برای داشتن ایده در مورد عایق رطوبتی سازه، لازم است با مواد اولیه تشکیل دهنده ساختمان آشنا شوید. یک ساختمان معمولی از بتن، آجر، سنگ و ملات ساخته شده است. این نوع مواد از کریستال‌های کربنات، سیلیکات، آلومینات‌ها و اکسیدهایی تشکیل شده‌اند که دارای اتم‌های اکسیژن و گروه‌های هیدروکسیل فراوان هستند. سیمان جزء اصلی بتن است. بتن از واکنش شیمیایی بین سیمان و آب تشکیل می شود. این واکنش شیمیایی به عنوان هیدراتاسیون شناخته می شود.

در نتیجه واکنش هیدراتاسیون، علاوه بر ترکیبات سیلیکات که به سیمان سختی و استحکام می بخشد، اجزای هیدروکسید کلسیم نیز تشکیل می شود. هیدروکسید کلسیم از آرماتور در برابر خوردگی محافظت می کند زیرا فولاد در شرایط بسیار قلیایی نمی تواند خورده شود. به طور معمول، بتن به دلیل وجود هیدروکسید کلسیم، pH بالاتر از ۱۲ را نشان می دهد.

هنگامی که هیدروکسید کلسیم به دی اکسید کربن می رسد، کربنات کلسیم تشکیل می شود. این واکنش کربناته شدن نامیده می شود. بتن در طی این واکنش سخت می شود و نفوذپذیری آن کاهش می یابد. از طرف دیگر، کربنات کلسیم PH بتن را به حدود ۹ کاهش می دهد. در این pH، لایه اکسید محافظ اطراف فولاد تقویت کننده شکسته شده و خوردگی امکان پذیر می شود.

آب یک عنصر ضروری برای واکنش هیدراتاسیون است. میزان مصرف آب نقش مهمی در عملکرد بتن دارد. مقاومت بتن زمانی افزایش می یابد که از آب کمتری برای ساخت بتن استفاده شود. وجود آب اضافی در بتن باعث کاهش عملکرد بتن می شود. اگر سازه به خوبی از آب محافظت نشود، سازه آسیب دیده و تخریب می شود. هنگامی که آب از طریق شکاف های مویین وارد بتن می شود، مقاومت بتن از بین می رود و ساختمان مستعد خوردگی می شود. بنابراین، عایق رطوبتی سازه یک سیستم حفاظتی اساسی است.

کدام ماده در عایق رطوبتی سازه رایج است؟

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، کلیه قسمت های سازه ساختمان از زیرزمین گرفته تا پشت بام، مانند دیوارها، حمام، آشپزخانه، بالکن، پارکینگ، تراس، پشت بام، مخازن آب و استخرها برای داشتن ساختمانی بادوام باید در برابر آب محافظت شوند. موادی که معمولا برای عایق رطوبتی در ساختمان‌ها استفاده می شود، مواد سیمانی، غشاهای قیری، غشاهای عایق رطوبتی مایع، پوشش های قیری و غشاهای مایع پلی یورتان هستند.

رایج ترین کاربرد در سیستم عایق رطوبتی، پوشش های قیری است. قیر به خوبی شناخته شده، ارزان، با کارایی بالا و به راحتی قابل استفاده است. این یک پوشش محافظ عالی و عامل ضد آب است. عملکرد مواد مبتنی بر قیر را می توان با مواد انعطاف پذیرتر مانند پلی اورتان یا پلیمرهای مبتنی بر اکریلیک افزایش داد. همچنین مواد پایه قیر را می توان به اشکال مختلف از جمله پوشش مایع، غشاء، نوار، پرکننده و … طراحی کرد.

 

نوار فلاش ضد آب چیست؟

آب به ساختمان ها آسیب می رساند و باعث ایجاد کپک، پوسیدگی و خوردگی می شود تا دوام سازه را کاهش دهد. نوارهای چشمک زن عایق رطوبتی مورد استفاده برای عایق رطوبتی سازه برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل پوشش ساختمان طراحی شده اند. استفاده از نوار چشمک زن با ورود از دهانه پاکت، از ورود آب به ساختمان جلوگیری می کند. نوار چشمک زن مشکلات رطوبت و جریان هوا در اطراف پاکت ساختمان مانند درها، پنجره ها، سوراخ های میخ را حل می کند، این خاصیت باعث می شود آنها در سیستم های سقف نیز مفید باشند.

انتخاب نوار چشمک زن مناسب برای ایجاد عایق رطوبتی و افزایش کیفیت ساختمان داخلی ضروری است. شما باید نیاز خود را مشخص کنید. بنابراین شما نیازمند چه هستید؟ محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش، عملکرد چسبندگی بالا، عملکرد در هوای سرد، یا همه اینها؟ تیم شیمیایی عایق رطوبتی باومرک همیشه شما را برای انتخاب راه حل مناسب برای عایق رطوبتی ساختمان راهنمایی می کند.