همیشه راهکارهایی که می‌تواند مانع بروز حوادث شوند، کم‌هزینه‌تر و آسان‌تر هستند. در ساختمان‌سازی نیز همین‌گونه است. اگر اقدامات لازم جهت ایمن‌سازی آن انجام شود، دیگر نگران رخ دادن حوادث ناگوار و غیرمنتظره نخواهید بود. نمای ساختمان‌های سنگی، درصورتی‌که اصول ایمنی در اجرای آن رعایت نشده باشد، ممکن است در اثر عوامل مختلف، دچار ریزش شود و حوادث دلخراش و جبران‌ناپذیری رخ دهد. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی توصیه می‌کنیم از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان استفاده کنید. با ما همراه باشید تا بیشتر در این‌باره صحبت کنیم.

چرا برای نصب سنگ‌های ساختمانی، باید از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان استفاده کنیم؟

سنگ‌هایی که برای نمای ساختمان استفاده می‌شوند، معمولا دارای اسکوپ هستند. منظور از اسکوپ این است که در پشت سنگ، یک شیار زده می‌شود و به آن یک سیم مفتول وصل می‌شود. این سیم در هنگام نصب سنگ، داخل سیمان یا چسب پشت آن قرار می‌گیرد و پس از سفت شدن سیمان یا چسب، سنگ را در جای خود محکم نگه می‌دارد. اما مشکلی که در اینجا وجود دارد، این است که سیم مفتول پشت سنگ نما، ممکن است در اثر زنگ‌زدگی یا عوامل دیگر جدا شود. در چنین شرایطی احتمال افتادن سنگ‌های نما وجود دارد. برای همین بهتر است برای نصب سنگ‌های ساختمانی از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان استفاده کنید. بدین‌ترتیب اطمینان حاصل می‌شود که دیگر امکان افتادن سنگ نما وجود ندارد و حادثه‌ای رخ نمی‌دهد.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در رشتآیا عدم استفاده از پیچ و رولپلاک، باعث بروز مشکل خواهد شد؟

همانگونه که اشاره کردیم، امروز سنگ‌هایی که قرار است برای نمای ساختمان استفاده شوند، حتما باید دارای اسکوپ باشند تا به وسیله سیم مفتول در جای خود محکم بمانند و کنده نشوند. اما در ساختمان‌های قدیمی که نمای سنگی دارند، خبری از اسکوپ نیست و سنگ نمای آن‌ها به وسیله دوغاب سیمان، محکم شده است. با گذشت زمان و در اثر عوامل مختلفی چون باد و باران، سرما و گرما، زلزله و غیره، ممکن است این سنگ‌ها از جای خود کنده شوند و سقوط کنند.

یک لحظه در ذهن خود تصور کنید که هنگام سقوط سنگ، یک عابر پیاده در حال عبور از جلوی ساختمان باشد، اگر سنگ رها شده روی سر او بیفتد، یک حادثه دلخراش و جبران‌ناپذیر رخ خواهد داد. همچنین اگر سنگ سقوط‌کرده بر روی یک خودرو بیفتد، باز هم خسارات سنگینی به آن وارد می‌کند. به‌همین‌دلیل پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، یک امر واجب برای ساختمان‌های قدیمی است.

 

در ساختمان‌های جدید نیز که سنگ‌ها دارای اسکوپ هستند، باز هم احتمال سقوط آن‌ها وجود دارد. زیرا در اثر عواملی چون زنگ‌زدگی یا ترک خوردن سنگ، ممکن است سیم مفتول از سنگ نما جدا شود و شرایط را برای جدا شدن و سقوط آن فراهم کند. از این‌رو استفاده از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، هم برای ساختمان‌های قدیمی و هم برای ساختمان‌های جدید، یک اقدام ضروری است.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان با قیمت مناسب

آیا استفاده از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان به سنگ نما آسیب می‌زند؟

اگر نگران این هستید که هنگام پیچ و رولپلاک نما بدون داربست، به سنگ‌ها آسیب برسد، باید بگوییم که نگرانی به‌جایی دارید. زیرا این کار باید توسط افراد آموزش‌دیده و حرفه‌ای انجام شود. درغیراین‌صورت احتمال ترک خوردن سنگ‌های نما وجود دارد. بنابراین قبل از این که اقدامی در این مورد انجام دهید، حتما وقت بگذارید و در مورد شرکت‌های معتبر و خوش‌نام که در این زمینه فعالیت می‌کنند، تحقیق کنید. این کار می‌تواند مانع بروز خسارات و تحمیل هزینه‌های مضاعف به شما شود.

