکونت شما تأثیر نمی‌گذارد. عایق حرارتی و سقفی یک راه عالی برای حفظ دمای مطلوب در داخل یک فضا بر اساس ترجیحات بدون نیاز به انرژی زیاد است.
با توجه به کارایی این فناوری، عایق حرارتی در طیف وسیعی از صنایع و مناظر مورد استفاده قرار می گیرد. عایق حرارتی اعم از حفظ دمای داخل ساختمان‌ها، جلوگیری از اتلاف حرارت لوله‌ها و تجهیزات، یا محافظت از چیزی در برابر دمای شدید بیرون، را پوشش می‌دهد.

هدف از عایق کاری حرارتی در ساختمان

عایق حرارتی یک تکنیک برجسته است که برای مدت طولانی توسط افراد برای نیازهای مختلف خود استفاده می‌شود. با قرار گرفتن در معرض این فناوری، تقریبا همه صنایع با توجه به قابلیت استفاده خود از مزایای آن در مقیاس خود استفاده می‌کنند. در ادامه برخی از اهداف اصلی استفاده از عایق حرارتی در ساختمان آورده شده است.

  • مهمترین هدف استفاده از عایق حرارتی حفظ گرما یا دمای ثابت در داخل یک محل خاص است.
  • عایق حرارتی دمای داخلی را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه می‌دارد. راحتی را برای کار در زندگی در فضا با افزایش بهره وری فراهم می‌کند.
  • کاهش هزینه‌های مصرف انرژی سنگین در زمستان و تابستان برای حفظ دما.
  • عایق حرارتی یک راه عالی برای جلوگیری از متراکم شدن رطوبت در سقف، پنجره و دیوارهای داخلی است.
  • از احتمال هدر رفتن حرارت از سیستم آب گرم و یخ زدن آب در لوله‌ها جلوگیری می‌کند.

عایقکاری ساختمان بدون داربست

برای مشاوره رایگان، برآورد هزینه و انجام مشاوره عایقکاری ساختمان، همین حالا با ایمن بالابران کهکشان تماس بگیرید

علم پشت عایق حرارتی

عایق حرارتی استفاده از مواد عایق و سازگاری‌های طراحی در ساختمان برای کاهش سرعت انتقال حرارت از طریق محفظه برای کنترل اتلاف و افزایش گرما است. تفاوت دما بین فضای باز و داخل ساختمان مسئول انتقال حرارت است. انتقال حرارت می‌تواند در اثر جابجایی، هدایت یا تشعشع ایجاد شود. سرعت انتقال ارتباط نزدیکی با محیط انتشار دارد.
هنگامی که گرما از طریق دیوارها، سقف، درها، پنجره‌ها و کف منتقل می‌شود، به دست می‌آید یا از بین می‌رود. این کاهش و جذب نابرابر گرما برای هیچ ساختار ساختمانی مناسب نیست. از یک طرف باعث افزایش بار سیستم HVAC و در نتیجه اتلاف انرژی بیشتر و از طرف دیگر باعث کاهش آسایش حرارتی افراد ساکن در ساختمان می شود.
عایق بندی حرارتی ساختمان برای دستیابی به آسایش حرارتی برای ساکنین آن بهترین است. اتلاف یا افزایش حرارت ناخواسته را می‌توان با استفاده از عایق در ساختمان و همچنین می‌تواند انرژی مورد نیاز سیستم‌های سرمایش و گرمایش را کاهش دهد. عایق حرارتی مستقیم با تأثیرگذاری بر عایق صدا یا مسائل مربوط به تهویه کافی ارتباط ندارد.

مزایای عایق حرارتی ساختمان

ارزش اقتصادی

مواد عایق حرارتی نیز ارزش فروش مجدد خوبی دارد، به این معنی که با استفاده طولانی مدت از این تکنیک، مالک میپ‌تواند با فروش عایق به طرف دیگر مبلغ خوبی را به دست آورد.

مزایای اجتماعی

ساختمان‌هایی که به درستی عایق بندی شده‌اند از نظر سلامت، دمای کنترل شده و حداقل آلودگی صوتی راحت‌تر هستند.
سازه‌هایی مانند فضاهای اداری و ساختمان‌های مسکونی می‌توانند بسیار سودمند باشند، زیرا عایق می‌تواند محیطی ایده‌آل را فراهم کند که در نتیجه بهره‌وری بیشتر و هزینه‌های ساختمانی و نگهداری کمتری دارد.

عایق کاری ساختمان یک راه عالی برای کاهش انتقال صدا تا حد قابل توجهی است. بنابراین، عایق کاری ساختمان را به یک تکنیک عالی برای افزایش سطح راحتی در کتابخانه‌ها، اتاق‌های بیمارستان و موارد دیگر تبدیل می‌کند.

انواع مواد و روش های عایق حرارتی

انواع مختلفی از مواد عایق حرارتی در بازار موجود است تا نیازها و ترجیحات مختلف مردم را برآورده کند. در اینجا برخی از شناخته شده‌ترین و قابل استفاده ترین مصالح ساختمانی عایق حرارتی آورده شده است.

