خرابی عایق رطوبتی یکی از بزرگترین مشکلات مربوط به موضوع ساخت و ساز  است. برای عایق رطوبتی بتن، غشاها بر روی سطوح خارجی یا داخلی اجرا می‌شود تا مانعی در برابر نفوذ آب ایجاد کند.

بام تهرانی به دلیل کاربردی بودن (اجازه قرار دادن اشیایی مانند دستگاه های تهویه مطبوع بر روی آنها) و مزایای زیبایی شناختی، اغلب در ساختمان‌های مختلف از جمله مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، از آنجایی که سقف‌های مسطح به سرعت سقف‌های زاویه‌دار تخلیه نمی‌شوند، نسبت به سقف‌های شیبدار در برابر نفوذ و آسیب آب آسیب‌پذیرتر هستند. بنابراین، استفاده از سیستم های عایق رطوبتی مناسب برای جلوگیری از نفوذ آب و محافظت از سازه در برابر مسائل مربوط به رطوبت از جمله پوسیدگی و آسیب‌های ساختاری بسیار مهم است. اگرچه بتن جامد و محکم است، اما بارها نشان داده شده است که عایق آب ضعیفی است. در عوض، برخی از محبوب ترین غشاهای ضد آب مورد استفاده در بام تهرانی شامل غشاهای قیر، لاستیک و سیمانی هستند. با گذشت زمان، این مواد ممکن است خراب شده و کارایی خود را از دست بدهند، که می تواند منجر به تعمیر پرهزینه و مخرب شود.

چرا عایق ایزوگام خراب می‌شود؟

به دلیل قابلیت هوازدگی بسیار ضعیف، ایزوگام عمر مفید بسیار کوتاهی دارند. به دلیل تغییرات آب و هوایی، تمایل به ترک خوردگی و ایجاد نشتی دارند. این می تواند به آب اجازه دهد تا با نفوذ به ساختار سقف به آن آسیب برساند. همچنین، از آنجایی که رول های ایزوگام معمولا فقط ۱ متر در ۱۰ متر اندازه دارند، همپوشانی‌های متعددی وجود دارد. علاوه بر این، به دلیل اینکه نیاز به استفاده از گاز، شعله، پرایمر و غیره دارد، نصب چنین غشاهایی بسیار پر زحمت و خطرناک است. بیشتر ایزوگام‌ها فقط بین سه تا پنج سال قبل از نیاز به تعویض دوام می‌آورند که هزینه‌ای مکرر برای مالک است.

چرا عایق رطوبتی لاستیکی خراب می شود؟

سقف لاستیکی می تواند در طول زمان به دلیل اشعه ماوراء بنفش و تغییرات دما خراب شود. لاستیک اتیلن پروپیلن دی ان مونومر EPDM، با مقاومت استثنایی در برابر گرما، سرما و رطوبت، جزء اصلی سقف لاستیکی است. با این وجود، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش در طول زمان می تواند EPDM را شکننده و منقبض کند و در نتیجه شکاف ها و سوراخ هایی در مواد سقف ایجاد شود. علاوه بر این، آلاینده‌های محیطی و مواد شیمیایی می‌توانند به EPDM آسیب رسانده، این ماده را تخریب کرده و قابلیت‌های ضدآب آن را به خطر بیندازند. اگر شکاف یا جایی برای نفوذ آب وجود داشته باشد، این کار را انجام می دهد و حباب های بزرگ آب در زیر سطح ایجاد می کند که ساختار ساختمان را ضعیف می کند.

چرا عایق رطوبتی سیمانی خراب می شود؟

یک پوشش پلیمری بر پایه سیمان در عایق رطوبتی سیمانی استفاده می شود. سیمان نمی تواند کشش یا منبسط شود زیرا فاقد ویژگی کشسانی است. در نتیجه، شرایط خشک ممکن است بتن را ترک کند و موجب خرابی عایق رطوبتی شود و حتما باید روی سطح تراز شده و صاف اجرا شوند. این عایق‌ها سخت و غیرانعطاف‌پذیر بوده و پس از اینکه خشک می‌شوند قابل تغییر نیستند.

