رنگ‌های ساختمانی اساسی‌ترین ماده تکمیل کننده ساختمان هستند، زیرا ظاهر زیبایی را ارائه می‌دهند و همچنین از ساختمان محافظت می‌کنند. اما برای نمای داخلی و خارجی ساختمان از انواع رنگ‌ها استفاده می شود. رنگ های داخلی و خارجی به طور ویژه برای جلوگیری از تاثیر نامطلوب ساختمان توسط عوامل خارجی ساخته شده اند. پس چرا رنگ مورد استفاده در یک ساختمان به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم می شود، تفاوت بین رنگ های داخلی و خارجی چیست؟

قبل از پاسخ به این سوالات، اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر به رنگ‌ها بیندازیم و سپس به مواد اولیه موجود در رنگ‌های داخلی و خارجی نگاهی بیندازیم. بنابراین، می توانیم پاسخ این سوال را که تفاوت بین رنگ های داخلی و خارجی چیست، قابل درک کنیم.

رنگ‌های پایه آب ترجیح داده شده‌ترین رنگ‌ها برای مصارف خانگی هستند. این نوع رنگ‌ها از آب، بایندر، پرکننده، رنگدانه و مواد افزودنی ساخته می شوند. انواع و نسبت این مواد با توجه به خواص رنگ متفاوت است.

رنگ‌ها به بخش‌های کاربری مانند صنعتی، دریایی، رنگ چوب، رنگ فلزی تقسیم می شوند. برای رنگ خانگی دو نوع رنگ به ذهن می رسد: رنگ داخلی و رنگ بیرونی. کاربران عمدتا سعی می کنند رنگی را انتخاب کنند که بهترین عملکرد و ظاهر زیبایی را در بین مارک ها، رنگ ها و انواع ارائه دهد. بنابراین، آنها به دنبال پاسخ به سؤالاتی از جمله اینکه کدام رنگ داخلی بهترین است و کدام نمای بیرونی بهترین است.

پاسخ به منطقه استفاده و هزینه رنگ بستگی دارد. در واقع آنچه از رنگ انتظار می رود یک پوشش خوب و محافظت طولانی مدت است. همچنین، زیبایی ظاهری و هزینه بدون شک قابل توجه است.

رنگ‌های داخلی رنگ هایی هستند که در فضای داخلی ساختمان، در فضاهایی مانند اتاق ها، راهروها، ادارات، حمام ها و آشپزخانه ها استفاده می شوند. ابتدایی ترین ویژگی رنگ های مورد استفاده در دیوارهای داخلی این است که پوشش دهی مناسبی دارند، مواد مضر برای سلامت انسان ندارند و ظاهر زیبایی دارند. بسته به نیاز کاربر، ویژگی هایی مانند دافع کثیفی، براق بودن و قابل تمیز بودن نیز ممکن است از جمله مواردی باشد که از رنگ داخلی انتظار می رود.

در حالی که رنگ های داخلی در گذشته بر پایه حلال بودند، امروزه از محصولات مبتنی بر آب استفاده می شود. زیرا این حلال گازهای مضر زیادی برای سلامتی انسان در حین و پس از استفاده از خود منتشر می کند. در رنگ‌های پایه آب، از آنجایی که فاز حامل آب است، آب داخل آن در حالی که رنگ خشک می‌شود تبخیر می‌شود، بنابراین هیچ اثر مضری برای سلامتی انسان ندارد.

در صورت تمایل می توانید مقالاتی را که در ادامه مطلب به عنوان متخصص مواد شیمیایی ساختمانی باومرک برای شما شرح داده ایم بررسی کنید تا پاسخ این سوال را که تفاوت رنگ داخلی و خارجی در چیست را بهتر متوجه شوید.

بهترین رنگ داخل ساختمان چیست؟

سازندگان رنگ انواع رنگ ها را با توجه به حوزه استفاده از رنگ مانند رنگ های داخلی، رنگ های خارجی، رنگ های چوب، رنگ های فلزی طبقه بندی کرده اند. این طبقه بندی ها بر اساس خواص و محتویات رنگ انجام می شود. قیمت رنگ ها نیز بر این اساس تعیین می شود.

