ترمیم عیوب سطح بتن به عنوان متداولترین مصالح ساختمانی باربر است که امروزه استفاده می شود که از سیمان، آب، سنگدانه، مواد افزودنی شیمیایی و مواد افزودنی معدنی به دلیل ویژگی‌هایی مانند مقرون به صرفه بودن، مقاومت در برابر فشار بالا، استفاده طولانی مدت و شکل دهی آسان تشکیل شده است. .

کیفیت این متریال که می توانیم آن را ضروری در بخش ساختمان بنامیم بر کیفیت کل ساختمان نیز تاثیر می گذارد. بتن باکیفیت به معنای تولید بتن تنها با شرایط و اجزای مناسب نیست.

همچنین لازم است این بتن در شرایط مناسب به محل ساخت و ساز برسد، آن را جابجا کند، اجرا کند و نگهداری دوره ای آن را انجام دهد. در غیر این صورت، عیوب سطح بتن رخ می دهد و این امر بر عمر مفید و عملکرد بتن تاثیر منفی می گذارد.

چه چیزی باعث عیوب سطح بتن می‌شود؟

اکثر عیوب سطح بتن به دلیل مشکلاتی در حین صاف کردن و عمل آوری سطح رخ می‌دهد. عیوب سطح بتن به صورت لایه برداری، گرد و غبار، تاول زدن، شکوفه دادن، ترک های انقباض پلاستیک، ترک های بتن سخت شده، آسیب مفصل ذکر شده است، اما این لیست ادامه دارد.اگر عیوب سطح بتن به درستی ترمیم نشود، بتن تحت تأثیر عوامل خارجی قرار می گیرد و آسیب آن بزرگ می شود، خوردگی رخ می دهد و سازه تحت تأثیر غیرقابل برگشت قرار می گیرد.

با شروع از این دیدگاه، می توان نتیجه گرفت که آسیب های سطح بتن به طور مستقیم بر عملکرد و طول عمر سازه و همچنین زیبایی ظاهری تأثیر می گذارد. پس چگونه باید سطح بتنی را آماده کرد و عیوب سطح بتن را ترمیم کرد؟

سطح بتنی چگونه آماده می شود؟

برای اینکه یک سازه دوام و کارایی بالا داشته باشد، باید مشکلاتی که بر خصوصیات عملکردی بتن تاثیر منفی می‌گذارد، حذف شود. علاوه بر کیفیت مصالح بتن برای یک سازه محکم، ساخت خوب و استفاده صحیح از مصالح نیز اهمیت فوق العاده ای دارد.

هنگام آماده سازی سطح بتن، باید مواد مناسب با تجهیزات مناسب در شرایط جوی مناسب اعمال شود. در غیر این صورت برخی از عیوب سطح بتن در پایان اجرا شناسایی شده و تعمیر آنها هزینه های اضافی را به همراه دارد.

چگونه یک سطح بتنی را تعمیر کنیم؟

از آنجایی که هر کاربرد در طول دوره طراحی و ساخت به طور مستقیم بر خواص بتن تأثیر می گذارد، قبل از هر چیز باید به تمام مراحل رسیدگی شود. کلیه عیوب و آسیب هایی که بر روی سطح بتن ایجاد می شود باید با در نظر گرفتن دلایل در فرآیند طراحی و اجرای سازه یک به یک برطرف شود.

تمام جزئیات باید به درستی بررسی شوند، زیرا هر نقص در سطح بتن ممکن است به دلیل متفاوتی باشد. به عبارت دیگر، اجرای سطح بتن باید تحت مواد مناسب، اعمال مناسب و شرایط مناسب انجام شود. بتن باید با آخرین کاربرد به درست ترین شکل ساخته شود و با چسبندگی قوی به مواد پوششی که روی آن قرار می گیرد چسبانده شود. ملات‌های تعمیری پایه سیمانی بیشتر برای تعمیر سطح بتن ترجیح داده می شوند. این ملات های تعمیری پایه سیمانی، ملات های آماده با مقاومت بالا با پلیمر تقویت شده هستند.

دو نوع ملات ترمیم سطح بتن نازک و ضخیم وجود دارد. ملات های ترمیم نازک دارای ترکیبی حاوی سنگدانه های کوچکتر هستند. برای ترمیم ترک ها و سوراخ های گچ و اصلاحات ریز سطحی مناسب است.

ملات‌های تعمیری ضخیم دارای سنگدانه های ضخیم تری هستند. آنها می توانند پرکننده های ضخیم ایجاد کنند و بنابراین می توانند در تعمیرات گچ، ترک و سوراخ، گچ کاری سطوح گچ و بتنی برای اهداف تسطیح، و ایجاد ساختاری محکم و صاف برای اعمال سطح بالایی استفاده شوند.

با ملات های ترمیم سطح بتن که نام بردیم باید عیوب احتمالی بتن را اصلاح کرد و بتن را به مناسب ترین شکل برای پوشش نهایی آماده کرد. پس از آن، مصالح ساختمانی مانند سرامیک و رنگ که مواد پوشش نهایی هستند، باید به شدت به کف بتنی چسبانده شوند.

بهترین ملات ترمیم سطوح بتنی کدام است؟

همانطور که در عناوین قبلی اشاره کردیم، اجرای سطح بتن فرآیندی است که باید با جزئیات و با دقت انجام شود. از طرفی وقتی سوال بهترین ملات اصلاح بتن کدام است؟ پرسیده می شود، ما به این نتیجه رسیده ایم که در صورت سؤال، یک پاسخ واحد وجود نخواهد داشت.

از این حیث ملات های تعمیری پایه سیمانی که می توان آنها را یکی از بهترین ملات های اصلاحی و ترمیمی بتن دانست، کاربرد فراوانی دارند. با این حال ملات های اصلاحی و تعمیری پایه سیمانی نیز گزینه های زیادی دارند.

زیرا هر برنامه کاربردی به محلول ملات تعمیری متفاوتی نیاز دارد. نکته ای که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد این است که مطالب باید دارای محتوای باکیفیت باشد.
این مواد که ما به آنها ملات ترمیم بتن می گوییم، در تعمیر عناصر سازه ای بتن مسلح، در حفاظت بتن در برابر اثرات سولفات و کلر، در تعمیر و حفاظت سازه های زیرزمینی، در تعمیر قطعات با مقاومت بالا استفاده می شود. عناصر و سطوح بتنی با بارهای ترافیکی سبک و متوسط، سوراخ‌های میله‌ای که برای پر کردن حفره‌های هسته استفاده می‌شوند.

ملات‌های تعمیری بتن باید کاملا به بتن و آرماتور بچسبند. علاوه بر این، مقاومت در برابر فشار بالا، نفوذ ناپذیری آب، مقاومت در برابر مواد شیمیایی مانند کلر، سولفات و روغن از دیگر ویژگی های ضروری است.

برای بهترین کاربرد دقیق سطح بتن، به شما توصیه می کنیم  با تیم فنی دکتر عایق تماس بگیرید تا به شما در انتخاب ایده آل ترین ملات تعمیر بتن کمک کنند.