بخش ساخت و ساز همچنان یکی از بخش‌های پیشروی اقتصاد جهان است. هر ساله میلیون‌ها متر مربع سازه، ساختمان، پل و جاده جدید ساخته می‌شود. سازه های قدیمی تعمیر یا تخریب می‌شوند و برای ساختن سازه‌های جدید بازسازی می شوند. عایق رطوبتی فونداسیون یک عنصر ضروری برای طول عمر این سازه‌های ساخته شده است.

برای اینکه یک ساختمان برای سکونت آماده شود یا یک بزرگراه به طور ایمن به بهره برداری برسد، باید یک سیستم قوی، بادوام، طولانی مدت و به طور مداوم در پس زمینه وجود داشته باشد. برای ادامه کار بدون وقفه این سیستم و ارائه خدمات ایمن به کاربران خود، کیفیت، محصول مناسب، کاربرد، عایق رطوبتی و طرز کار ضروری است.

اهمیت عایق رطوبتی فونداسیون

پس از تکمیل امکان سنجی پیش از نصب یک ساختمان، قسمت طراحی مهندسی آغاز می شود. این ساختمان با راهنمایی مهندسان و معماران شروع به ساخت می کند.

عایق رطوبتی فونداسیون کاملا تکمیل شده برای استحکام، خود نگهدارنده و مقاوم در برابر شرایط محیطی و آب و هوایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا عایق رطوبتی فونداسیون، یکی از الزامات اساسی صنعت ساختمان، از تماس آب با ساختمان ها از داخل و خارج و از بین رفتن عملکرد جلوگیری می کند.

دوام

هنگامی که بتن در معرض آب قرار می گیرد، شروع به ترک خوردن می کند و به مرور زمان خراب می شود. آب به داخل بتن نفوذ می کند و هنگامی که در معرض چرخه انجماد و ذوب قرار می گیرد، ترک هایی در بتن ایجاد می شود. این امر دوام بتن را کاهش داده و یکپارچگی سازه را به خطر می اندازد. عایق رطوبتی با به حداقل رساندن اثر متقابل بتن با آب، دوام بتن را افزایش می دهد.

جلوگیری از رشد قارچ و کپک

محیط های مرطوب محیطی ایده آل برای رشد قارچ ها و کپک ها ایجاد می کند. نشت آب در پی ساختمان می تواند باعث تجمع رطوبت در لایه های زیرین ساختمان و تکثیر میکروارگانیسم های ناخواسته شود. ضد آب به جلوگیری از این رطوبت کمک می کند، از کیفیت هوای داخل خانه محافظت می کند و یک محیط زندگی سالم را فراهم می کند.

جلوگیری از آسیب ساختاری

آب می تواند مصالح ساختمانی را در طول زمان خورده کند. به طور خاص، عناصر ساختمانی آهنی هنگام تماس با آب شروع به زنگ زدگی می کنند. زنگ زدگی باعث افزایش حجم آهن و آسیب به بتن اطراف می شود. ترک خوردن. این می تواند منجر به آسیب ساختاری به فونداسیون شود. ضد آب با جلوگیری از چنین فعل و انفعالات شیمیایی از یکپارچگی ساختار محافظت می کند.

عایق حرارتی و بهره وری انرژی

عایق رطوبتی فونداسیون نیز با افزایش عایق حرارتی به بهره وری انرژی کمک می کند. کنترل رطوبت باعث کاهش انتقال حرارت و حفظ تعادل دما در داخل ساختمان می شود. این امر باعث کاهش هزینه های انرژی و صرفه جویی در پول صاحبان ساختمان در دراز مدت می شود.

برای آشنایی بیشتر با اهمیت عایق رطوبتی در ساختمان ها، می توانید نگاهی به محتوای ما با عنوان چرا عایق رطوبتی سازه ضروری است بیاندازید؟

انتخاب مواد برای عایق رطوبتی فونداسیون

اگر به این فکر می کنید که چه موادی باید برای عایق رطوبتی فونداسیون انتخاب شوند، قبل از هر چیز، شایان ذکر است که مواد انتخاب شده برای هر منطقه کاربردی متفاوت است. مواد مختلفی برای فونداسیون، مواد مختلف برای سقف، مواد مختلف برای بزرگراه‌ها و مواد و کاربردهای مختلف برای ساخت استخر وجود دارد.

