شیشه دوجداره در راحتی و ایمن نگه داشتن خانه شما بسیار عالی عمل می‌کند. اما با گذشت زمان، پنجره‌های قدیمی شروع به نشان دادن نشانه‌هایی از سایش و پارگی خواهند کرد. یکی از بخش‌های مهم در‌ها و پنجره‌های دوجداره که با گذشت زمان شروع به خراب شدن می‌کند، درزگیر است. در این راهنمای مختصر، ما به شما نشان خواهیم داد:

درزگیر پنجره چیست؟

درزگیر روی پنجره یک واشر لاستیکی است که به طور محکم بین پانل‌های شیشه‌ای و پنجره یو پی وی سی نصب شده است. درزگیر محیط داخلی قاب را می‌پوشاند و یک مهر و موم ضد هوا را تشکیل می‌دهد که برای حفظ فضای هوای پر از گاز بین دو شیشه شیشه ای که پنجره را تشکیل می‌دهند ضروری است. علاوه بر این، یک لایه درزگیر بیرونی فضای بین شیشه و قاب را پر می‌کند. بنابراین درزگیرهای پنجره برای مزیت عایق بودن شیشه دوجداره بسیار مهم هستند و جای تعجب نیست که مشکلات یا خرابی آشکار درزگیر منجر به بدتر شدن قابل توجه عملکرد پنجره‌های شما شود.

چه چیزی باعث خرابی درزگیر پنجره می‌شود؟

مرحله‌ای که در آن ترک خوردگی درزگیر رخ می‌دهد معمولا علت اصلی را نشان می‌دهد.اگر خیلی زود و پس از نصب شیشه دوجداره مشخص شد که یک درزگیر پنجره از کار افتاده است، احتمالا پنجره دارای نقص ساخت یا مشکل در نحوه نصب پنجره‌ها است.
مشکلات قاب‌ها، از جمله آسیب‌های ساختاری و تاب برداشتن، می‌تواند احتمال سوراخ شدن یا از کار افتادن درزگیر را افزایش دهد که می‌تواند اتفاق بیفتد اگر رنگ با یک تفنگ حرارتی در نزدیکی پنجره ها پاک شود یا کار بازسازی ملک در آن نزدیکی انجام شود. حتی شستشوی فشاری پنجره ها نیز می تواند باعث این آسیب شود.
تجمع رطوبت روی پنجره در طول زمان می تواند منجر به رشد کپک شود که می تواند درزگیر را فرسوده کند. چرخه‌های فصلی دماهای سرد و گرم باعث می‌شود که مواد موجود در ملک شما به طور مکرر منبسط و منقبض شوند. با گذشت زمان، این کار درزگیر را تا حدی از بین می‌برد، در اواخر عمر پنجره، جایی که از کار می‌افتد.

نشانه‌هایی که پنجره‌ها نیاز به آب بندی مجدد دارند چیست؟

با از بین رفتن درزگیر، نه تنها لایه عایق یا گاز بی اثری که بین جداره‌ها قرار دارد را از دست می دهید، بلکه پنجره محافظت خود را در برابر نفوذ گرد و غبار، خاک و رطوبت نیز از دست می‌دهد. شما شروع به مشاهده تراکم یا مه مداوم خواهید کرد که در قسمت داخلی شیشه ایجاد می شود و میزان آسیب به درزگیر را نشان می‌دهد، خاک هم ممکن است در شکاف دیده شود. پنجره‌ها همچنین ممکن است کششی شوند (گرما به بیرون می ریزد) و قسمت خنک تری از اتاق نسبت به دیوارهای اطراف ایجاد می شود.

برای تعمیر آب بند پنجره دوجداره چه گزینه‌هایی وجود دارد؟

یک درزگیر ترک خورده را نباید نادیده گرفت زیرا مشکل با گذشت زمان گسترده‌تر می شود. در ادامه گزینه‌های اصلی را مطرح می‌کنیم:

  • خودتان تعمیر کنید (DIYer ) محدود به استراتژی‌هایی برای مقابله با نفوذ رطوبت و هوا با تقویت آب‌بندی شیشه پنجره از بیرون با درزبندی یا طولی درزگیر لاستیکی خودچسب است که می‌تواند در محل اتصال بین استفاده شود. شیشه و قاب این ممکن است کمی تسکین کوتاه مدت باشد اما در بهترین حالت فقط مشکل را به تعویق می اندازد.
  • تعمیر حرفه ای درزگیر پنجره خود را دریافت کنید: بسیاری از شرکت های شیشه دوجداره از دیدن ملک شما برای مقابله با شکستگی درزگیر خوشحال می شوند. حرفه ای ها نه تنها می توانند پنجره را دوباره ببندند، بلکه می توانند با ایجاد تراکم نامطلوب بین شیشه ها نیز مقابله کنند تا دید شما تازه شود. همیشه ارزش دارد که مدارک ویندوز خود را بررسی کنید تا ببینید آیا هنوز گارانتی دارند یا خیر زیرا سازنده و شرکتی که آنها را نصب کرده اند ممکن است بتوانند بدون هزینه اضافی مشکل را برطرف کنند.
  • شیشه دوجداره خود را تعویض کنید: حتی با بهترین تلاش ها در تعمیر، احتمال دارد با بالا رفتن سن پنجره، درزبندی ناموفق عود کند. ممکن است زمان آن رسیده باشد که پنجره های جدیدی را دریافت کنید، به خصوص اگر با افت قابل توجه و افزایش قبوض انرژی مواجه هستید.

