پشت بام بزرگترین قسمت ساختمان است که در معرض باران و برف قرار دارد. عایق رطوبتی سقف ساختمان به عنوان یک مانع از ساختمان در برابر باران محافظت می‌کند. بنابراین عایق کاری بام با مواد عایق مناسب سقف با حفظ طول عمر و عملکرد ساختمان، ساختمان را در برابر باران و برف محافظت می‌کند.

عایق آب پشت بام یک فرآیند حفاظتی است که برای اعمال بر روی پشت بام ساختمان‌ها با استفاده از مواد ضد آب طراحی شده است. مواد عایق رطوبتی سقف از نشت‌های احتمالی جلوگیری نموده و به عنوان مانعی بین ساختمان، باران و برف عمل می‌کند. به این ترتیب ساختمان توسط سیستمی محافظت می‌شود که بادوام بوده و نشتی نداشته باشد و باعث تشکیل کپک و قارچ نشود و عملکرد خود را از دست ندهد.

عایق رطوبتی سقف چگونه انجام می‌شود؟

این یک سناریوی بسیار محتمل است که ساختمانی که عایق بندی آب سقف آن به طور کامل انجام نشده است، هنگام بارندگی و برف، آب نشت کند. آب از سوراخ‌ها و فرورفتگی‌های سقف به داخل ساختمان نفوذ کرده و به ساختمان آسیب می‌رساند.
عایق کاری سقف باید توسط افراد متخصص و با استفاده از مصالح مناسب انجام شود. بتن باید با محصولات آب بندی سقف ضد آب شود، عایق کاری اجرا شود، لبه‌های پوشش اریب شده باشد، سیستم‌‎های زهکشی برای جلوگیری از ایجاد گودال‌های آب تعبیه شود و فرآیند با رنگ یا پوشش مناسب به پایان برسد.

کدام مواد برای عایق رطوبتی سقف استفاده می‌شود؟

سقف‌هایی که عمر ساختمان‌ها را کاهش داده و باعث ناراحتی افراد ساکن در آن‌ها می‌شود، در صورت عدم محافظت از آنها باید با بهترین مواد عایق رطوبتی پوشانده شوند. استفاده از مواد عایق مناسب برای محافظت از سقف در برابر باران و برف بسیار مهم است. هنگامی که صحبت از عایق بندی سقف می شود، این سوال که از کدام غشاهای ضد آب برای سقف استفاده کنید، سوال مهم دیگری است که برای یافتن پاسخ مناسب پرسیده می شود.

هنگامی که از مواد عایق رطوبتی سقف نام برده می شود، مواد مایع با پایه قیر و آسفالت که برای عایق رطوبتی استفاده می‌شوند، غشاها، رنگ‌ها و مواد تکمیلی مانند نوارهای پخ، درزگیر درزها و ماستیک‌ها به ذهن متبادر می‌شود. جدای از این، از مصالحی مانند آبکاری کاشی و کاشی سقف نیز به عنوان عایق آب سقف استفاده می شود.
قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام ماده عایق رطوبت سقف را برای عایق بندی انتخاب کنید، لازم است میزان بارندگی و شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد را در نظر بگیرید.

غشاهای عایق رطوبتی از جمله مواد پوشش دهنده عایق رطوبتی سقف برای عایق کاری سقف هستند. غشاهای ضد آب نیز به عنوان پوشش‌های ضد آب و غشاهای مایع مبتنی بر قیر ظاهر می‌شوند.

غشاهای عایق رطوبتی پایه قیر از جمله شناخته شده ترین مواد عایق رطوبتی سقف هستند که به صورت مایع و غلتکی قابل تولید هستند. غشاهای عایق رطوبتی مبتنی بر قیر موادی هستند که به صورت رول استفاده می‌شوند، با مشعل جوشکاری اعمال می‌شوند، به خوبی به سطح می‌چسبند و ساختمان را در برابر آب محافظت می‌کنند. با توجه به منطقه کاربرد در ضخامت‌ها و مدل‌های مختلف قابل تولید می‌باشد. سطوح بالایی را می‌توان با سنگ‌های معدنی ساخت تا ظاهر زیبایی ایجاد کند.

آب بندی و عایق رطوبتی ساختمان

انواع خدمات آب بندی، عایق کاری رطوبتی ساختمان بدون نیاز به داربست را از ایمن بالابران کهکشان (دکتر عایق) بخواهید.

مواد ضد آب بر پایه قیر مایع

غشاهای عایق رطوبتی مبتنی بر قیر مایع موادی هستند که معمولاً به عنوان پرایمر و همچنین عایق رطوبتی روی سطح اعمال می‌شوند.
قیر به دلیل ماهیت خود یک ماده ضد آب خوب است. استفاده از آن آسان و مقرون به صرفه است. مواد غشایی مایع پایه قیر و غشای غشایی بر پایه قیر شناخته شده ترین، مقرون به صرفه ترین و با کارایی بالا برای عایق کاری سقف هستند.
برای تکمیل عایق رطوبتی سقف باید از غشاهای عایق رطوبتی پایه قیر و همچنین نوارهای پخ برای نشتی گوشه‌ها، سیستم‌های زهکشی برای جلوگیری از تجمع آب، مواد پوشش دهنده برای محافظت از لایه رویی و انواع سیمان استفاده شود.

در این مطلب توضیح دادیم که عایق سقف چیست و بهترین مواد عایق رطوبت سقفی را که می توانید برای پروژه های ساختمانی خود انتخاب کنید، فهرست کرده ایم.