به طور خلاصه، برای به دست آوردن یک سازه ایمن و مقاوم، هم مواد شیمیایی ساختمانی و هم کاربرد آن باید درست و با کیفیت باشد. از این رو با غشاهای عایق رطوبتی باکیفیت و کار ماهرانه، عایق رطوبتی اولیه ساختمان ها به سلامت و طول عمر بالایی انجام می شود.

چگونه فونداسیون را ضد آب کنیم؟

ما در مورد عایق رطوبتی اساسی در ساخت و ساز و انتخاب مواد برای کاربردهای ضد آب فونداسیون صحبت کردیم. بنابراین عایق رطوبتی اولیه چگونه انجام می شود؟ آماده سازی سطح کاربرد نیز برای اجرای صحیح عایق رطوبتی فونداسیون بسیار مهم است. آماده سازی سطح باید قبل از استفاده کامل شود.

بیایید به این سوال پاسخ دهیم که چگونه عایق رطوبتی اولیه را مرحله به مرحله انجام دهیم!

 آماده سازی

اولین مرحله تمیز کردن و تراز کردن سطح پایه ای است که قرار است عایق بندی شود. لازم است هرگونه گرد و غبار از سطح فونداسیون پاک شود.

اگر فونداسیون دارای ترک، سوراخ یا آسیب های دیگر باشد، تعمیر آنها نیز مهم است. این مرحله تضمین می کند که سطح فونداسیون به درستی برای عایق سازی آماده شده است.

انتخاب مواد ضد آب

مواد مورد استفاده برای عایق رطوبتی فونداسیون شامل غشاهای مایع، مواد مبتنی بر قیر و غشاهای مبتنی بر پلیمر است. مصالح مورد استفاده باید بسته به نوع پی، شرایط آب و هوایی و کاربری ساختمان انتخاب شود.

علاوه بر این مواد، افزودنی های بتن با اثرات کریستالیزه کننده نیز نقش مهمی در عایق کاری پی دارند. افزودنی های بتن با خاصیت کریستالیزه کنندگی مانند CRYSTAL C 320 و CRYSTAL PW 25 الیاف کریستالی را در حفره های بتن تشکیل می دهند که تضمین می کند بتن به طور دائمی ضد آب باقی می ماند و در نتیجه عایق رطوبتی برتر پایه را ایجاد می کند.

کاربرد مواد ضد آب

قبل از استفاده از مواد ضد آب، سطح باید کاملا خشک شود. مواد عایق رطوبتی که روی سطح مرطوب اعمال می شود موثر نخواهد بود.

مواد عایق رطوبتی که برای پروژه خود انتخاب می کنید باید طبق توصیه های سازنده تهیه شده و روی سطح فونداسیون اعمال شود.

تقویت نقاط اتصال و اتصالات

برای جلوگیری از نشت آب در نواحی حساس مانند نفوذ لوله در فونداسیون، اتصالات ستون، دیوارهای برشی و درزهای فونداسیون باید دقت خاصی صورت گیرد.

عایق رطوبتی را در این نقاط با استفاده از مواد اضافی یا استفاده از نوارهای مخصوص مانند SWELLBAND A تقویت کنید.

زهکشی کف

زهکشی کف نیز برای افزایش اثربخشی عایق رطوبتی فونداسیون مهم است. برای حذف آب باران باید یک سیستم زهکشی مناسب در اطراف فونداسیون تعبیه شود. این امر از تجمع آب در اطراف فونداسیون جلوگیری می کند.

در این مرحله، می توانید با مطالعه مطالب ما با عنوان زهکشی چیست، اطلاعات دقیق تری دریافت کنید؟ چگونه زهکشی را نصب کنیم؟

خشک کردن و کنترل عایق

مهم است که از خشک شدن کامل مواد عایق اطمینان حاصل شود. زمان خشک شدن بسته به نوع مواد و شرایط محیطی ممکن است متفاوت باشد. پس از اطمینان از خشک بودن عایق، بازرسی و نگهداری منظم در برابر نشت آب باید انجام شود.

علاوه بر تمام این مراحل، همچنین شایان ذکر است که باندلینگ فونداسیون هنگام ضد آب کردن فونداسیون نیز بسیار مهم است. بنابراین، فونداسیون باندلینگ چیست؟