انواع صعود در کوهنوردی را بررسی خواهیم کرد؛ سنگنوردی یک ورزش منحصر به فرد است و واژگان عجیب و شگفت انگیز مختص به خودش را دارد. چه یک کوهنورد با تجربه باشید و چه تازه شروع کرده‌اید، درک آنچه دیگران می‌گویند مهم است.

  • صعود تراد

صعود سنتی یا تراد نوعی صعود در فضای باز است که در آن کوهنوردان باید هنگام بالا رفتن با استفاده از ابزار متحرک و نیمه متحرک، به برپایی حمایت های میانی و کارگاه ها بپردازند واز  لنگرها یا تجهیزات استفاده کنند. این محافظ غیر دائمی است و کوهنورد به جیب‌ها، شکاف‌ها و سایر ویژگی‌های سنگی برای محکم کردن دنده‌ها تکیه می‌کند تا در صورت وزن‌کردن یا سقوط کوهنورد، ثابت بماند. کوهنورد طناب خود را به چرخ دنده میبندد تا از سقوط در هنگام صعود محافظت کند و پس از پایان صعود یا زمانی که دومین (یا آخرین) کوهنورد به آن رسید و به محافظ، لنگر یا دنده ای که بالاتر قرار داده شده است، آن را برمی دارد.

  • صعود ورزشی

صعود ورزشی نوعی از سنگنوردی است، چه در فضای داخلی و چه در فضای باز، که در آن پیچ و مهره‌ها یا لنگرها از قبل روی دیواره قرار گرفته‌اند. سبکی از صعود است که بر توانایی تکنیکی و قدرت، تاکید بیشتری دارد تا ماجراجویی، اعتماد به نفس و نشاطی که حاصل از رویارویی با خطرات دیواره نوردی است. کوهنورد اسلینگ (Quickdraws) را در پیچ های از پیش قرار داده شده یا نگهدارنده های پیچ که در هنگام بالا رفتن به دیواره سنگ ثابت می شوند قرار می دهد. هنگامی که کوهنورد یک کشش سریع قرار می دهد، سپس در حالی که به صعود ادامه می دهد، طناب را به آن لنگر می بندد. تاسیسات سنگنوردی سرپوشیده معمولا گیره‌ها را به طور دائمی متصل می‌کنند و کوهنورد فقط باید طناب را در هنگام صعود به آنها ببندد.

  • کوهنوردی آزاد

کوهنوردی آزاد را با سولوی آزاد اشتباه نگیرید،  آنها متفاوتند. این یکی از رایج ترین اشتباهات کوهنوردان تازه‌کار است، توجه کنید که  همه مربع ها مستطیل هستند اما همه مستطیل‌ها مربع نیستند، سولوی آزاد صعود آزاد است، اما صعود آزاد همیشه سولوی آزاد نیست. صخره نوردی آزاد به سادگی به هر سبکی از کوهنوردی اشاره دارد که در آن شما به شدت از قدرت و مهارت خود برای صعود به یک مسیر استفاده می کنید (بدون ابزاری مانند یومار، قلاب، نردبان یا پله رکاب). تا زمانی که فقط از دست و جای‌پا روی سطح کوهنوردی برای صعود استفاده می کنید، شما در حال کوهنوردی آزاد هستید. سولوی آزاد صعود آزاد بدون طناب یا شریک است، جایی که انفرادی وارد می شود.

  • انفرادی آزاد – Free Solo

بدون شریک، بدون طناب، و هیچ وسیله‌ای صعود کنید، صعود انفرادی صعودی است که فرد بدون کمک و حمایت و همراهی سایرین مبادرت به صعود از کوه می نماید، درست مانند کاری که الکس هانولد در El Cap در فیلمی به همین نام انجام داد. این یک نوع صعود نسبتا غیر معمول به دلیل ماهیت بسیار خطرناک آن است، کسانی که سولوی آزاد انجام می دهند اغلب مسیرهای آسان تری را انتخاب می کنند و قبل از گرفتن درجه های سخت تر، بارها تمرین می کنند. سولو در آب یک نوع کوهنوردی انفرادی کمتر خطرناک و رایج تر است. افراد در صعود انفرادی در اعماق آب بدون طناب بر روی صخره های آویزان بالای آب های عمیق صعود می کنند. اگر کوهنورد سقوط کند، ایده این است که بدون آسیب در آب سقوط کند، اگرچه دریاهای مواج یا خطرات  هنوز می توانند خطراتی را ایجاد کنند.

  • صعود تطبیقی

کوهنوردان با ناتوانی جسمی دائمی را می‌توان کوهنوردان سازگار در نظر گرفت. کوهنوردی تطبیقی بسته به فرد و روش‌هایی که نیاز دارند/ترجیح می‌دهند تا تکنیک کوهنوردی خود را با بدن خود تطبیق دهند، می‌تواند متفاوت به نظر برسد. در برخی موارد، یک کوهنورد تطبیقی ممکن است از یک مهار صندلی و یک صعود کننده برای بالا رفتن از دیوارها استفاده کند.