تاثیر صخره نوردی بر دسترسی با طناب نیاز به تخصص خاصی نیست و بدیهی است که این دو به طور ذاتی به هم مرتبط هستند. مسیری محبوب و پرطرفدار برای بسیاری از صخره‌نوردان است که سرگرمی خود را به شغل دسترسی با طناب تبدیل کرده‌اند. محبوبیت صخره نوردی در سال های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است و برای کار در ارتفاع می‌تواند چیز خوبی باشد. در این مطلب تاثیر صخره نودی و دسترسی با طناب بر همدیگر خواهیم پرداخت.

شباهت و تفاوت صخره نوردی و دسترسی با طناب

شباهت‌های زیادی و البته چند تفاوت کلیدی بین صخره نوردی و دسترسی با طناب وجود دارد. تکنیک‌های مورد استفاده در دسترسی با طناب در ابتدا از تکنیک‌هایی که در صخره نوردی و غارنوردی استفاده می‌شد توسعه یافتند. در نتیجه، تجهیزات مورد استفاده بی شباهت نیستند و نیاز به سطح دانش نزدیک به هم دارند.

صخره نوردی و دسترسی با طناب خطرات قابل مقایسه‌ای مانند سقوط از ارتفاع، جراحات به دام افتادن و آسیب های هندلینگ دستی دارند. با این حال، یک تفاوت اساسی بین این دو است که دسترسی با طناب یک صنعت به شدت تحت کنترل است. با توجه به اینکه سلامت و ایمنی اولویت شماره یک برای همه کارگران درگیر در این بخش است، خطرات آن تا حدودی کمتر از کسانی است که ممکن است به عنوان یک سرگرمی کوهنوردی کنند.

یکی دیگر از تفاوت‌های کلیدی سیستم طناب استقرار یافته است. در شرایط کار در ارتفاع، از یک سیستم دو طناب برای اطمینان از فرود ایمن‌تر استفاده می‌شود و این سیستم‌ها فقط توسط تکنسین‌های آموزش دیده کار می‌کنند. علاوه بر این، تجهیزات مورد استفاده در دسترسی طناب به طور خاص برای استفاده صنعتی طراحی شده است. البته آنچه که هر دو رشته ارائه می‌دهند هیجان خاص و هجوم آدرنالین است. با توجه به سبک زندگی دیجیتالی روزافزون ما افزایش محبوبیت صخره نوردی احتمالا می‌تواند به دنبال بیشتر این تجربه نسبت داده شود.

تاثیر صخره نوردی بر دسترسی با طناب

صخره نوردی به طور قابل درک یک راهبرد محبوب برای حرفه به عنوان تکنسین دسترسی با طناب است. کوهنوردان تمایل دارند که به هیجان بالا بودن علاقه داشته باشند و بسیاری دوست دارند این را به جای یک سرگرمی، در مشاغل روزانه خود بگنجانند. بنابراین انتقال از یکی به دیگری یک مسیر شغلی بسیار طبیعی است.

مهارت‌های اصلی صخره نوردی و دسترسی با طناب به طور ذاتی یکسان است. در درجه اول توانایی طناب زدن و همچنین اجرای صعود و فرود ایمن در شرایط خطرناک. کوهنوردان به طور طبیعی در دنبال کردن حرفه‌ای در زمینه دسترسی با طناب، شروع خوبی خواهند داشت، زیرا اغلب می‌توانند در مهارت‌ها آسان‌تر و سریع‌تر پیشرفت کنند.

به راحتی می‌توان دید که چگونه تکنیک‌های صخره نوردی به یک صنعت جهانی تبدیل شده است. برای هر صخره نوردی که به دنبال تبدیل سرگرمی خود به حرفه و شغل است، ضروری است که دوره های آموزشی IRATA را بگذراند. با شرکت ایمن بالابران کهکشان تماس بگیرید تا ببینید چگونه می توانیم کمک کنیم.