آب بندی چاله آسانسور باید در اولین بار به درستی انجام شود. از آنجایی که چاله های آسانسور مستعد مشکلات آب بندی هستند، تشخیص حرفه ای، طراحی راهکار، اصلاح و نگهداری پیشگیرانه بسیار مهم است.

چاله آسانسور چیست؟

چاله یا همان چاهک آسانسور در واقعی بخش پایینی چاه آسانسور است. ارتفاع چاله از پایین‌ترین قسمت چاه یعنی پی ساختمان تا کف پایین‌ترین نقطه توقف آسانسور ادامه دارد.

چاله های آسانسور چندین عملکرد مهم را انجام می‌دهند. آنها به حمایت از چاه آسانسور و همچنین به جلوگیری از ورود آب و زباله به چاه آسانسور کمک می‌کنند. علاوه بر این، چاله‌های آسانسور یک بافر بین کف کابین آسانسور و کف ساختمان ایجاد می‌نماید که در صورت سقوط کابین آسانسور، می تواند از آسیب دیدن کابین آسانسور یا ساختمان جلوگیری کند.

چاله های آسانسور باید به دقت ساخته شوند تا این عملکردها را به طور موثر انجام دهند. دیواره های گودال باید به اندازه ای محکم باشد که بتواند وزن چاه آسانسور و کابین را تحمل کند و به گونه ای شیب دار باشد که آب داخل گودال جمع نشود. علاوه بر این، آب بندی چاله آسانسور مهم است تا از ورود آب به چاه آسانسور و آسیب رساندن به تجهیزات داخل آن جلوگیری شود.

ورود آب به چاله آسانسور می تواند به طور جدی مکانیسم آن را به خطر بیندازد و منجر به خرابی های مکرر یا خرابی کامل شود و همچنین رطوبت و کپک زدن را در سراسر ساختار شما افزایش دهد و سلامت و ایمنی شما را به خطر بیاندازد.

روش های آب بندی چاله آسانسور چیست؟

چاله آسانسور را می توان به یکی از دو روش ضد آب کرد: از بیرون یا از داخل.

بهترین راه برای محافظت از بتن، فولاد و فضای داخلی،  آب بندی چاله آسانسور از بیرون است که به آن عایق رطوبتی سمت مثبت نیز می‌گویند. از تکنیک های کاربردی مناسب هنگام آب بندی چاله آسانسور در زمان پیش ساخت استفاده کنید تا بهترین عملکرد را از سیستم ضد آب خود به دست آورید. نکته اینجاست که پیمانکاران عایق رطوبتی شما باید کاملا دستورالعمل های کاربرد را رعایت کنند.

گزینه دوم، که اغلب به عنوان عایق رطوبتی سمت منفی شناخته می شود، آب بندی چاله آسانسور از داخل است. این می تواند ساخت و ساز کاملا جدید باشد یا می تواند به عنوان بخشی از یک پروژه مرمت بسته به پروژه انجام شود.

بیشتر مردم معتقدند که پوشاندن دیوارهای چاله آسانسور با پوششی غیر قابل تنفس برای آب بندی قابل قبول است، غافل از اینکه انجام این کار فقط باعث می شود که پوشش رطوبت را به دام بیاندازد و باعث حباب و پوسته پوسته شدن آن شود. از سطح بتنی خارج می شوند و بالابرهای آنها بدون حفاظت واقعی باقی می مانند. فشار نفوذی هیدرواستاتیک سازه اطراف همچنان ادامه می‌یابد تا زمانی که یک نشتی کوچک ایجاد شود که به نشتی بزرگ‌تر تبدیل می‌شود که رفع آن می‌تواند بسیار پرهزینه باشد و باعث ایجاد مشکل در روابط عمومی با ساکنان ساختمان شود.

مدیر تعمیر و نگهداری غافل وقتی یک روز صبح به محل کارش می رسد نیم متر آب در چاله آسانسور پیدا می کند. بنابراین آنها باید بالابرها را خاموش کنند، سعی کنند این آب را که گاهی اوقات می تواند بسیار چالش برانگیز باشد خارج کنند و سپس با منبع اصلی نشتی مقابله کنند. در عین حال، آنها با مستاجران ناراضی نیز سر و کار دارند.

هنگام تشخیص نشتی در چاله آسانسور چه مراحلی باید طی شود؟

خبر خوب این است که یک رویکرد کم هزینه برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد. با این وجود، اجازه دهید ابتدا اقداماتی را که ممکن است برای  آب بندی چاله آسانسور خود از داخل انجام دهید، مورد بحث قرار دهیم.

