رنگ نسوز برای کاربردهای دیوارهای داخلی و خارجی که در دمای بالا آتش نمیگیرند و سطح را در برابر احتمال آتش سوزی محافظت می‌کنند، رنگ مقاوم در برابر حرارت یا رنگ نسوز نامیده می‌شود. این مواد رنگی مانند یک سپر در هنگام آتش سوزی از سطوح محافظت می‌کنند.

رنگ‌های مقاوم در برابر آتش، محصولی نوآورانه و بسیار کاربردی، روز به روز محبوب‌تر می‌شوند. از این رو، روز به روز بر تعداد افرادی که می‌خواهند در مورد این رنگ‌های خاص بدانند افزوده می‌شود. با بررسی این مطلب که توسط دکتر عایق، یکی از شرکت های پیشرو در صنعت مصالح ساختمانی گردآوری شده است، می توانید از جزئیات این رنگ‌های خاص مطلع شوید.

رنگ نسوز چیست؟

مواد نسوز برای کاربردهای دیوارهای داخلی و خارجی، رنگی است که در دمای بالا مشتعل نمی‌شود و به عنوان سپر آتش بر روی سطحی که در آن اعمال می‌شود عمل می‌کند. رنگ‌های مقاوم در برابر آتش، به لطف محتوای شیمیایی خاص خود که با گرما واکنش نشان می‌دهند، با تورم از سطح در برابر آتش محافظت می‌کنند.

رنگ مقاوم در برابر آتش چگونه کار می کند؟

در صورت آتش سوزی، آنها به عنوان موانع حرارتی بین آتش و سطح عمل می‌کنند. اگر از خود می‌پرسید رنگ ضد حریق چقدر دوام می‌آورد؟ آنها سوختن سطح اعمال شده را تا ۳ ساعت به تاخیر می‌اندازند. رنگ‌های نسوز قابل استفاده در دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها. آنها می‌توانند از سطوح بتنی، چوبی و فولادی در برابر آتش محافظت کنند.

مزایای استفاده از رنگ مقاوم در برابر آتش چیست؟

دمای محیط می‌تواند در صورت آتش سوزی تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد که یک فاجعه خطرناک است. رنگهای معمولی نمی‌توانند چنین دمای بالایی را تحمل کنند و نمی‌توانند سوختن سطحی که روی آن اعمال می‌شوند را به تاخیر بیندازند. از آنجایی که آتش در مدت زمان کوتاهی به مناطق بزرگتر سرایت می‌کند، نمی توان از اثرات مخرب بیشتر جلوگیری کرد.

از طرفی مشاهده شده است که محصول رنگ نسوز که به مدت ۳ ساعت در معرض دمای بالا قرار گرفته بود باعث تاخیر در سوختن شد. این نشان می دهد که رنگهای نسوز می توانند با موفقیت از سطح اعمال شده محافظت کنند.

علاوه بر این، هنگامی که دمای پشت سطح اندازه گیری شد، مشخص شد که رنگی با نام ANTI-FIRE WB گرما را جذب کرده و دما را تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد کاهش می دهد. همانطور که این آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه تایید شده توسط موسسات معتبر نشان می دهد، رنگ های مقاوم در برابر حرارت می توانند مزایای جدی در هنگام آتش سوزی ایجاد کنند.

یکی دیگر از مزایای رنگ های مقاوم در برابر حرارت و سازگاری با سطح اعمال شده این است که ترک نمی‌خورند، نمی‌ریزند و متورم نمی‌شوند. از آنجایی که ساختاری مبتنی بر آب دارد، می توان از آن در هر دو قسمت داخلی و خارجی ساختمان ها با خیال راحت استفاده کرد.

مناطق استفاده از رنگ مقاوم در برابر حرارت کجا هستند؟

رنگهای غیر قابل اشتعال که هدف اصلی آنها به تاخیر انداختن انتقال آتش از سطح اعمال شده به سطوح دیگر می‌باشد، به راحتی بر روی دیوارهای داخل و خارج ساختمان قابل استفاده است. به طور مشابه، رنگ های مقاوم در برابر حرارت که می توانند روی سطوح چوبی و فولادی اعمال شوند نیز می توانند در دماهای بالا اثر تاخیری مشابهی داشته باشند.

با توجه به تمامی این ویژگی‌ها، رنگ‌های متورم برای استفاده در مکان‌هایی که خطر آتش‌سوزی زیاد است مانند بیمارستان‌ها، مدارس، کارخانه‌ها، فرودگاه‌ها ایده‌آل هستند. در مواقع آتش سوزی می توانید با خیال راحت از این محصول  بر روی هر سطحی استفاده کنید تا از گسترش شعله به مناطق وسیع جلوگیری یا به تعویق بیاندازید.

آیا می توانید چوب را نسوز کنید؟

آیا نمی دانید چگونه چوب را در برابر آتش مقاوم کنید؟ آتش همیشه سازه های چوبی را تهدید می‌کند زیرا چوب هم ماده ساختمانی و هم منبع سوخت است. نمی توان چوب را ۱۰۰% مقاوم در برابر آتش ساخت، اما رنگ مقاوم در برابر آتش مناسب می‌تواند شعله را کند کند. در حالی که چوب را کاملا نسوز نمی‌کند، می تواند زمان کافی برای خاموش کردن آتش قبل از گسترش آن فراهم کند.