دلایل جداسازی سنگ در نمای ساختمان می‌تواند متعدد و گوناگون باشد، همچنین راهکارهایی مختلفی برای هر کدام از علت‌ها برای یادگیری وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر به خواندن این مطلب ادامه دهید.

دیوار سنگی ساختمان

در صورت ریزش سنگ از نما، مردم و ساکنان یک ساختمان تجاری یا مسکونی در خطر هستند. یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از فروریختن نمای سنگی ساختمان، بررسی عواملی است که باعث جدا شدن سنگ‌ها می‌شود، از بین بردن عواملی که مقاومت سنگ را تضعیف می‌کنند در کنار نصب و نگهداری منظم راهکار خوبی به نظر می‌رسد.
کدام سنگ‎ها بیشتر از همه از نمای بیرونی ساختمان جدا می‌شوند؟ بیشتر سنگ‌هایی که زمانی به طور آشکار به نمای بیرونی ساختمان چسبیده بودند، افتاده‌اند. این سنگ‌ها به دلیل اندازه نازک و فشرده‌شان، معمولا برای زیباتر کردن نما نصب و ساخته می‌شوند. دندان موشی، نمای سینه کفتری، چهارچوب ساختمان و ستون‌ها تنها برخی از چیزهایی هستند که می‌توان بررسی کرد. سنگ‌های کوچک را باید به نما پیچ کرد و در صورت عدم امکان آن‌ها را پایین آورد.

عمل آوری سریع سیمان

علت اصلی ترک خوردن سنگ نما در سنگ تراشی نمای ساختمان است. ملات سیمان بلافاصله پس از مخلوط شدن با آب خشک شد. ملات سیمان باید به تدریج خشک شود تا محصول نهایی یک دست  و منسجم باشد. اما اگر در اثر عواملی مانند باد، دمای هوا و … سریعتر از حد معمول خشک شود، لایه های زیرین از لایه های رویی جدا می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، توصیه می شود که به طور مرتب آب بر روی لایه رویی ملات پاشیده شود. ممکن است نگران باشید که این درز میزان آسیب موجود در سنگ‌ها را افزایش دهد. با این حال، می توان با استفاده از چسب های خاص و چسب های پلی اورتان برای آب بندی درزها از این موضوع جلوگیری کرد. یکی از راهبردها برای جلوگیری از فروریختن ساختمان‌های بیرون، انجام آن چیزی است که توضیح داده شد.

انواع سنگ‌های ساختمانی

استفاده نادرست از لوازم ساختمانی آب یک جزء کلیدی در تولید ملات است. اگر آب زیاد به آن ملات اضافه شود ترک خورده و مقاومت کمتری خواهد داشت.
هیچ درز سیمان انقباضی از نظر حجم منقبض نمی‌شود، بنابراین تنظیم اتصالات انقباضی بسیار مهم است تا در سطح تمام شده ترک‌های عجیب و غریب ایجاد نکند.
در هر ۵ متر باید یک درز به عرض ۵ سانتی متر روی سطوحی با این اندازه یا بزرگتر ایجاد کرد. به عنوان مثال، در مورد ملات، استفاده از آب بیش از حد باعث می‌شود که مواد خیلی زود خشک و ضعیف شوند.
عملکرد شن و ماسه خاک یکی دیگر از اجزای ملات مورد استفاده در ساخت نمای ساختمان است. ماسه اغلب توسط باغبان های بی تجربه به جای خاک استفاده می‌شود. کیفیت، چسبندگی و مقاومت ملات وقتی با ماسه خاکی ساخته می‌شود به شدت کاهش می‌یابد. هنگام استفاده از این ماسه، فقط لایه بالایی چسبنده است. یک رویکرد جدید برای بهبود چسبندگی ملات، جایگزینی خاک و ماسه با چسب بتن است.
 استفاده نادرست از سطوح برای کارهای هنری متأسفانه سطوحی وجود دارد که ملات سیمان به خوبی روی آنها نمی چسبد. استفاده از آن بر روی موادی مانند فلز و پلاستیک نتایج مطلوبی را به همراه نخواهد داشت.

