کنترل رطوبت مهم است و همه می‌خواهند از یک محیط خانه راحت لذت ببرند که در دمای مطلوب و بدون گرمایش بیش از حد باقی بماند، هوای تمیز و سالم داشته باشد و مهمتر از همه، رطوبت نداشته باشد.حتی ساده‌ترین فعالیت‌های روزانه نیز می‌تواند رطوبت بیش از حد ایجاد کرده و باعث شود که اوقات ما، مرطوب، ناخوشایند و ناراحت‌کننده باشد. از دوش گرفتن تا پخت و پز، و حتی هنگام تنفس، رطوبت مداوم در یک ملک ایجاد و پخش می‌شود.

برای پی بردن به مشکلات رطوبت، بیایید نگاهی بیندازیم به این که چرا کنترل رطوبت بسیار مهم است و چگونه عایق می تواند شرایط را بهتر کند

چرا رطوبت باید کنترل شود؟

این که یک محیط چقدر مرطوب است، محاسبه مقدار بخار آب در هوای داخل یک فضا است. هر چه بخار آب در هوا بیشتر باشد، رطوبت هوا بیشتر می‌شود.
اولین نقطه ضعف رطوبت بالا، محیط ناخوشایند خانه است، اما مشکلات بسیار بیشتری وجود دارد که رطوبت بالا می‌تواند برای ملک ایجاد کند.
برخی از مشکلاتی که اگر رطوبت خانه خود را کنترل نکنید ممکن است با آن مواجه شوید، عبارتند از:

  • رشد قارچ و کپک در اطراف خانه
  • مشکلات بهداشتی که در نتیجه استنشاق کپک و کیفیت پایین هوا ایجاد می‌شود
  • مشکلات ساختاری ناشی از نفوذ رطوبت به ملک
  • مشکلات زیبایی که در اثر رطوبت آسیب رساندن به فرش ها، پرده‌ها، کاغذ دیواری و هر موردی که در معرض رطوبت بیش از حد است ایجاد می‌شود.
  • مشکلات دستگاه‌ها و وسایل الکترونیکی و مکانیکی که در معرض رطوبت بیش از حد قرار دارند.
  • افزایش تعداد حشرات در خانه که به سمت شرایط مرطوب کشیده می‌شوند.

مشکلات ممکن است هم زمانی که سطح رطوبت خیلی زیاد است و هم زمانی که رطوبت خیلی کم است رخ دهد. سطوح پایین رطوبت محیطی خشک ایجاد می‌کند که می‌تواند بر سلامت شما تاثیر منفی بگذارد.

با کاهش رطوبت در خانه، عایق شما نیز بهتر عمل می کند – عایق خشک بسیار موثرتر از عایق مرطوب عمل می‌کند.

آیا عایق می‌تواند به کنترل رطوبت کمک کند؟

عایق برای حل مشکلات مربوط به بهره وری انرژی، اتلاف گرما و حتی کشش به خوبی شناخته شده است، اما مشکلات رطوبت معمولا تصور نمی‌شود.
ممکن است تعجب آور باشد که عایق نه تنها می‌تواند یک محیط مرطوب را بهبود بخشد، بلکه مقابله با این رطوبت را می‌تواند تضمین کند.
عایق با کیفیت بالا خاصیت کنترل رطوبت را افزایش می‌دهد که یک عامل کلیدی در کنترل رطوبت ساختمان است. عایق می‌تواند با درزگیری از بیرون، رطوبت را از خانه شما دور نگه دارد.
با ایجاد مانع بخار از طریق نصب مواد عایق پیشرو، میزان رطوبتی را که آزادانه به اطراف خانه منتقل می شود کاهش می‌دهید. با از بین بردن تا حد ممکن سطوح سردی که می‌توانند باعث ایجاد چگالش شوند، عایق به عنوان یک لایه محافظ در اطراف خانه شما عمل می‌کند و آن را گرمتر و خشک تر می کند.
به لطف افزایش گرما در خانه، می توانید از محیطی دلپذیرتر لذت ببرید، اما نگرانی در مورد ته نشین شدن بیش از حد رطوبت و ایجاد کپک نیز کاهش می‌یابد.
عایق با توانایی جذب رطوبت در صورت نیاز و رهاسازی آن، خانه شما را از ذخیره رطوبت غیر ضروری و تأثیر بر محیط خانه شما جلوگیری می‌کند.

چگونه فوم اسپری می‌تواند به رطوبت کمک کند؟

در حالی که مواد عایق زیادی در بازار وجود دارد، عایق فوم اسپری یکی از بهترین مواد عایق برای کنترل رطوبت است.
خواص منحصر به فرد فوم اسپری به این معنی است که حتی اگر مرطوب شود، هیچ کپکی نمی‌تواند تشکیل شود و از ماده تغذیه کند و عایق به کار خود ادامه می‌دهد. عایق اسپری فوم آن نقاط سرد کابوس آور را که می‌تواند اتاق را مرطوب و مستعد کپک زدن کند از بین می‌برد.  عایق با توانایی جذب رطوبت در صورت نیاز و رهاسازی آن، خانه شما را از ذخیره رطوبت غیر ضروری و تأثیر بر محیط خانه شما جلوگیری می‌کند.
این عایق را می توان در مکان های مختلف نیز نصب کرد. این شامل فضاهای خزنده ای است که مستعد مشکلات رطوبتی هستند و تیرهای زیر شیروانی شما که می توانند از ایجاد تراکم در انبار سرد جلوگیری کنند.