سیستم حفاظت آتش پسیو باید راه‌حل‌هایی از نوع نصب و فراموش باشند که باید در طول عمر سازه‌ای که روی آن اعمال شده‌اند، با رعایت یک استاندارد مشخص، با حداقل نگهداری عملیاتی رفتار کنند. از این منظر، آنها در مقابل سیستم های حفاظت اکتیو مانند آبپاش ها و آلارم ها قرار دارند.

سیستم حفاظت آتش پسیو  به مالکان اجازه می دهد تا از یکپارچگی سازه فولادی، محفظه ها، کارکنان و تجهیزات در هنگام آتش سوزی و تخلیه محافظت کنند. مشخصات محصولات مورد استفاده در حفاظت آتش پسیو  معمولا به عوامل مختلفی از جمله نوع آتش سوزی، مدت زمان، ماده ای که بستر از آن ساخته شده است (معمولا فولاد)، نوع بستر و محل آن بستگی دارد. تایید آزمایش آتش یکی از مهمترین فاکتورها هنگام ساخت مشخصات مناسب است.

با توجه به مفاد گزارش NIST (موسسه ملی استاندارد و فناوری) که در پی تخریب برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک تهیه شد، تمایل فزاینده‌ای به استفاده از سیستم حفاظت پسیو آتش(PFP) در کارگاه‌ها (خارج از محل) وجود دارد. این روند منجر به ظهور فناوری‌های جدید می‌شود که مطابق با الزامات مالکان و پیمانکاران است. معرفی این محصولات منحصر به فرد جدید، کارایی مالکان، پیمانکاران و اعمال کنندگان را افزایش می دهد و همراه با زیبایی شناسی بهبود یافته، امکانات جدیدی را برای نویسندگان، طراحان و معماران ارائه می دهد.

انواع آتش

محصولات مورد استفاده برای حفاظت آتش پسیو در دسته‌های عملکردی مختلفی قرار می‌گیرند که معمولا بر اساس نوع آتش‌ که باید با آن مقابله کنند تعیین می‌شوند. انواع آتش یک رابطه بین زمان و دما دارند که برای ارزیابی سطح بحرانی استفاده می شود.

  • آتش سلولزی – طراحی شده برای شبیه سازی مواد کربن طبیعی مانند چوب و کاغذ، این آتش سوزی عموما با افزایش آهسته دما و حداکثر دمای ۹۵۰ درجه سانتیگراد مشخص می شوند.
  • آتش استخر هیدروکربنی – آتش سوزی ناشی از نشت نفت و بخارات گاز است، آنها با شار حرارتی بالا و افزایش سریع دما تا ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد مشخص می شوند. پس از آتش سوزی سکوی پایپر آلفا در سال ۱۹۸۸، حفاظت در برابر این نوع آتش سوزی ها به استانداردی برای صنعت فراساحل تبدیل شد.
  • آتش جت هیدروکربنی – یک نوع منحصر به فرد از آتش هیدروکربنی ناشی از گازهای تحت فشار یا سوخت های تحت فشار است که از طریق یک روزنه آزاد می شود و سپس مشتعل می شود. این آتش سوزی ها حتی گرمای بیشتری تولید می کنند: حداکثر دما می تواند از ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد تجاوز کند و نیروهای بسیار فرسایشی ایجاد کند.
  • آتش جت سرریز برودتی – در فضاهای بسته و یا زمانی که سوخت بسیار قابل اشتعال است، مانند آتش سوزی های ایجاد شده در تونل ها یا آتش سوزی های هسته ای رخ می دهد.

محصولات حفاظت آتش پسیو

طیف گسترده ای از محصولات، از جمله محصولات گرم کن یا محصولات ریخته گری بتن و الیاف، هم به صورت مایع قابل پاشیدن و هم به صورت ورق وجود دارد. برای مقابله با انواع آتش، محصولات را می توان به دو دسته تقسیم کرد.