سنگهای ساختمانی

سنگ نما از ترک خوردگی محافظت می‌شود زیرا نماسازان ماهر بخش های فلزی نما را با رابیتس می‌پوشانند. به همین دلیل، ملات مورد استفاده در سیمان ممکن است به فلز چسبیده شود.
به منظور جلوگیری از فرورفتن ساختمان در طول زمان، عملی استاندارد برای همه سازندگان این است که ابتدا فونداسیون را تثبیت کنند. نشست سازه منجر به خطراتی مانند ترک خوردگی نما و ریزش سنگ خواهد شد. هنگامی که آنها سقوط می کنند، سنگ های سنگین مانند گرانیت می توانند صدمات جدی یا حتی مرگ را به ساکنان وارد کنند و خسارت زیادی به اموال وارد کنند.

ارزیابی نادرست اهمیت سنگ

یکی از دلایل جداسازی سنگ در نمای ساختمان ممکن است با انتخاب سنگ نادرست برای نما ایجاد شود. استفاده از سنگ مرمر نمونه ای از انتخاب نامناسب مصالح برای نمای بیرونی ساختمان است، زیرا در واکنش به تغییرات دما و رطوبت، منبسط می شود، زیر وزن باران و برف ترک می خورد و در نهایت به زمین می ریزد.
انتخاب سنگ برای نمای بیرونی ساختمان تحت تأثیر آب و هوای محلی است. به عنوان مثال، سنگ آهک را نمی‌توان در مکان هایی که بارندگی بیش از حد و سطح دی اکسید کربن وجود دارد، استفاده کرد. شما نباید از آن برای بیرون ساختمان استفاده کنید.
پاسخی به مشکل ریزش نمای ساختمان در این قسمت روش های مختلفی برای جلوگیری از ریزش نمای سنگی ساختمان مورد بحث قرار می گیرد:
نمای ساختمان را می توان به روش های مختلفی در برابر ریزش محافظت کرد که اولین آن استفاده از سنگ های مناسب است. سنگ‌های آنتیک، سنگ‌های تراورتن، سنگ‌های رومی، آجرکاری و در نهایت سنگ‌های ابزار فرسوده و غیره. با داشتن متخصصینی که این دیوارهای سنگی را راه‌اندازی می‌کنند، می‌توانید ببینید که هر کدام چگونه ساخته شده‌اند تا مقاومت خود را در برابر آب و هوا به حداکثر برسانند. اگر می‌خواهید پشت نما صافی داشته باشید، سیمان مرطوب بهترین گزینه است. استفاده از ضایعات و مصالح بی کیفیت برای پر کردن شکاف دوغاب زیر نمای سنگی عامل اصلی جدا شدن نهایی آن است. استفاده از ماسه شسته شده در دوغاب بین سنگ ها ضروری است. برای تسریع فرآیند می توان از سیمان مرطوب برای دوغاب استفاده کرد، اما هرگز نباید از سیمان خشک استفاده کرد. تغییرات ضخامت دوغاب پشت نما انعطاف پذیری این سینک در مقابل تأثیرات محیطی به شدت تحت تأثیر ضخامت دوغاب مورد استفاده در پشت نما قرار دارد. نوع و وزن سنگ مورد استفاده در نما ضخامت بهینه را تعیین می کند. سخت افزار لنگر برای روکش سنگ پیچ و رولپلاک فاسیا بهترین و موثرترین راه برای تقویت مقاومت نما و جلوگیری از ریزش آن است. دوم، نسبت کمی می تواند از چسب برای حفظ ظاهر سنگ و آجر تاریخی استفاده کند. این روش زمانی انجام می شود که سنگ کاری کامل شود و به شرح زیر است: با استفاده از مته، در فواصل استراتژیک سوراخ هایی بر روی پلاک سنگ ایجاد می شود. سپس یک رولپلاک در سوراخ های سنگ و دیوار قرار داده می شود و سنگ با پیچ در جای خود ثابت می شود. سنگ را می توان با کمک واشر نیز در جای خود نگه داشت. برای جلوگیری از زنگ زدگی، اطمینان از اینکه پیچ ها و واشرهای مورد استفاده از نوع ضد زنگ هستند، بسیار مهم است. هشدارهایی وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است هر لحظه صفحه سنگی ساختمان سقوط کند.