در انتخاب رنگ داخلی، کاربر با توجه به رنگ و روشنایی رنگ انتخاب می کند. رنگ های داخلی با توجه به سطوح براق بودنشان مانند براق، نیمه براق و مات متفاوت است. علاوه بر این، از آنجایی که آشپزخانه بخشی است که بیشتر از سایر قسمت های خانه استفاده می شود و احتمال آلودگی آن بیشتر است، ممکن است رنگ خاص تری در اینجا ترجیح داده شود.

انتخاب یک رنگ تمیز یا دافع کثیفی در آشپزخانه استفاده طولانی مدت را فراهم می کند. جدای از این، انتخاب رنگ ۰% VOC و استفاده از رنگ قابل تمیز کردن در اتاق کودکان باعث افزایش طول عمر رنگ می شود.

چگونه دیوارهای داخلی را رنگ کنیم؟

شما می توانید خانه خود را خودتان بدون پشتیبانی حرفه ای رنگ آمیزی کنید. مراحلی که برای این کار باید انجام دهید بسیار ساده هستند، اما برای استفاده طولانی مدت، باید این مراحل را به دقت دنبال کنید.

ابتدا باید سطحی را که رنگ را روی آن اعمال می کنید به خوبی آماده کنید. رنگ های قدیمی در صورت وجود ترک یا سوراخ باید سمباده و ترمیم شوند. پس از ترمیم عیوب سطح و سمباده زدن رنگ، سطح باید عاری از گرد و غبار باشد و آستر مناسبی روی آن زده شود. رنگ را می توان پس از خشک شدن پرایمر اعمال کرد.

قبل از استفاده از رنگ باید دستورالعمل روی بسته بندی مطالعه شود و بر اساس آن اقدام شود. رنگ های پایه آب نیازی به رقیق شدن ندارند. هنگام نازک شدن با آب، رنگ ممکن است قدرت پوشانندگی خود را از دست بدهد و باعث ایجاد مشکل در جریان شود زیرا ویسکوزیته آن کاهش می یابد.

مدت زمان خشک شدن رنگ داخلی چقدر است؟

علاوه بر مزایای رنگ های پایه آب مانند نداشتن مواد شیمیایی مضر برای سلامت انسان، سهولت اجرا، طیف رنگی گسترده نسبت به رنگ های پایه حلال، زمان خشک شدن نیز بسیار کوتاه است. بسته به دمای محیط، فصل و شرایط آب و هوایی، رنگ های پایه آب برای اعمال لایه دوم در عرض ۳-۲ ساعت در دسترس می شوند.

بین ۵ تا ۷ روز طول می کشد تا رنگ کاملا خشک شود و خواص نهایی خود را به دست آورد. رنگ دیوار داخلی می تواند خشک شود و ظرف ۱ روز آماده نشستن باشد. البته نباید فراموش کرد که به طور متوسط ۷ روز باید صبر کرد تا رنگ خواص نهایی خود را پیدا کند و در این مدت رنگ محافظت شود.

هر چند وقت یکبار باید فضای داخلی خانه خود را رنگ آمیزی کنید؟

شرایط استفاده از هر اتاق در خانه ما با یکدیگر متفاوت است و اتاق ها برای هر خانواده متفاوت است. اتاق خواب والدین کمتر مورد استفاده و اتاق های کثیف است. بنابراین، نیاز به تغییر رنگ در اینجا معمولاً به دلیل تمایل به تغییر رنگ یا طرح ایجاد می شود. در چنین اتاق هایی تجدید رنگ بین ۵ تا ۷ سال قابل انجام است.

از طرفی اتاق کودک دارای سطوحی است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و کثیف تر می شود. در چنین اتاق هایی می توان فرآیند تجدید رنگ را بین ۲ تا ۴ سال در دستور کار قرار داد. از آنجایی که آشپزخانه مکانی است که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد و در معرض آلودگی هایی مانند روغن و باقی مانده مواد غذایی است، رنگ دیوارها را می توان بین ۲ تا ۴ سال تغییر داد.