  1.  آسانسورها را خاموش کنید.
  2. منبع نشتی را تشخیص دهید. آب همیشه به دنبال مسیری با کمترین مقاومت است. بنابراین، نشت ممکن است برای سال ها وجود داشته باشد. مظنونین همیشگی برای نفوذ آب ترک ها، درزها، و بتن ضعیف سیمانی است.
  3.  پمپاژ آب از چاله آسانسور.
  4. خشک کردن چاله آسانسور
  5. برای شما ضروری است که تعیین کنید آیا مواد افزودنی یا هر نوع ماده دیگری رو یا درون بتن وجود دارد که می تواند در تعمیر شما اختلال ایجاد کند یا پوششی را که استفاده از آن را توصیه می کنیم دفع کند. امیدواریم مهندس، پیمانکار یا مالک اصلی ساختمان دسترسی شما را به این داده ها فراهم کند. اگر نه، تکنیک‌هایی مانند نمونه‌گیری هسته‌ای وجود دارد که می‌تواند به شما در کشف این موضوع کمک کند.
  6. بتن را بررسی کنید که آیا نیاز به تعمیر داریم یا خیر. آیا بتن آنقدر آسیب دیده است که فولاد تقویت کننده قابل مشاهده است؟ همه اینها نیاز به تعمیر فوری دارند. تزریق پلی اورتان یا حتی سیمان هیدرولیک، که هر دو برای جلوگیری از جریان آب در نظر گرفته شده اند، می توانند برای رفع نشتی های فعال استفاده شوند.
  7.  همچنین باید از ملات های وصله ای و تعمیری استفاده شود. بدون آموزش گسترده، این نوع مواد ضد آب را می توان به سادگی با مخلوط کردن آنها با آب اعمال کرد. با این حال، انجام این کار با خطراتی همراه است، زیرا بدون درک کامل از تکنیک ها و مواد ضد آب، تعمیر ممکن است موفقیت آمیز نباشد و شما را به نقطه اول بازگرداند.
  8. محافظت از سطح در برابر خشک شدن پس از استفاده از مواد ضد آب ضروری است. مواد ضد آب باید به مدت ۷۲ ساعت روی آن سطح بماند.
    وضعیتی که ما توضیح دادیم معمولی بود. با این حال، اگر چاله آسانسور شما به هر شکلی آلوده شده باشد، مانند مواد شیمیایی یا مایعات هیدرولیک، به نوع دیگری از محافظت نیاز است، اما این وضعیت نادر است.

پیشگیری بازده سرمایه گذاری زیادی دارد؟

ما به همه مهندسان ساختمان، ناظران تعمیر و نگهداری و مالکان توصیه می کنیم که پول اضافی را از قبل پرداخت کنند تا به سادگی چاله‌های آسانسور خود را با مواد درجه یک که فاقد ترکیبات آلی فرار است آب بندی کنند. با استفاده از این نوع مواد، می‌توانید از مخارج سالانه، هزینه‌های نیروی کار  جلوگیری کنید، بدون توجه به دردسر بسیار گران‌تر ناشی از نشت آسانسور اضطراری، که می‌تواند باعث شود صاحب ساختمان شما مستاجران ارزشمند و قابل اعتمادی را از دست بدهد.

جمع بندی

طراحی راهکار کارآمد و نصب ماهرانه برای عایق رطوبتی بهینه مورد نیاز است. ایمن بالابران کهکشان (دکتر عایق) برای کار با همه برندها و انواع غشاها به خوبی آموزش دیده است. ما معمولا یک غشای هیدرواستاتیک را برای چاله‌های آسانسور به داخل آن اضافه می‌کنیم و مطمئن می‌شویم که هر طرح راه‌حلی متناسب با نوع ملک، کاربری ساختمان و مکان شما باشد.

اغلب یک بازرسی سایت برای شناسایی علت اصلی نشت قبل از ارائه توصیه برای بهترین اقدام انجام می دهیم. اقدام سریع می تواند به کاهش دامنه و هزینه تعمیر مورد نیاز کمک کند. ما می‌توانیم مشکلات نشتی چاله آسانسور را ارزیابی کرده و بهترین اقدام را توصیه کنیم.

لطفا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. تیم ما خوشحال و خوشحال خواهد شد که به شما کمک کند

خدمات دسترسی با طناب بدون داربست

برای مشاوره رایگان، برآورد هزینه و انجام آب بندی چاله آسانسور ، همین حالا با ایمن بالابران کهکشان تماس بگیرید