تست‌ غیر مخرب (NDT) روش‌هایی هستند که به قطعات مورد آزمایش آسیب نمی‌رسانند. NDT از تکنیک‌های مختلف بازرسی برای ارزیابی اجزای فردی یا گروهی استفاده می‌کند. با به کارگیری اصول مختلف از فیزیک، شیمی و ریاضیات، NDT می‌تواند اجزای سازنده را بدون ایجاد آسیب آزمایش کند.NDT همچنین می تواند به عنوان ارزیابی یا معاینه غیر مخرب (NDE) یا بازرسی غیر مخرب (NDI) نامیده شود.

انواع روش‌های تست‌ غیر مخرب (NDT)

در ادامه ۹ نوع متداول تست غیر مخرب که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند آورده شده است:

 •  تست حرارتی یا مادون قرمز

آزمایش غیر مخرب مادون قرمز بیش از ۳۰ سال است که وجود دارد، اما به تازگی شتاب بیشتری به دست آورده است. آزمایش غیر مخرب مادون قرمز بر اساس اصل تصویربرداری امواج حرارتی است. این یک روش ترموگرافی فعال در نظر گرفته می شود، برخلاف روش پسیو.
بخش فعال از استفاده از یک منبع حرارت خارجی برای گرم کردن قطعه حاصل می‌‎شود. در حالی که در ترموگرافی استاندارد، دوربین معمولا گرما را که ذاتی فرآیند است، می‌گیرد.
نمونه‌هایی از بازرسی حرارتی یا مادون قرمز: یافتن ناهماهنگی در سازه‌های آلومینیومی مانند روی بدنه هواپیما یا دیدن خوردگی در پشت سطوح رنگ شده. نمونه‌های دیگر عبارتند از: شناسایی نقاط شکست در میکروالکترونیک، ارزیابی نفوذ جوش لیزری و تجسم ترک‌های چرخ.

 • تست رادیوگرافی

تست رادیوگرافی (RT) از پرتو ایکس یا اشعه گاما برای یافتن عیوب در یک جزء یا سیستم استفاده می‌کند. یک ژنراتور اشعه ایکس یا ایزوتوپ رادیواکتیو برای ارسال تابش به ماده مورد آزمایش استفاده می‌شود. سپس تشعشعات توسط یک آشکارساز گرفته می‌شوند. سپس سایه نگار به دست آمده توسط بازرسان برای جستجوی مشکلات احتمالی استفاده می‌شود.
نمونه‌ای از بازرسی‌های رادیوگرافی: اشعه ایکس و سی تی اسکن را می‌توان در رادیوگرافی صنعتی برای دیدن تصاویر دقیق از مواد آزمایش شده استفاده کرد.

 • بازرسی بصری

تست بصری روشی برای بررسی وضعیت یک ماده با مشاهده آن است. این ابتدایی‌ترین شکل آزمایش است و شما می‎توانید آن را فقط با نگاه کردن به مطالب انجام دهید. برای بررسی دقیق‌تر بصری، می‌توانید از یک دستگاه بازرسی بصری از راه دور برای مشاهده دقیق‌تر استفاده کنید.
نمونه‌ای از تست بصری: متخصصان تعمیر و نگهداری از روش تست بصری به صورت روزانه برای بررسی علائم رایج سایش و پارگی در ماشین آلات صنعتی استفاده می‌کنند.

 •  تست نشت

تست نشت برای مطالعه نشتی‌ها و شناسایی عیوب در سازه‌ها یا مخازن استفاده می‌شود. بازرسان اغلب از معاینه حباب صابون، فشار سنج و دستگاه های شنود برای انجام تست نشت استفاده می‌کنند.
نمونه‌ای از تست نشت: یک مثال خوب از آزمایش نشتی استفاده از آن برای یافتن نشتی در بسته بندی های مهر و موم شده یا دستگاه هایی است که دارای دهانه ای برای پر کردن نیستند.

 • تست انتشار آکوستیک

آزمایش انتشار صوتی (AE) از انتشارات صوتی برای شناسایی عیوب بالقوه در یک دارایی استفاده می‌کند. این آزمایش شامل جستجوی انفجارهای انرژی صوتی است، زیرا این انفجارها نشان دهنده نقص هستند. زمان رسیدن، مکان و شدت انفجار نیز برای شناسایی مسائل احتمالی مورد بررسی قرار می گیرد.
نمونه‌ای از تست انتشار آکوستیک: تست AE معمولا برای بازرسی سازه هایی مانند مخازن تحت فشار، خطوط لوله، مخازن ذخیره سازی، سازه های هواپیما و کابل های فولادی برای هر گونه نقص استفاده می‌شود.

