توهم ایمنی، یعنی اقدامات احتیاطی ایمنی ناکافی یا نادرست که در آن کارمند سقوط کرده به ظاهر خود را با استفاده از تجهیزات محافظ شخصی ایمن می‌کند. حفاظت از سقوط واقعی شامل بسیاری از اقدامات حفاظتی هماهنگ است که باید به طور سیستماتیک برنامه ریزی و اجرا شود. توهم ایمنی در عملیات صنعتی خطر سقوط از ارتفاع را پنهان می‌کند که پیامدهای فاجعه باری دارد. برای جلوگیری از این امر، شرکت‌ها به یک مفهوم ایمنی معتبر و قابل اعتماد نیاز دارند. در این مطلب بررسی می‌کنیم که چگونه توهم ایمنی را به حفاظت از سقوط واقعی در عملیات صنعتی تبدیل کنید.

چگونه توهم ایمنی در عملیات صنعتی به وجود می‌آید؟

در مورد کارگر سقوط کرده معمولا اقدامات احتیاطی ایمنی وجود دارد، اما ناکافی یا نادرست است و فرد سقوط کرده در معرض خطر قرار می‌گیرد. کارشناسان ایمنی از چنین موردی به عنوان توهم ایمنی یاد می‌کنند. تدابیر فنی ایمنی صنعتی مانند کابل، نقاط اتصال و موانع در واقع وجود دارد و کارگر نیز از تجهیزات حفاظت فردی خود استفاده می‌نماید، اما به طور مثال مهار ایمنی به اشتباه وصل شده و در نتیجه جریان خون کارگر قطع می‌شود. علاوه بر این، اقدامات ایمنی صنعتی سازمانی ممکن است کافی نباشد، و مثلا حتی کسی نداند که طرح نجات چیست و نتوانستند بلافاصله همکار مصدوم را از وضعیت خطرناک نجات دهند.

خطرات ناشی از توهم ایمنی برای شرکت‌ها

 • جراحت یا حتی فوت کارمند به دلیل سقوط از ارتفاع
 • هزینه‌های زیاد ناشی از عدم حضور مصدوم، توقف ماشین آلات، افزایش حق بیمه و غیره.
 • بررسی و عواقب احتمالی رفتار سهل‌آمیز نسبت به شخص مسئول، به عنوان مثال. مدیر عامل یا کارشناس ایمنی
 • از دست دادن پرستیژ و اعتبار شرکت

عملیات صنعتی چگونه حفاظت از سقوط واقعی را ایجاد می‌کند؟

در عملیات با حفاظت از سقوط واقعی، خطرات برای افراد، اشیای فیزیکی و خود شرکت به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. البته ممکن است با وجود این، تصادفاتی همچنان اتفاق بیفتد، اما احتمال آن بسیار کاهش می‌یابد و طبقه‌بندی به عنوان تصادف بدون سهل انگاری تضمین می‌شود. شش جنبه زیر باید برای یک مفهوم ایمنی جامع در نظر گرفته شود.

پیشگیری از سقوط در ۶ مرحله:

