انواع درزگیر برای پوشاندن درزهای باز و همچنین پر کردن حفره های خالی و چاله چوله های روی دیوارها یا کنار درب و پنجره ها استفاده می شود.یکی از ساده ترین روش‌ها برای افزایش کیفیت سازه ساختمان و توانایی آن در صرفه جویی در انرژی، حذف و جایگزینی درزگیر است. درزگیر در صورت استفاده نادرست یا حذف، می تواند مشکلات بیشتری نسبت به رفع آن ایجاد کند. اگر هرگز به تعمیر درزگیر قدیمی در اطراف ملک خود فکر نکرده اید، وقت آن است که در مورد آن فکر کنید!

چه زمانی درزگیر را حذف کنیم؟

انواع درزگیر ماندگاری دائمی ندارد. در صورت قرار گرفتن طولانی در معرض عناصر سریعتر فرسوده می‌شود. ممکن است سطح کار به درستی آماده نشده باشد یا درزگیر توسط یک استادکار ماهر نصب نگردد، ممکن است درزگیر نادرست استفاده شده باشد که این موارد  می‌توانند باعث از بین رفتن و سایش زودرس شود.

دهانه‌ای که درزگیر فرسوده به جا می گذارد می تواند هوای سرد، آب و حشرات را وارد کند. به عنوان مثال، پنجره‌ای با درزگیر در اطراف آن می‌تواند باعث رشد کپک و پوسیدگی قاب چوبی شود. طول عمر درزگیر را می توان با تمیز کردن کامل سطح و استفاده از درزگیر جدید افزایش داد و از پوسته شدن یا ترک خوردن آن جلوگیری کرد.

رشد کپک یا قارچ روی درزگیر نشانه آن است که دیگر محافظت کافی در برابر مواد آلی ارائه نمی‌دهد. مشکلات متعددی از جمله آلرژی و آسیب‌های ساختاری در اثر کپک ایجاد می شود.

در یک محیط داخلی، درزگیر به طور صحیح اعمال شده معمولا باید پنج سال دوام بیاورد. با این حال، نشانه‌های دیگری وجود دارد که نشان می دهد علاوه بر کهنه شدن، باید درزگیر را جایگزین کنید. حتی اگر درزگیر نشانه‌هایی از سایش را نشان نمی‌دهد، کشش و آسیب پنهان می تواند در نهایت کارایی آن را کاهش دهد. در نتیجه، حداقل هر پنج سال یکبار برای تعمیر درزگیر برنامه ریزی کنید.

انواع درزگیر موجود در بازار کدامند؟

درزگیر سیلیکونی – سیلیکون را می توان برای آب بندی شیشه، فلز، سرامیک و چینی استفاده کرد زیرا محکم و انعطاف پذیر است. به دلیل اینکه چقدر خوب می‌تواند به اشعه ماوراء بنفش (UV) و کپک واکنش نشان دهد، برای کاربردهای بیرونی مناسب است. بر خلاف سایر درزگیرها، سیلیکون برای خشک شدن نیازی به دمای گرم ندارد. درزگیر پس از استفاده همچنان انعطاف پذیر و چکش خور است.

متاسفانه سیلیکونی که خشک شده به چوب نمی‌چسبد. علاوه بر این، نمی توانید روی آن رنگ کنید زیرا رنگ به درزگیر نمی چسبد.  اگر سیلیکون از نظر فیزیکی آسیب ببیند، باقیمانده درزگیر به سادگی پاره می شود.

سیلیکون با وجود معایبی که دارد، همچنان ماده انتخابی برای آب بندی سطوح غیر متخلخل در شرایط سخت است.

درزگیرهای پایه آب – لاتکس، اکریلیک و وینیل انواع درزگیرهای پایه آب هستند. اکثر مصالح ساختمانی، از جمله چوب و سطوح غیر متخلخل، توسط درزگیر پایه آب به آن می‌چسبند. این درزگیرها از ساده ترین کاربردها هستند زیرا تا زمانی که مواد خشک نشده باشند، تنها چیزی که برای تمیز کردن آنها لازم است آب است. علاوه بر این، می‌توانید وقتی سطح آن خشک شد، آن را طوری رنگ کنید که با مواد اطراف آن مطابقت داشته باشد. اکریلیک در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم است و در صورت لزوم می توان از آن در کاربردهای خارجی استفاده کرد.

اشکال درزگیر این است که روش استفاده دشوار است. در نهایت، لاتکس فقط برای کاربردهای داخلی مناسب است، زیرا برخلاف اکریلیک، تمایل به جمع شدن و اجازه نفوذ آب را دارد.

درزگیر پلی اورتان – درزگیرهای پلی اورتان انتخاب خوبی برای درزگیرهای بادوام هستند. به دلیل طول عمر و قابلیت اتصال به انواع مواد، پیمانکاران اغلب از این درزگیر استفاده می کنند. آنها یک سطح قابل رنگ ایجاد می کنند که در برابر سایش و آسیب برشی مقاومت می کند.

با وجود چقرمگی، پلی اورتان باید به دقت مورد استفاده قرار گیرد تا از قرار گرفتن در معرض بخارات سمی و بدبوی آن جلوگیری شود.

درزگیر بوتیل – این درزگیر می تواند برای انواع مختلفی از سطوح اعمال شود. به دلیل مقاومت زیاد در برابر آب، روی ناودان های باران، فلاشر‌های سقف یا پایه ها به خوبی کار می کند.

متأسفانه، ماهیت رشته ای درزگیرهای بوتیل کاربرد را کاملاًچالش برانگیز می کند. علاوه بر این، درزگیرهای بوتیل به اندازه نسخه های پلی اورتان در برابر سایش مقاوم نیستند.

درزگیر لاستیکی مصنوعی – این درزگیر دارای ویژگی های مشابهی با درزگیرهای پایه آب و سیلیکونی است. درزگیرهای لاستیکی مصنوعی مانند درزگیرهای پایه آب به اکثر مصالح ساختمانی متصل می شوند. مانند درزگیرهای سیلیکونی، شرایط استفاده ممکن است گرم و خشک یا سرد و مرطوب باشد. پس از خشک شدن، درزگیرهای لاستیکی مصنوعی می توانند به خوبی کشیده شوند. درزگیرهای لاستیکی مصنوعی انعطاف‌پذیری ایجاد می‌کنند که آنها را برای اتصالاتی که حرکت زیادی دارند ایده‌آل می‌کند.

اشتعال پذیری این درزگیرها و محتوای ترکیبات آلی فرار بالا (VOC) از اشکالات عمده هستند. درزگیرهای لاستیکی مصنوعی به دلیل محتوای VOC بالا برای استفاده در کاربردهای داخلی ناایمن هستند.

خدمات دسترسی با طناب بدون داربست

برای مشاوره رایگان، برآورد هزینه و انجام مشاوره درباره انواع درزگیر، همین حالا با ایمن بالابران کهکشان تماس بگیرید