  • حفاظت در برابر آتش سوزی سلولزی که در پروژه های ساختمانی و زیربنایی کاربرد دارد. محصولات دمنده در این دسته عموماً به عنوان پوشش نازک با ضخامت تا ۱ میلی متر شناخته می شوند. این ماده زمانی که در معرض آتش سوزی قرار می گیرد تا ۶۰ برابر ضخامت اولیه به یک ذغال عایق تبدیل می شود.
  • حفاظت در برابر آتش هیدروکربنی، آتش سوزی جت یا آتش نشت جت برودتی برای محیط های پرخطر مانند سکوهای نفتی و پالایشگاه ها. محصولات شعله ور در این دسته اغلب به عنوان دارای یک لایه ضخیم تعریف می شوند که ضخامت آنها بر حسب میلی متر و نه میکرون اندازه گیری می شود. بسته به مقاومت مورد نیاز در برابر آتش، ضخامت پوشش ممکن است بین ۳ تا ۲۰ میلی متر باشد.

تمایل به اعمال حفاظت آتش پسیو در کارگاه‌ها

به دنبال گزارش NIST در مورد تخریب برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی، استفاده از محافظ‌های آتش‌زا به یک نگرانی اصلی تبدیل شده است. به طور سنتی، چنین محافظت هایی در محل اعمال می شود، اما اخیرا محصولاتی که می توانند در کارگاه ها اعمال شوند، تولید شده اند.

NIST تهیه مفاد خاص، روش‌های آزمایش و استانداردها را توصیه می‌کند: ۱) برای کارایی مواد مقاوم در برابر آتش که برای محافظت از اجزای ساختاری در نظر گرفته شده است و ۲) برای اطمینان از اینکه پس از کاربرد، این مواد مطابق با آزمایش‌های مورد استفاده هستند. ایجاد مقاومت در برابر آتش قطعات، مجموعه ها و سیستم ها. در نتیجه، برنامه خارج از سایت سازگاری و انطباق با مشخصات را تضمین می کند.
مزیت اصلی استفاده از حفاظت آتش پسیو خارج از محل این واقعیت است که فولاد سازه ها در هنگام رسیدن به سایت از قبل محافظت می شود. در صورت وقوع آتش سوزی قبل از اتمام ساخت، فولاد محافظت می شود. هنگام استفاده از یک تامین کننده، توصیه می شود فولاد را از آتش محافظت کنید و آن را رنگ کنید.

استفاده از محافظ در برابر آتش در خارج از محل نیز با کاهش تعداد افراد درگیر در محل، پیچیدگی پروژه را کاهش می دهد که به رعایت ضرب الاجل ها کمک می کند. مزایای دیگر عبارتند از:

کم هزینه

فولاد توسط شرکت هایی که در سودآورترین مکان ها فعالیت می کنند محافظت می شود، نه شرکت های ارجاع شده در محل.
دسترسی آسان و مناطق کاربردی بزرگ باعث افزایش کارایی می شود
حداقل تجهیزات و الزامات مربوط به داربست در محل
نیازی به مهر و موم کردن مناطق یا پوشاندن تجهیزات حساس نیست

کنترل کیفیت بهبود یافته است

کنترل شرایط زمانی که پوشش ها اعمال می شوند و ممیزی روش های کنترل کیفیت تضمین می کند که ضخامت لایه درست است.
کنترل بیشتر بر تکنیک های کاربردی
مشکل دسترسی وجود ندارد.

تاثیر آن بر سلامت، ایمنی و محیط زیست کم است

حضور تعداد کمتری از کارگران سایت منجر به کاهش احتمال حادثه می شود همچنین از بین بردن سیستم های آتش زا در سایت منجر به خطر کم نشت مواد و آتش سوزی خواهد شد.
فولاد در سطح زمین است، بنابراین هیچ مشکلی در دسترسی وجود ندارد.

پوشش های محافظ بین المللی به ارزیابی مواد حفاظتی در برابر آتش با راه حلی نوآورانه پاسخ داده است. Interchar® ۲۱۲ یک ماده پیشرفته است که محافظت در برابر آتش و حفاظت ضد خوردگی کارآمد را ارائه می دهد که هر دو برای بالاترین سطح حفاظت از ساختمان ها و زیرساخت ها مورد نیاز هستند.