 • بازرسی زیرساخت:
  قبل از نصب سیستم حفاظت از سقوط، اولین قدم باید تعیین پایه یا زیرساخت واقعی باشد، تا محصولات حفاظت از سقوط آزمایش شده بر اساس DIN EN 795 (دستگاه های انکراژ) به درستی انتخاب شوند. به عنوان مثال، مشتری معتقد است که سقف ورق ذوزنقه‌ای آلومینیومی او فولادی است و این اطلاعات نادرست را به شرکت می‌دهد و سپس بر این اساس مواد بست نادرست مانند پیچ و مهره یا گیره را سفارش می‌دهد. در صورت نصب این محصولات، حفاظت از سقوط ارائه شده واقعی نیست، بلکه توهم است.
 •  برنامه ریزی:
  به منظور اطمینان از نصب صحیح و موثر دستگاه های لنگرگاه، یک متخصص با تجربه در حفاظت از سقوط باید سیستم ایمنی را برنامه ریزی کند. برای این کار، او همچنین با کارشناسان سایر حوزه های تخصصی، به عنوان مثال با یک مهندس سازه، مشورت خواهد کرد تا تعداد و موقعیت حفاری ها در تیرهای فولادی را مشخص کند. شرکت‌های نصب یا کارشناسان ایمنی دانش تخصصی مورد نیاز برای برنامه‌ریزی سیستم حفاظت از سقوط را در دوره‌های آموزشی ویژه برنامه‌ریزی که گواهینامه دریافت می‌کنند، کسب می‌کنند.
 • نصب و راه اندازی:
  توهم ایمنی نیز با اشتباهات نصب ایجاد می شود، مانند زمانی که توضیحات محصول و دستورالعمل های نصب رعایت نمی شود. به عنوان یک قاعده، هر دستگاه انکراژ با اتصال دهنده های مناسب، آزمایش شده و با توضیحات محصول به راحتی قابل درک به حداکثر ۲۵ زبان ارائه می شود. علاوه بر این، چک لیست های دقیق نصب موجود است که به عنوان مثال، دقیقا مشخص می کند که کدام مته ها، گیره ها و غیره باید استفاده شوند. پس زمینه این کار دقیق این است که به دلیل تایید کنترل شده آنها، محصولات و دستورالعمل های ارائه شده محافظت واقعی از سقوط را ارائه می دهند. اگر محصولات/و یا کمک‌های جایگزین، غیرقانونی یا ناسازگار باشد، این قول تضمین نامعتبر است. از فروشگاه های سخت افزار، استفاده می شود. این به این دلیل است که اتصال دهنده ها ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه می توانند در برابر سقوط آونگ از ارتفاع چند متری مقاومت کنند، وجود ندارد.
 • مستندات:
  در مرحله بعد، سیستم حفاظت از سقوط باید با دقت با استفاده از تصاویر مستند شود، زیرا این گزارش آزمایشی اساس بازرسی سالانه اجباری و همچنین بررسی در صورت وقوع حادثه سقوط را تشکیل می دهد. گزارش نصب و پذیرش سپس امضا و برای مشتری صادر می شود تا تأیید شود که تجهیزات از هر نظر استانداردهای ایمنی قابل اجرا را رعایت می کنند.
 • PPE ضد سقوط:

تجهیزات حفاظت فردی (PPE) نیز عامل مهمی برای جلوگیری از توهم ایمنی در عملیات صنعتی است. اولاً، هر کاربر سیستم حفاظت از سقوط باید دارای PPE صحیح خود باشد که با مناطق مختلف کاربرد و تجهیزات واقعی هماهنگ است. همچنین لازم است الزامات فردی مانند پارگی احتمالی کابل ها در لبه های سقوط در نظر گرفته شود. ثانیاً، کوهنوردان صنعتی باید در آموزش PPE ضد سقوط شرکت کنند.

 • اقدامات نجات:
  در نهایت، اقدامات نجات متشکل از طرح نجات و سیستم نجات، اجزای ضروری حفاظت از سقوط واقعی هستند. اگر کارگر افتاده در مثال ما بیش از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در حالت تعلیق قرار می‌گرفت، خطر ترومای تعلیق وجود داشت که در آن جریان خون قطع می‌شد و به طور بالقوه منجر به مرگ می‌شد.

خدمات دسترسی با طناب بدون داربست

برای مشاوره رایگان، برآورد هزینه و انجام پروژه‌های دسترسی با طناب، همین حالا با ایمن بالابران کهکشان تماس بگیرید

حفاظت از سقوط چیست؟

در آلمان، حفاظت از سقوط در مقررات فنی محل کار (ASR) به این صورت تعریف شده است: «تجهیزات ذاتا مؤثر که حتی بدون مشارکت آگاهانه کارگر مانع سقوط می‌شوند، به عنوان مثال. یک محافظ محیطی […] یا کاور». در عملیات صنعتی، سیستم حفاظت از سقوط، تمامی افرادی که در آن کار می کنند را از سقوط و در صورت سقوط، ایمن و به طور بهینه محافظت می کند. این به معنای مفهوم ایمنی کل نگر بر اساس وسایل مناسب و موثر است که از سقوط در مناطقی که خطر وجود دارد (حفاظت اولیه سقوط) یا رهگیری افراد و/یا مواد در حال سقوط (حفاظت ثانویه سقوط) جلوگیری می کند.

عملیات صنعتی نیاز به حفاظت واقعی در برابر سقوط دارد

توهم ایمنی خطرناک است زیرا کارگران و همکاران در محل کار به مفهوم ایمنی موجود وابسته هستند. اگر این به اندازه کافی برنامه ریزی و اجرا نشود، نه تنها ممکن است جان انسان، بلکه موجودیت شرکت نیز در خطر باشد. زیرا پس از هر حادثه سقوط، تحقیقاتی با تمام عواقب آن برای جلوگیری از سهل انگاری افراد مسئول انجام می شود. این ضرب المثل معروف قطعاً در اینجا صدق می کند که کار از محکم کاری عیب نمی‌کند!