دکتر عایق با سال‌ها فعالیت و بهره‌مندی از نیروی ماهر و آموزش‌دیده، آمادگی دارد که بهترین و باکیفیت‌ترین عملیات پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را با مناسب‌ترین قیمت برای ساختمان‌های شما انجام دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

چرا سنگ نمای ساختمان ریزش می‌کند؟

دلایل مختلفی برای شل شدن و ریزش سنگ نما وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • وقتی بندکشی سنگ‌های نما به درستی انجام نشده باشد، به‌مرور زمان و با نفوذ رطوبت و آب باران و برف به پشت سنگ، باعث می‌شود که در فصل سرما، این آب یخ بزند و سنگ از جای خود جدا شود یا ترک بخورد. در چنین شرایطی پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، می‌تواند از چنین اتفاقی جلوگیری کند.
  • وقتی اسکوپ سنگ نما به شکل صحیحی انجام نشده باشد و سیم مفتول باکیفیت برای آن بکار نرفته باشد، امکان ریزش نمای سنگ ساختمان وجود دارد. درصورتی‌که سیم مفتول بکار رفته برای اسکوپ سنگ، بیش از اندازه نازک باشد، به‌مرور زمان دچار پوسیدگی یا زنگ‌زدگی شده و پس از مدتی اتصال آن با سنگ قطع می‌شود. در این‌حالت دیگر سنگ نما حمایت نمی‌شود و احتمال ریزش آن وجود دارد.
  • از دیگر عوامل ریزش سنگ نما، نشست ساختمان است. ساختمان‌هایی که مدت زیادی از ساخت آن‌ها می‌گذرد، ممکن است با مشکل نشست روبرو شوند. نشست ساختمان بر قسمت‌های مختلف آن تاثیر منفی می‌گذارد. یکی از این اثرات، شل شدن و ریزش نماهای سنگی ساختمان است. درصورتی‌که اگر پیچ و رولپلاک نمای ساختمان اجرا شود، دیگر چنین اتفاقی نمی‌افتد.
  • بلایای طبیعی مثل زلزله می‌توانند باعث ریزش نمای سنگی ساختمان‌ها شوند. تکان‌هایی که زلزله در ساختمان‌ها ایجاد می‌کند، موجب می‌شود که سنگ‌های ساختمان از جای خود کنده شوند و ریزش کنند. اما درصورتی‌که این سنگ‌ها پیچ و رولپلاک شوند، احتمال کنده شدن و ریزش آن‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

تاثیر عوامل طبیعی در افتادن سنگ‌های نما

یکی از عواملی که بر ریزش سنگ‌های نما تاثیر می‌گذارد، عوامل طبیعی هستند. این عوامل می‌توانند شامل سرما و. گرما، باد و طوفان، رطوبت، برف و باران و زلزله باشند که در مورد اثر زلزله در قسمت قبل توضیح دادیم. اکنون دیگر عوامل را بررسی می‌کنیم.

سرما و گرما

همانطور که می‌دانید، سرما و گرما می‌تواند اندازه و شکل اجسام را تغییر دهند. معمولا گرما، ایجاد انبساط می‌کند و سرما موجب انقباض می‌شود. این تغییر فیزیکی نقش مهمی در شل شدن و جدا شدن سنگ نمای ساختمان دارد. به‌همین‌دلیل باید پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را جدی بگیرید.

باد و طوفان

باد و طوفان یکی دیگر از عوامل طبیعی هستند که موجب افتادن سنگ‌های نمای ساختمان می‌شوند. فشاری که در اثر ورزش باد یا طوفان به سنگ‌های ساختمان وارد می‌شود، می‌تواند آن‌ها را از جا بکند یا از سیمان و چسب پشت آن جدا کند. به‌همین‌دلیل برای اطمینان از عدم ریزش آن‌ها، بهتر به فکر پیچ و رولپلاک نما در رشت باشید.

رطوبت، برف و باران

همانگونه که قبلا گفتیم، اگر بندکشی نمای سنگی ساختمان به خوبی صورت نگیرد، در هنگام بارش باران، رطوبت به پشت سنگ نفوذ می‌کند و در اثر یخ‌زدگی این رطوبت، سنگ از جای خود کنده شده و سقوط می‌کند.