متداول ترین موارد کاربردی عایق رطوبتی سیمانی، استفاده از آن در پروژه‌های تصفیه آب، تصفیه فاضلاب، پل‌سازی، سیستم‌های راه آهن و مترو، ساخت بندر و اسکله‌های حمل و نقل دریایی، آب‌بندی مسیر رودخانه‌ها، ساخت کانال‌ها، ساخت پارکینگ و تونل‌سازی می‌باشد.

آسیب‌های ناشی از خرابی عایق رطوبتی

اگرچه دلایل تخریب عایق رطوبتی می‌تواند پیچیده باشد، اما همه آنها اثرات قابل مقایسه ای دارند. نگرانی های مختلفی، از جمله موارد ظاهری مانند لک و تغییر رنگ و همچنین موارد ساختاری جدی تر مانند پوسیدگی و پوسیدگی، سرطان بتن و مشکلات الکتریکی، می تواند در اثر نفوذ آب ایجاد شود. علاوه بر این، نفوذ آب می تواند باعث ایجاد کپک و کپک شود که می تواند کیفیت هوای داخل ساختمان را کاهش داده و سلامت ساکنان ساختمان را به خطر بیندازد.

چه کاری می توانی انجام دهیم؟

اگر حتی مناطق کوچکی را که در آن آب چکه می‌کند یا بر روی سطح صاف سقف خود می‌چکد، می‌تواند از ماه‌ها کار اصلاحی و هزینه‌های قابل توجه تعمیر جلوگیری کند. سازه های بام تهرانی باید آب بندی باشند و مواد مختلفی برای محافظت موثر در برابر نفوذ آب در دسترس است. به عبارت دیگر، تعمیر و نگهداری منظم و بازرسی به شناسایی مشکلات احتمالی قبل از اینکه تعمیرات گران قیمت یا مختل شوند کمک می کند.

همچنین، هنگام انتخاب یک غشای عایق رطوبتی برای ساختمان های تجاری، باید چند فاکتور را متعادل کنید که عبارتند از:

  • هزینه، از جمله ایجاد تعادل بین اثربخشی هزینه بلندمدت و ورودی های سرمایه کوتاه مدت.
  • زمان، از جمله مدت زمان مورد نیاز برای یک ماده خاص برای درمان.
  • ظرفیت و تخصص پیمانکاران شما.
  • دوام مواد، از جمله مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش و ضربه.
  • نحوه چسبندگی مواد مختلف به همراه عناصر اضافی که بر دیوارها و سقف ساختمان شما تأثیر می گذارد.

ایده اصلی این است که این یک رویه چالش برانگیز است. پس چگونه بهترین را انتخاب می کنید؟

حتی بادوام‌ترین مواد نیز در اثر قرار گرفتن در معرض عناصر محیطی از جمله اشعه ماوراء بنفش، تغییرات دما و مواد شیمیایی در طول زمان خراب شده و کارایی خود را از دست می‌دهند.

اگر نگران هستید که آب از کجا وارد ساختمان شما می شود، با ما تماس بگیرید. تیم متخصصان ما با خوشحالی مشکل را شناسایی کرده و سپس به شما در مورد مؤثرترین اقدام توصیه می کنند.

ایمن بالابران کهکشان (دکتر عایق) اغلب یک بازرسی در محل برای شناسایی علت اصلی نشت قبل از ارائه توصیه برای بهترین اقدام انجام می دهیم. اقدام سریع می تواند به کاهش دامنه و هزینه تعمیر مورد نیاز کمک کند.

خدمات دسترسی با طناب بدون داربست

برای مشاوره رایگان، برآورد هزینه و انجام مشاوره عایق رطوبتی، همین حالا با ایمن بالابران کهکشان تماس بگیرید