Interchar® ۲۱۲ با برخی از ویژگی‌های بی‌سابقه در صنعت عرضه می‌شود که محافظت ضد خوردگی در برابر آتش‌سوزی‌های دمای شدید ارائه می‌کند. Interchar® ۲۱۲ به عنوان یک پوشش نازک اپوکسی متورم، تا ۳ ساعت محافظت در برابر آتش را ارائه می و همچنین تطبیق پذیری زیبایی که معماران برای قسمت های قابل مشاهده سازه های فولادی نیاز دارند. . Interchar® ۲۱۲ به عنوان فناوری بدون حلال و با استحکام کم، بلافاصله پس از فرآیند بلاست امکان استفاده از آن را فراهم می کند، برای کاربرد خارج از محل در کارگاه های رنگرزی ایده آل است.
تست محصولات حفاظتی در برابر آتش
در هر کشور، قوانین، مقررات و کدهای قابل اجرا در ساخت و سازها، سطح حفاظت در برابر آتش مورد نیاز برای سازه های مختلف را تعیین می کند: به عنوان مثال: “حفاظت در برابر آتش به مدت ۶۰ دقیقه”. با این حال، تمایل به ارائه سطح حفاظتی متناسب با ریسک وجود دارد.

عملکرد یک محصول حفاظتی در برابر آتش معمولا باید با آزمایش مقاومت در برابر آتش مورد نیاز برای صدور گواهینامه اثبات شود. چنین آزمایش‌هایی با استانداردهای ملی و بین‌المللی تعریف شده‌اند و روشی را برای برآوردن سطوح مقاومت در برابر آتش تعیین شده برای انواع مختلف آتش‌سوزی ارائه می‌دهند. اگرچه استانداردها ممکن است به دلیل تعداد زیاد موجود پیچیده باشند، اما رایج ترین آنها (مانند استانداردهای بریتانیا (BS)، ASTM International، Underwriters Laboratories (UL) و ISO 834) به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند.

خدمات ردیابی حفاظت آتش پسیو

تولیدکنندگان سیستم‌های حفاظت آتش پسیو باید آزمایش‌های کاملی را برای نشان دادن ویژگی‌های محصولات خود انجام دهند و اطمینان حاصل کنند که آنها به درستی ارزیابی شده‌اند و اطلاعات عملکرد دقیق هستند. آزمایش برای اطمینان از اینکه مواد مشخص شده یا استفاده شده مطابق با استانداردهای عملکرد مورد نیاز توسط قوانین ملی و بین المللی است، ضروری است.

علاوه بر مقاومت در برابر آتش، محصولات در محیط های مختلف آزمایش می شوند و باید نشان دهند که کارایی آنها در طول زمان کاهش نمی یابد. برای اطمینان از اینکه محصول فروخته شده عملکردی مشابه با نسخه اصلی دارد، مراکز آزمایش معتبر خدمات نظارت بر کیفیت، نمونه‌برداری تصادفی و تأیید را ارائه می‌دهند. این سازمان ها با کنترل هرگونه تغییری که ممکن است از گواهی اصلی رخ دهد، اطمینان حاصل کنند که عملکرد محصول در این زمینه واقعی خواهد بود. با این حال، خوب است توجه داشته باشید که همه تولید کنندگان این نوع خدمات را ارائه نمی دهند. یک سازنده مشهور و با کیفیت اطلاعات زیر را در اختیار کاربر یا نویسنده قرار می‌دهد:

– یک محصول منطبق
– مناسب برای نوع خاصی از آتش
– با تاییدیه های تایید شده
– یک سرویس تأیید تایید شده

International Protective Coatings پیشرو جهانی در زمینه حفاظت در برابر آتش است. محصولات Chartek® و Interchar® دارای جدیدترین فناوری برای محافظت در برابر آتش، هم برای آتش سوزی هیدروکربنی و هم برای آتش سوزی سلولزی هستند. محصولات Chartek® در زمینه حفاظت در برابر آتش هیدروکربنی مشابهی ندارند، در حالی که فناوری و تخصص آنها در این زمینه نیز برای تولید سری محصولات Interchar® به طور خاص طراحی و آزمایش شده است تا در مورد آتش سوزی های سلولزی محافظت شود.

توسعه محصول در آخرین آزمایشگاه‌های تست فناوری انجام می‌شود که قادر به بازتولید هر استاندارد بین‌المللی تست آتش هستند. Chartek® و Interchar® نیز توسط آزمایشگاههای مستقل آزمایش آزمایش و تأیید شده اند. پوشش های محافظ بین المللی از خدمات آزمایشگاه های Underwrites برای هر دو طیف محصول استفاده می کند.