چرا آب بندی در شیشه دوجداره مهم است؟

حصول اطمینان از اینکه شیشه دو جداره هوابند باقی می‌ماند بسیار مهم است. هر گونه رطوبت وارد شده به داخل، عملکرد دستگاه را به خطر می اندازد.
به سادگی قیچی کردن، چسباندن یا حتی چسباندن روی لایه دیگری از شیشه (یا پلاستیک) راه حلی بادوام که عملکرد خوبی داشته باشد ارائه نمی‌کند.
شیشه دوجداره اصیل مورد استفاده شرکت شیشه دو جداره به دلیل دوام و عملکرد حرارتی آن انتخاب شده است. درزگیر دو جداره بخش کلیدی این امر است. این درزگیر واقعی است

شیشه دوجداره اصیل مورد استفاده شرکت شیشه دو جداره به دلیل دوام و عملکرد حرارتی آن انتخاب شده است. درزگیر دو جداره بخش کلیدی این امر است. این درزگیر در واقع از درزگیر مجزا تشکیل شده است – یک درزگیر اولیه و یک درزگیر ثانویه. هر کدام هدف متفاوتی را دنبال می کند. یکی از آنها به طور خاص برای ایجاد یک درزگیر ضد هوا طراحی شده است که هوا یا گاز آرگون را در داخل بسته نگه می دارد و بخار رطوبت را متوقف می کند. دیگری استحکام ساختاری برای نگه داشتن شیشه های دوجداره را برای سال های آینده فراهم می کند. این درزگیر دوگانه چیزی است که باعث ماندگاری شیشه های دوجداره با کیفیت می شود.

آب بندی پنجره دو جداره

امروزه آب بندی پنجره دوجداره به ویژه در ساختمان‌های قدیمی مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. شرکت ایمن بالابران کهکشان (دکتر عایق) آب بندی نمای ساختمان و پنجره‌های دوجداره را بدون نیاز به داربست در گیلان انجام می‌دهد. ما بدون نیاز به داربست و در کوتاه ترین زمان ممکن با استفاده از چسب‌های عایق مانند چسب پلی اورتان و سیلیکونی پنجره‌های دوجداره و آسیب دیده را آب بندی می‌کنیم.

بهترین روش برای آب بندی پنجره دوجداره

بهترین روش برای آب بندی پنجره‌های دوجداره بعد از نصب، آب بندی با استفاده از چسب های مرغوب و خارجی است مانند چسب‌های پلی اورتان و یا سیلیکونی است. این مواد از طریق  پمپ مخصوص در درزها و منافظ ورود آب و یا جاهای که آب جمع می‌شود تزریق شده و از نفوذ آب و گرد خاک به داخل ساختمان جلوگیری می‌نمایند. این روش نسبت به سایر روش‌های مشابه از قیمت کمتری برخوردار است و می توان با سرعت بسیار زیادی نمای سختمان را آب بندی کرد.

مراحل اساسی در عایق پنجره های دوجداره
عایق بندی پنجره های دوجداره شامل مراحلی است که در ابتدای نصب پنجره باید به آن توجه نمود و به درستی انجام داد. در بخش زیر به طور خلاصه این مراحل آورده شده است.

  1. باید از آهن برای پوشاندن چهارچوب های پنجره استفاده نمود مزایای این کار ایجاد ثبات و افزایش طول عمر و مقاومت پنجره های دوجداره است.
  2. نصب صحیح و درست پنجره های دو جدار است. این کار مستلزم به کارگیری نیروی کاملا حرفه ای و متخصص در زمینه نصب پنجره های دو جدار است که به تمام
  3. مراحل آب بندی پنجره دو جدار مسلط و تمامی پروتکل های عایق بندی را رعایت نماید.
    از ریگلاژ بودن و درزگیری تمامی منافظ با استفاده از ابزار مناسب و استاندارد مطمئن شویم. شرکت در ایمن بالابران کهکشان پس از بررسی هر یک از این موارد و با انتخاب درست مواد مورد نیاز اقدام به آب بندی پنجره های دو جدار معیوب میکند ما معمولا از چسب و نوارهای مخصوص درزبندی برای عایق نمودن پنجره ها استفاده میکنیم.
    نکته ای قابل توجه این مسئله است که آب بندی و عایق پنجره های دو جدار باید توسط افراد متخصص و حرفه ای انجام گیرد.