رطوبت در ساختمان به دلایل مختلفی به وجود می‎‌آید که اگر به موقع تشخیص داده نشود، می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری به تمامی واحدهای ساختمان وارد کند.در این مطلب به بررسی علت رطوبت در ساختمان و روش‌های پیشگیری از آن خواهیم پرداخت.

رطوبت در ساختمان چیست؟

وجود رطوبت ناخواسته در سازه ساختمان، چه از طریق تراکم در داخل ساختمان و چه از طریق نفوذ از بیرون، به عنوان رطوبت در ساختمان شناخته می‌شود. نفوذ باران و عوامل متراکم وابسته به اقلیم محیط سهم قابل توجهی از مسائل رطوبتی سازه ها را به خود اختصاص می دهند. رطوبت در ساختمان می تواند ناشی از طراحی نامناسب، ساخت و ساز معیوب و استفاده از مصالح بی کیفیت باشد.

فرآیند جلوگیری از نشت آب از سقف معمولا به عنوان ضد آب شناخته می شود. در حالی که فرآیند خشک نگه داشتن دیوارها، کف و زیرزمین به عنوان عایق رطوبتی شناخته می شود.

عیوب ناشی از رطوبت ساختمان

در زیر خلاصه ای از عیوب ناشی از رطوبت در ساختمان آمده است:

 1.  آجر، سنگ، کاشی و سایر مواد ممکن است در نهایت در نتیجه شکوفایی که رطوبت ساختمان ایجاد می‌کند از هم بپاشد.
 2. گچ ممکن است نرم تر شود و در نتیجه خرد شود.
 3. ممکن است باعث پوسته پوسته شدن و سفید شدن رنگ و همچنین ایجاد لکه های رنگی شود.
 4. در نتیجه ممکن است الوار تاب خورده، خم شود یا پوسیده شود.
 5. فلزات ممکن است در نتیجه آن خورده شوند.
 6. وسایل برقی ممکن است در نتیجه آن خراب شود.
 7. رشد موریانه قابل مشاهده است.
 8. شرایط زندگی ساکنان را ناسالم می کند.

دلایل رطوبت در ساختمان چیست؟

علل مهم رطوبت ساختمان را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 •  رطوبت از دیوارهای پایه بالا می رود. به دلیل عملکرد مویرگی، رطوبت از زمین مرطوب ممکن است به طور قابل توجهی بالاتر از سطح زمین باشد.
 •  رطوبت ممکن است ناشی از نفوذ آب باران از روی دیوارهای در معرض دید، جان پناه ها، دیوارهای مرکب و غیره باشد.
 •  در مورد سقف های شیبدار، ممکن است آب باران از پوشش سقف آسیب دیده عبور کند. علاوه بر این، مسیر پیش امدگی معیوب و ناودان های لبه یا دره ممکن است به آب باران اجازه دهد تا به دیواره نگهدارنده بالایی وارد شود و منجر به رطوبت شود.
 • در مورد سقف‌های مسطح، شیب‌های ناکافی سقف، اتصالات نادرست لوله‌های آب باران و اتصالات معیوب بین دال سقف و دیوار پاراپت ممکن است دلیل رطوبت باشد.
 • این می تواند به دلیل نشت سیستم لوله کشی باشد. آب به آرامی به دیوارها یا کف ها نفوذ می کند.

چگونه از مشکل رطوبت در ساختمان جلوگیری کنیم؟

استراتژی های زیر معمولا برای جلوگیری از نقص رطوبت در سازه استفاده می شود:

۱. عایق رطوبتی غشایی – این مستلزم قرار دادن لایه‌هایی از غشای ضد آب بین منبع رطوبت و بخشی از ساختار مجاور آن است. این لایه که معمولاً به عنوان لایه ضد رطوبت (DPC) نامیده می شود، می تواند از بتن سیمانی، نمدهای قیری، ماستیک، آسفالت، ورق های پلاستیکی یا پلی اتیلن و سایر مواد ساخته شود. بسته به منبع رطوبت، DPC را می توان به صورت افقی یا عمودی در کف، دیوار و غیره نصب کرد.
۲. عایق رطوبتی یکپارچه – برای افزایش نفوذ ناپذیری بتن، چندین ترکیب ضد آب به مخلوط بتن اضافه می شود. چنین مواد شیمیایی به دو صورت پودر و مایع در بازار عرضه می شود. گچ، خاک فولر و سایر مواد ساخته شده از خاک رس، ماسه یا آهک به پر کردن شکاف های بتن و ضد آب شدن آن کمک می کند. هنگامی که با بتن ترکیب می شود، مواد مختلفی مانند سیلیکات های قلیایی، سولفات آلومینیوم، کلریدهای کلسیم و غیره تحت واکنش های شیمیایی قرار می گیرند تا بتن مقاوم در برابر آب بسازند.
۳. درمان سطحی – شامل پر کردن منافذ روی سطوحی است که در معرض رطوبت هستند. بنابراین ساختمان با استفاده از صابون های فلزی ضد آب مانند اولئات های کلسیم و آلومینیوم و استئارات به خوبی از اثرات باران شدید محافظت می شود. این شامل محلول های قیری، پوشش های سیمانی، پوشش های شفاف، رنگ ها و لاک ها می باشد. علاوه بر این، گچ سیمان آهکی روشی اقتصادی برای درمان رطوبت ساختمان است. کشف شده است که دیوارهایی که با سیمان، آهک و ماسه به نسبت ۱:۳:۶ اندود شده اند، رطوبت دیوار ناشی از باران را کاهش می دهند.
۴. گلوله زدن – این شامل پخش یک لایه ضخیم از ملات سیمانی غیرقابل نفوذ روی سطحی است که باید ضد آب شود. با استفاده از دستگاهی به نام تفنگ سیمانی، این روش تکمیل می شود.
۵. ساخت دیوار حفره ای – این شامل محافظت از دیوار اصلی ساختمان توسط یک دیوار پوسته بیرونی است که یک فضای خالی بین این دو ایجاد می کند. توخالی مانع عبور رطوبت از بیرون به دیوار داخلی می شود.
۶. تزریق فشار – سیمان کردن روش یا تکنیک اعمال فشار به دوغاب سیمان – یعنی مخلوط سیمان، ماسه و آب – به منظور فشار دادن آن به هر شکاف، حفره یا شکاف موجود در زمین یا اجزای ساختاری است. به عبارت دیگر، فرآیند سیمان‌کاری تمام بخش‌های ساختاری ساختمان را که مستعد نفوذ رطوبت هستند، یکپارچه و مقاوم در برابر آب می‌کند.

جمع‌بندی
بسته به شرایط و موقعیت های مختلف ساختمان ها، تعیین روش صحیح مناسب برای درمان و مقابله با رطوبت ساختمان مهم است.

ما مشاوره رایگان ارائه می دهیم! لطفا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. تیم ما خوشحال و خوشحال خواهد شد که به شما کمک کند.

خدمات دسترسی با طناب بدون داربست

برای مشاوره رایگان، برآورد هزینه و انجام مشاوره رطوبت در ساختمان، همین حالا با ایمن بالابران کهکشان تماس بگیرید