 •  تست اولتراسونیک

تست اولتراسونیک از امواج صوتی با فرکانس بالا برای شناسایی و ارزیابی عیوب، اندازه گیری ابعاد و مشخصه مواد استفاده می کند. با گیرنده و فرستنده اولتراسونیک انجام می شود.
نمونه‌ای از بازرسی های اولتراسونیک: تست اولتراسونیک می‌تواند برای شناسایی عیوب و تغییر شکل در چرخ‌ها و محورهای واگن‌های راه آهن استفاده شود.

 • بازرسی ذرات مغناطیسی

آزمایش ذرات مغناطیسی فرآیندی است برای تشخیص نقص در یک ماده با مشاهده اختلالات در جریان میدان مغناطیسی مواد. برای انجام این آزمایشات، یک بازرس ابتدا یک میدان مغناطیسی را در یک دارایی حساس مغناطیسی القا می‌کند. سپس ذرات آهن را روی سطح مواد می‌پاشند. این ذرات هرگونه اختلالی را آشکار می‌کنند و نشانه‌ای بصری از محل قرارگیری عیوب ارائه می‌دهند.
نمونه‌هایی از آزمایش ذرات مغناطیسی: یک مثال خوب از آزمایش ذرات مغناطیسی استفاده از آن برای بازرسی سطوح داخلی و خارجی دیگ بخار و مخازن تحت فشار است.

 •  تست مایع نافذ

هنگام انجام آزمایش مایع نافذ، یک بازرس پوششی از مایع با رنگ فلورسنت یا رنگ قابل مشاهده را روی یک دارایی اعمال می‌کند. آنها سپس هرگونه محلول اضافی را از سطح دارایی حذف می کنند. محلول باقی مانده در هر گونه شکستگی یا نقص در سطح باقی می‌ماند. این عیوب توسط رنگ آشکار می‌شود و سپس با استفاده از نور فرابنفش می توان آن را از بین برد. با رنگ های معمولی، بازرسان عیوب را بر اساس تضاد بین سازنده و نافذ بررسی می‌کنند.
نمونه‌ای از بازرسی مایع نافذ: یک مثال خوب برای آزمایش نفوذ نافذ می‌تواند برای بازرسی تجمع فلز جوش روی صفحات استفاده شود.

 •  آزمایش جریان گردابی

آزمایش جریان گردابی نوعی آزمایش الکترومغناطیسی است که در آن بازرسان قدرت جریان‌های گردابی (جریان‌های الکتریکی) را در میدان مغناطیسی یک ماده اندازه گیری می‌کنند. با جستجوی وقفه در جریان، بازرسان اغلب می‌توانند عیوب دارایی یا مواد را تشخیص دهند.
نمونه‌هایی از آزمایش جریان گردابی: این نوع روش تست را می‌توان برای اسکن سطح، بازرسی زیرسطحی، بازرسی جوش، بازرسی سوراخ بست، بازرسی لوله، تایید عملیات حرارتی و مرتب سازی درجه فلز استفاده کرد.

چه صنایعی از NDT استفاده می‌کنند؟

بسیاری از صنایع متفاوت از انواع مختلفی از آزمایش‌های غیرمخرب استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل نمایند که مواد، سیستم‌ها و دارایی‌هایشان در شرایط خوب و عاری از نقص هستند. برای مثال، شرکت‌هایی که فرآیندهای تولید و ساخت را به کار می‌گیرند، اغلب از NDT استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که محصولات از قابلیت اطمینان و یکپارچگی لازم برخوردار هستند. کسانی که در تولید هستند نیز از NDT استفاده می کنند تا محصولات خود را ثابت نگه دارند و فرآیندهای تولید خود را بهتر کنترل کنند.

آزمایش های غیر مخرب برای ارزیابی شرایط و کنترل کیفیت در طیف گسترده‌ای از صنایع استفاده می شود که شامل موارد زیر است ولی محدود به آنها نیست:

 • معدن
 • خودرو
 • نفت و گاز
 • تجهیزات پزشکی
 • هوافضا
 • دریایی
 • نظامی و دفاعی
 • تولید برق
 • تولید
 • بسته بندی
 • مدیریت پسماند