 

عمر مفید سنگ نما در ساختمان چقدر است؟

بررسی‌های مختلف در رابطه با عمر مفید سنگ نمای ساختمان، اعداد متفاوتی را مشخص کرده است. طبق استانداردهای بین‌المللی، درصورتی‌که عمر مفید ساختمان ۶۰ سال باشد، نمای سنگی آن باید عمری برابر با ۲۵ سال داشته باشد. همچنین در تحقیقی دیگر، این عمر مفید بین ۳۹ تا ۵۰ سال درنظر گرفته شده است. در حالت کلی می‌توان گفت که چگونگی اجرای نمای سنگی ساختمان، تاثیر زیادی بر طول عمر آن دارد.

اجرای نمای سنگ ساختمان به دو روش انجام می‌شود. در روش اول که به نام نمای چسبانده شده معروف است، سنگ نما به وسیله سیمان یا چسب مخصوص به دیوار پشت آن چسبانده می‌شود. نماهایی که با این روش اجرا می‌شوند، در برابر عوامل طبیعی و تغییر شکل حساس‌اند. روش دوم روش مهار شده است که سنگ به وسیله ابزارهایی مانند پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در جای خود محکم می‌شود. به‌طور حتم، عمر مفید روش دوم بسیار بیشتر از روش اول است.

جنس انواع پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

پیچ و رولپلاکی که برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید از جنس مرغوب و سایز مناسب انتخاب شود تا دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد و بتواند وظیفه خود را که همان مهار سنگ نمای ساختمان است، به خوبی انجام دهد.

انواع مختلفی از پیچ و رولپلاک در بازار وجود دارند، اما بهتر است برای ثابت کردن سنگ نما از پیچ‌های گالوانیزه استفاده کنید. این پیچ‌ها در برابر رطوبت و زنگ زدگی مقاوم هستند و در برابر نیروی برشی، استحکام بالایی دارند. سایز این پیچ‌ها نیز بهتر است بین ۶ تا ۷ سانتی‌متر برای سنگ‌های معمولی استفاده شود.

برای انتخاب رولپلاک نیز باید کیفیت را در اولویت قرار دهید و از رولپلاک‌هایی که با مواد درجه یک ساخته شده‌اند، استفاده کنید. از نظر سایز نیز، معمولا رولپلاک یک سایز کوچکتر از پیچ مورد استفاده برای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، درنظر گرفته می‌شود. اما اگر پشت سنگ ساختمان خالی باشد، آنگاه باید به فکر استفاده از رولپلاک‌های پروانه‌ای باشید.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در گیلان و مازندراناجرای پیچ و رولپلاک نما بدون داربست و با استفاده از طناب

برای اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، باید روشی را انتخاب کنید که

  • کارآمد باشد،
  • در زمان کوتاهی انجام شود،
  • هزینه آن مقرون‌به‌صرفه باشد،
  • ایمن باشد
  • و کیفیت اجرای بالایی داشته باشد.

برای این کار دو روش وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

روش اول، بدون داربست و با استفاده از طناب است. درصورتی‌که شرایط ساختمان به گونه‌ای باشد که بتوان به نمای ساختمان با استفاده از طناب دسترسی پیدا کرد، بهتر است از پیچ و رولپلاک نما بدون داربست و با استفاده از طناب، استفاده کنید. زیرا سرعت اجرای آن بالاست، نیاز به داربست ندارد و مقرون‌به‌صرفه است.

روش دوم، برای اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، استفاده از داربست است. در ساختمان‌هایی که امکان دسترسی با طناب وجود ندارد، از این روش استفاده می‌شود. زمان اجرای پیچ و رولپلاک در این روش بیشتر است. زیرا ابتدا باید داربست زده شود. همچنین هزینه آن می‌تواند بالاتر از روش اول باشد. به این دلیل که باید هزینه‌ای جداگانه برای نصب داربست پرداخت شود.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد پیچ و رولپلاک نمای ساختمان و اهمیت آن صحبت کردیم. نمای سنگی ساختمان ممکن است در اثر عوامل مختلف ریزش کند و موجب بروز حوادث ناگوار و غیر قابل جبران شود. برای همین لازم است که مالکین این ساختمان‌ها، نسبت به ایمن‌سازی آن اقدام کنند. با پیچ و رولپلاک کردن نمای سنگی ساختمان، خیالتان بابت ایمنی آن راحت خواهد بود و هیچ نگرانی بابت ریزش سنگ نما نخواهید داشت. تیم حرفه‌ای دکتر عایق با سال‌ها تجربه در زمینه پیچ و رولپلاک نمای سنگی ساختمان، آمادگی دارد تا عملیات پایدارسازی نمای سنگی ساختمان شما را با بهترین کیفیت، کوتاه‌ترین زمان و مناسب‌ترین قیمت انجام دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت پیچ و رولپلاک نما در رشت با دکتر عایق تماس بگیرید.