تغییر روال کار، مدرسه و زندگی اجتماعی به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹، مردم را به ایجاد تغییراتی در فضاهای زندگی خود سوق داده است. در حال حاضر بسیاری از مردم خانه‎‌ها و دفاتر با مناطق خصوصی خود مانند باغ ها و استخرها را ترجیح می دهند. علاقه به استخرها باعث شده است که بحث عایق کاری و ساخت استخر بیشتر در دستور کار قرار گیرد.

به موازات این موارد، در حالی که پلان‌های استخر به پروژه‌های ساختمانی اضافه شد، پاسخ به سوالاتی مانند نحوه ساخت عایق رطوبتی استخر، مواد عایق استخر چیست و قیمت مواد عایق استخر چقدر است، بیشتر جستجو می شود.همانطور که تمیز کردن، مقدار pH و نگهداری آب در استفاده از استخر مهم است، عایق استخر نیز یک مسئله حیاتی است. از آنجایی که سیستم‌های استخر مداوم با آب در تعامل هستند، عایق کاری استخر باید به خوبی انجام شود.

علاوه بر این، از آنجایی که گردش آب مداوم در استخر وجود دارد، موادی که برای عایق کاری استخر استفاده می شود باید به طور ویژه برای این منظور طراحی شده، عایق رطوبتی قوی ایجاد کنند و نباید تحت تاثیر تشکیلات بیولوژیکی که ممکن است در سازه های در تماس با آب ایجاد شوند، قرار گیرند. مانند جلبک.

مواد عایق استخر چیست؟

وقتی صحبت از مواد عایق استخر می‌شود، ابتدا باید مواد شیمیایی عایق رطوبت به ذهن خطور کند. مواد شیمیایی مواد ضد آب هستند که بین بتن و کف استخر در حالی که استخر هنوز در حال ساخت است استفاده می شود.
این مواد معمولا مواد ضد آب بر پایه سیمان هستند. به لطف فرمول شیمیایی خود، آنها یک لایه ضد آب در زیر کف و سرامیک تشکیل می دهند. آنها همچنین در برابر محلول های شیمیایی، کلر و نمک موجود در خاک مقاوم هستند. این مواد باید انعطاف پذیر باشند.

پس از اتمام عایق رطوبتی زیر سرامیک، سطح استخر با سرامیک پوشانده می شود. کانال هایی که گردش آب در استخر را تامین می کنند نیز باید ضد آب باشند. در غیر این صورت، آب عبوری از این کانال ها ممکن است به مرور زمان باعث کاهش عملکرد مانند مشکلات ضد آب، کلسیفیکاسیون و زنگ زدگی شود.
برای جلوگیری از این وضعیت می توان از نوارهایی استفاده کرد که با تماس آب متورم می شوند. هنگامی که این نوارها با آب تماس پیدا می کنند، متورم می شوند و شکاف ها، منافذ و شکاف های مویرگی بتن را پر می کنند و بتن را ضد آب می کنند.

این نوارهای نگهدارنده آب که با نام SWELLBAND نیز شناخته می شوند برای استفاده در مناطقی که دائم با آب در تماس هستند مانند استخرها طراحی شده اند و محصولاتی هستند که عایق رطوبتی قوی ایجاد می کنند

چگونه استخر را ضد آب کنیم؟

هنگام ضد آب کردن استخر مراحل خاصی باید رعایت شود. اول از همه عایق رطوبتی استخر باید با تیم حرفه ای انجام شود. زیرا تنها با انتخاب درست مواد و کار درست می توان استخری با عایق رطوبتی کامل به دست آورد.

بیایید با هم به این مراحل لازم برای ضد آب شدن استخر نگاهی بیندازیم!

  • آماده سازی

تمیز کردن استخر و اطراف آن را شروع کنید. سطح را با استفاده از یک اسفنج، آب صابون و یک پارچه کاملا تمیز کنید تا تمام کثیفی ها، گرد و غبار و روغن باقی مانده از بین برود.
برای محافظت از محوطه بیرون استخر، آن را با برزنت یا پوشش های محافظ بپوشانید.
اگر استخر شما دارای کف بتنی است، تعمیرات لازم را برای تسطیح و صاف کردن سطح انجام دهید. هر شکاف یا سوراخی را در سطح بتن پر کنید و سطح را سنباده بزنید.

  • انتخاب مواد ضد آب

یکی دیگر از نکات مهم در عایق رطوبتی استخر، انتخاب عایق رطوبتی مناسب است. مواد عایق رطوبتی را با توجه به شکل و ابعاد استخر و نیاز خود انتخاب کنید.
به یاد داشته باشید که انتخاب عایق رطوبتی مناسب مهمترین نکته عایق رطوبتی استخر است. در این مرحله نگاهی به عایق رطوبتی دکتر عایق به شما این امکان را می دهد که مناسب ترین و صحیح ترین ماده عایق رطوبتی را برای پروژه های عایق رطوبتی خود انتخاب کنید.

  • نرم افزار نوار ضد آب

قبل از استفاده از مواد عایق رطوبتی، باید نوار عایق رطوبتی به کف و دیواره های استخر زده شود.
از آنجایی که معمولا استفاده از موزاییک سرامیکی یا شیشه ای در استخرها ترجیح داده می شود، نوار گوشه ضد آب باید در هر دو گوشه افقی و عمودی استفاده شود.

  • قرار دادن مواد عایق

عایق رطوبتی انتخابی خود را با دقت در ۲ لایه بر روی تمام سطح طبق دستورالعمل استفاده بمالید. با دقت کار کنید تا از ایجاد حباب روی سطح جلوگیری کنید.

یک محصول نوآورانه در صنعت ساختمان، یک روش عایق رطوبتی متبلور با نفوذ به منافذ و مویرگ های بتن و مصالح دیوار، عایق برتری را فراهم می کند.

  • تست خشک کردن و آب بندی

زمان خشک شدن عایق رطوبتی را طبق زمان توصیه شده توسط سازنده عایق رطوبتی دنبال کنید. سپس استخر را با دقت پر کنید و نشت آب را بررسی کنید.

  • لمس نهایی

گوشه ها و درزهای اطراف استخر را با سیلیکون ببندید. این باعث می شود که عایق رطوبتی قوی تر شود.
داخل و اطراف استخر را تمیز کنید و استخر خود را برای استفاده آماده کنید.

بسیار مهم است که محصولات مورد استفاده در عایق رطوبتی استخرها از مواد محکم، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر فشار باشند که تحت تأثیر مواد شیمیایی، کلر و نمک قرار نگیرند و باعث رشد جلبک نشوند.