تصور کنید که عابر پیاده ای که زیر ساختمان شما راه می رود، تکه ای از سنگ را از نمای بیرونی می زند و باعث آسیب شدید می شود که قابل تعمیر نیست. اما یک سوال مطرح می‌شود:
آیا قبل از سقوط سنگ از ساختمان می‌توان دلایل جداسازی سنگ در نمای ساختمان را بررسی کرد؟
در این مطلب به بررسی شاخ‌ های هشدار دهنده و اقدامات احتیاطی ایمنی در هنگام سقوط سنگ نما پرداختیم:
اگر سنگی صاف، صیقلی و ضد آب می‌خواهید. نمای بیرونی خانه شما، به احتمال زیاد با نوعی رزین کار یا موم و پولیش درمان شده است. برخی از کیفیت آب گریز سنگ ممکن است در فرآیند برش از بین رفته باشد و آن را در برابر کنده شدن کند که در اثر قرار گرفتن در معرض باران، رطوبت و باران اسیدی ایجاد می شود، مستعدتر می کند. از آنجا که نفوذ آب از میان سنگ می تواند مواد پایه (آجر یا بتن) را فرسایش دهد و باعث ایجاد شکاف و گسست پیوستگی بین سنگ و دیوار شما شود. نمای بیرونی ساختمان در حال ترک خوردن است یک فال بد، ترک در سنگ مورد استفاده برای نمای بیرونی ساختمان شما می تواند ناشی از یکی از موارد زیر باشد:
  • سنگ ها در نتیجه ضریب انبساط بلندتر می شوند.
  • قرار دادن یک عنصر سازه ای در پایه های ساختمان
  • ملات بین سنگ نمای و دیوار شروع به شل شدن کرده است. ترک هایی که نشان دهنده احتمال ریزش نما هستند باید در اسرع وقت ترمیم شوند. سه، دیوارهای بیرونی از گرانیت و مرمر ساخته شده است.
سنگ تراورتن، چسبندگی ملات برتر گرانیت و مرمر به دلیل عدم تخلخل زیاد سنگ ها است. با این حال، سنگ های گرانیت و مرمر را نمی توان با استفاده از دوغاب و روش های معمولی کار کرد. از این رو لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید: برای نصب این سنگ ها باید از روش های مطمئن تری استفاده کنید. اگر قبلا از اسکوپ یا پیچ استفاده نکرده اید، باید مراقب خطرات احتمالی باشید. در نهایت، یک نکته توضیح می دهد که چرا سنگ دیگر به نمای بیرونی ساختمان متصل نیست. متولیان ساخت نمای سنگی باید در هنگام اسکوپ زدن و تعمیر سنگ از تکنیک های مطمئن استفاده کنند. نمای سنگی بر اثر ضربه، زلزله و استفاده از مصالح بی کیفیت کنده شد. اگر سنگ ها از ابتدا به طور ایمن چیده شوند و از ابزار و مصالح استاندارد برای نصب نمای سنگی استفاده شود، حتی سنگ کاری نمای ساختمان نیز با شدیدترین ضربه ها آسیب نمی بیند. به منظور صرفه جویی در هزینه و زمان، پیروی از دستورالعمل های سنگ فرش مهم است. لطفا در صورت داشتن هر گونه نگرانی و یا نظر در خصوص دلایل جداسازی سنگ در نمای ساختمان و روش‌های تعمیر جداسازی سنگ نمای سنگی با ما در میان بگذارید. ما اینجا هستیم تا کمک کنیم و یکی از متخصصان ما در اسرع وقت به درخواست شما پاسخ خواهد داد.