گرمای شدید می‌تواند خطرناک باشد، به ویژه برای کسانی که به دمای بالا عادت ندارند. هنگامی که دما به حدود ۴۰ درجه سانتیگراد رسید، مهم است که اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از بیماری‌های مربوط به گرما انجام دهید. در ادامه این مطلب چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

علائم گرمازدگی را بشناسید

گرمازدگی و سکته گرما می تواند در هوای گرم به سرعت شما را درگیر کند. علائم رایج عبارتند از:

  • تعریق شدید
  • خستگی
  • تهوع یا استفراغ
  • سرگیجه یا غش
  • سردرد
  • ضربان قلب سریع

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فورا به مکان خنک‌تر رفته، آب بنوشید و استراحت کنید. در صورت بدتر شدن یا عدم بهبود علائم، فورا به پزشک مراجعه نمائید تا ببینید چگونه گرما را تحمل کنیم؟

هیدراته بمانید

نوشیدن آب زیاد هنگام افزایش دما بسیار مهم است. بدن شما مایعات خود را از طریق تعریق از دست می‌دهد، بنابراین باید آنها را جایگزین کنید. به طور منظم آب بنوشید حتی اگر احساس تشنگی نمی‌کنید. از نوشیدنی‌های حاوی کافئین، الکل و شکر زیاد خودداری کنید.

محدود کردن فعالیت در فضای باز

سعی کنید فعالیت‌های شدید را به زمانهای خنک‌تر روز محدود کنید، مانند صبح زود یا غروب؛  به صدای بدن خود گوش دهید و اگر احساس گرمای بیش از حد کردید، بیشتر استراحت کنید. در صورت امکان، تمرینات یا فعالیت‌های خارج از منزل را به زمان خنک‌تری موکول کنید.

لباس های سبک و گشاد بپوشید

لباس های سبک و رنگ روشن بپوشید که باعث گردش هوا شود. پارچه‌های تنفس پذیر مانند پنبه را انتخاب کنید. لباس های گشاد بهتر است تا عرق زودتر تبخیر شود. برای محافظت از خود در برابر نور خورشید از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.

آهسته پیش بروید

اگر به دمای بالا عادت ندارید، بدن خود را به تدریج با گرما سازگار کنید. با محدود کردن زمان خود در گرما شروع کنید و به مرور زمان تحمل خود را افزایش دهید. به بدن خود گوش کرده و در صورت نیاز سرعت خود را کاهش دهید. با صبر و حوصله و اقدامات احتیاطی، می‌توانید با خیال راحت در گرمای تابستان در خارج از منزل لذت ببرید.