 1. عایق دال (اسلب)
  این بلوکها از پشم معدنی، شیشه سلولی، تخته چوب پنبه‌ای و لاستیک سلولی متصل به دیوار یا سقف ساخته شده‌اند تا از اتلاف گرما جلوگیری و در نتیجه دمای مطلوب را حفظ کنند. این سایزها در ابعاد ۶۰*۱۲۰ سانتی‌متر با ضخامت ۲.۵ سانتی متر موجود می‌باشد.
 2. عایق پشم سنگ پتویی
  همانطور که از نام آن مشخص است، مواد عایق پشم سنگ به شکل پتو یا رول کاغذی تولید می‌شوند. این ورق‌ها به طور مستقیم در سراسر دیوار یا سقف توزیع می‌شوند. ورق عایق حرارتی پشم سنگ دارای ضخامت‌های متفاوت از ۱۲ میلی متر تا ۸۰ میلی متر است. این ورقه ها از موی حیوانات، الیاف چوب یا پنبه ساخته شده‌اند.
 3. عایق سست
  عایق سست معمولا ماده عایق حرارتی است که در فضای گل میخ دیوارهایی که قرار است درها یا پنجره ها باز شوند پر می‌شود. این ماده به طور کلی از پشم سنگ، سلولز، پشم الیاف چوب و غیره تشکیل شده است.
 4. مواد عایق خفاش
  مصالح ساختمانی عایق حرارتی خفاش نیز به شکل رول پتویی موجود است اما نسبتا ضخیم تر از مواد پشم سنگ است. مانند نوع پشم سنگ ، مواد عایق خفاش نیز روی دیوار پخش می‌شود.
 5. تخته‌های عایق
  تخته‌های عایق که از خمیر چوب، عصا و سایر مواد ساخته شده‌اند، یک نوع برجسته از گزینه‌های عایق هستند. فشار دادن سخت با مقداری تنش در دمای مناسب باعث می‌شود که تخته عایق برای نصب سخت شود. این تخته‌ها در چندین اندازه موجود می‌باشند و بنابراین برای پوشش داخلی دیوار یا دیوارهای جداکننده نیز استفاده می‌شوند.
 6. مواد ورق انعکاسی
  این ورق عایق حرارتی عمدتا به دلیل انعکاس بالا و انتشار کم شناخته شده است. ورق‌های انعکاسی از مواد مختلفی مانند ورق های آلومینیومی، ورق های فولادی و تخته های گچی ساخته شده‌اند. همانطور که انرژی خورشیدی را منعکس می‌کند، مقاومت حرارتی بالایی دارد. بنابراین، این یک گزینه عالی برای جلوگیری از ورود گرما به یک فضای خاص است.
 7. مواد سبک وزن
  استفاده از سنگدانه‌های سبک برای آماده سازی مخلوط بتن باعث جلوگیری از اتلاف گرما می‌شود و بنابراین به عنوان یک عایق عالی عمل می کند. بتن زمانی که با مخلوطی از روباره کوره بلند، سنگدانه‌های رسی سوخته و ورمیکولیت ساخته شود، مقاومت بیشتری در برابر حرارت پیدا می کند.

مواد عایق حرارتی را از کجا بخریم؟

دکتر عایق بهترین نامی است که می‌توان برای مواد عایق حرارتی به آن اعتماد کرد. ما به طیف گسترده ای از بخش‌ها برای نیازهای عایق کاری آنها پاسخ داده ایم. ما صنایعی مانند انبارها، صنایع تولیدی، املاک تجاری و مسکونی، آپارتمان‌ها، مراکز خرید، مراکز آموزش تناسب اندام و موارد دیگر را با راهکارهای عایق خود کاوش کرده ایم. در عین حال، ما به مجموعه ای از خدمات از جمله عایق حرارتی سقف، عایق کاری کامل ساختمان، عایق سقف، عایق حرارتی دیوار، عایق کف، عایق آلومینیوم فویل و غیره تسلط داریم.

نتیجه

در پایان می توان نتیجه گرفت که عایق حرارتی در ساختمان بسیار مهم است و می‌تواند نقش بسزایی در ساختمان‌های مسکونی و تجاری داشته باشد. تا آنجا که به مزایا مربوط می شود، جدای از مزایای ذکر شده، عایق حرارتی می تواند از آسیب های ساختمانی ناشی از تشکیل رطوبت در فضای داخلی پوشش ساختمان نیز جلوگیری کند. یک محیط حرارتی می تواند با حفظ دما در زمستان و تابستان مکان را بسیار راحت تر کند. در نهایت، می تواند انرژی گرمایش یا سرمایش ناخواسته را کاهش دهد. می توانید با گروه نئو ترمال تماس بگیرید و ساختمان خود را عایق بندی کنید تا برای زندگی محکم و راحت شود.