همانطور که مشاهده می شود زمان هایی که نمای داخلی نیاز به رنگ آمیزی مجدد دارند با توجه به شرایط استفاده و نوع اتاق متفاوت است. به طور کلی، ۵ تا ۷ سال برای رنگ آمیزی مجدد خانه کافی است.

بهترین رنگ بیرون ساختمان چیست؟

در رنگ های بیرونی، علاوه بر ظاهر زیبایی، توانایی مقاومت در برابر شرایط خارجی نیز اهمیت دارد. انتظار می رود رنگی که در محیط بیرون استفاده می شود در برابر تغییر رنگ، کثیفی و مقاومت در برابر آب و هوا مقاوم باشد.

رنگ های بیرونی نیز می توانند بر پایه آب باشند. علاوه بر این، رنگ‌های مبتنی بر اکریلیک، سیلیکون و رنگ‌های دانه‌دار نیز می‌توانند از جمله گزینه‌ها باشند. رنگ های سیلیکونی دارای اثر دفع کثیفی هستند و در نتیجه کثیفی کمتری نسبت به رنگ های اکریلیک در خود نگه می دارند. رنگ های دانه دار به دلیل مواد تشکیل دهنده یک تصویر بافتی ایجاد می کنند. در اینجا، مانند فضای داخلی، می توان انتخابی را مطابق با ظاهر زیبایی شناسی مورد نظر کاربر انجام داد.

بر خلاف رنگ های داخلی، رنگ های بیرونی نیاز به مهارت حرفه ای دارند. با این حال، می توانید قسمت های کوچک خانه مانند بالکن را خودتان رنگ آمیزی کنید زیرا باران نسبتاً کمتری مشاهده می شود. در فرآیند رنگ آمیزی، همان قانون برای کاربرد داخلی اعمال می شود. به عبارت دیگر سطح اجرا باید به درستی آماده شود و اجرا مطابق با دستورالعمل استفاده از رنگ باشد.

رنگ های سنگی بافت دار، دانه دار یا موزاییکی نیز می توانند در کاربردهای خارجی استفاده شوند. این رنگ ها حاوی موادی هستند که جلوه بافتی ایجاد می کنند. کاربردها بیشتر با تجهیزاتی مانند ماله انجام می شود.

چه مدت زمان لازم است که رنگ بیرونی قبل از باران خشک شود؟

زمان اجرای دومین لایه رنگ های استفاده شده در نمای بیرونی عموماً ۳-۲ ساعت است. می توان از آن ۶-۷ ساعت قبل از بارندگی در دوره های بارانی استفاده کرد. همچنین توصیه می شود حداقل ۱ روز برای برنامه های بعد از باران صبر کنید.

اعمالی که روی زمین مرطوب انجام می شود باعث می شود رنگ تاول بزند، به خوبی روی سطح نچسبد و کارایی آن از بین برود. برای رنگ های بیرونی نباید فراموش کرد که رنگ در عرض ۷-۵ روز سختی و استحکام نهایی خود را به دست می آورد. بنابراین، روزهای بدون خطر باران و هوای گرمتر باید برای فرآیندهای بازسازی بیرونی ترجیح داده شود.

آیا می توان رنگ بیرونی را روی دیوار داخلی اعمال کرد؟

در صورت تمایل می توان از رنگی که در نمای بیرونی استفاده می شود، در داخل نیز استفاده کرد. با این حال، رنگ استفاده شده در داخل برای استفاده بیرونی مناسب نیست. رنگ های بیرونی عملکرد بالاتری نسبت به رنگ های داخلی دارند. اینها رنگ هایی هستند که در برابر شرایط بیرونی مقاومت بیشتری دارند. آنها تحت تأثیر باران نیستند و محو نمی شوند.

با توجه به این ویژگی ها، در محتوای خود چسب ها و مواد افزودنی با کارایی بالاتری دارد. بنابراین قیمت آنها در مقایسه با رنگ های داخلی بالاتر است. به همین دلیل استفاده از رنگ به کار رفته در دیوار بیرونی در فضای داخلی باعث افزایش هزینه می شود.