امروزه انواع طناب‌های کوهنوردی بیشتر از هر زمان دیگری وجود دارد. انتخاب طناب مناسب می‌تواند یک کار دلهره آور باشد. راز موفقیت این است که مشخص کنید طناب خود را برای چه می‌خواهید. مطمئن شوید که می‌دانید در کدام دسته از کوهنوردان قرار می‌گیرید. کوهنوردان بلندپرواز احتمالا به تعدادی طناب برای فعالیت‌های مختلف نیاز خواهند داشت. هنگامی که بدانید طناب کوهنوردی خود را برای چه می‌خواهید، معیارهای دیگری مانند طول، قطر، وزن، درمان خشک و غیره نیز باید در نظر گرفته شوند. هر سبک کوهنوردی شرایط خاص خود را دارد. روشن بودن در مورد آنچه که می‌خواهید باید به شما در تعیین مناسب ترین نوع طناب کمک کند.

پائولا – کوهنوردی ورزشی

پائولا سال هاست که کوهنوردی می‌کند و یک کوهنورد جاه طلب است. او به مناطق کوهنوردی ورزشی در سراسر جهان سفر کرده است. چه چیزی او را تحریک می‌کند؟ «شما فقط زمانی شروع به بهتر شدن می کنید که محدودیت‌های خود را پشت سر بگذارید.» او از سقوط نمی‌ترسد و یاد گرفته است که هنگام بالا رفتن از آخرین پیچ چقدر مهم است که خونسرد بمانید. پائولا به طور منظم تمرین می‌کند، به این معنی که تجهیزات او در معرض فرسودگی زیادی است. به همین دلیل، او یک طناب تک قوی دارد که می‌تواند سقوط‌های زیادی را تحمل کند. او به طناب‌های ساخت غلاف دو بافته EDELRID Sports Line قسم می‌خورد!
پائولا به تازگی یک طناب اضافی برای نقطه قرمز تهیه کرده است. این یک طناب بسیار نازک و ۸۰ متری است. قطر لاغر آن را برای زمانی که در مسیرهای ورزشی طولانی‌تر دنبال می‌کند، ایده‌آل می‌سازد.

جوزف – یخ نوردی  و کوهنوردی میکس

جوزف علاقه خاصی به ورزش‌های زمستانی معمولی مانند اسکی سرعت یا اسکی صحرانوردی ندارد. او ترجیح می‌دهد دوازده ماه از سال را صعود کند. در زمستان، او اغلب در آبشارهای یخی است. شعار او «هرچه شیب دارتر بهتر» است. مسیرهای ترکیبی (Mix) در جبه‌های شمالی او را عقب نمی‌اندازد. جوزف می‌گوید که یخ نوردی او را مجذوب خود می کند. “شبیه صخره نوردی ولی در عین حال کاملا متفاوت است. من از این واقعیت خوشم می‌آید که یخ خواسته‌های زیادی را برای من و تجهیزات ایجاد می‌کند. ارزیابی مداوم اینکه آیا یخ نگه می‌دارد یا نه و مقابله با رطوبت و سرما، چالش‌های اضافه کار است» او به خوبی می‌داند که انتخاب طناب مناسب نقش مهمی در موفقیت یا عدم موفقیت او دارد. جوزف برای مقابله با نیازهای خاص انواع مختلف کوهنوردی که در آن شرکت می‌کند و برای مقابله با شرایط اغلب مرطوب و دشوار، از طناب‌های سبک وزن و آغشته تک، نیم و دوقلو استفاده می‌کند.

مارک – دیوارهای بزرگ و بالاکشی (HAULING)

مارک یک راهنمای کوه است و با استاندارد بالایی صعود می‌کند. او به دیوارهای بزرگ در سراسر جهان کشیده شده است. به عنوان یک متعصب به دیوار بزرگ که به خود اعتراف می‌کند، ایده گذراندن روزها در دیوار چیزی است که برای او جذاب است. مارک قبلا به El Capitan در Val di Mello صعود کرده است. ایستادن در پای یکی از این دیوارهای بزرگ و نگاه کردن به بالا کافی است تا یک لرز سرد در ستون فقرات شما فرو برود. مانند اکثر کوهنوردان دیوار بزرگ، او از طناب‌های تک استفاده می‌کند. این هم در مورد کوهنوردی و هم برای بالاکشی صدق می‌کند، اگرچه مارک از یک طناب استاتیک برای کیف بالاکشی خود استفاده می‌کند. برای داشتن حداکثر ایمنی، طناب‌های بسیار محکمی را انتخاب می‌کند. او به خوبی می‌داند که ساییدگی و لبه های تیز چقدر می‌تواند خطرناک باشد. مارک هنگام انتخاب طناب مناسب به دنبال طناب‌هایی با نسبت غلاف بالاتری می‌گردد که قادر به تحمل تعداد زیادی از سقوط هستند.

توماس – سرپوشیده و صعود قرقره

توماس قلاب شده است. لورا، دوست دخترش، سه ماه پیش او را با کوهنوردی آشنا کرد و اکنون کاملا به این کار معتاد شده است. او هفته‌ای یک یا دو بار از دیوار بالا می‌رود. او هنوز در مسیرهای سخت‌تر احساس اعتماد به نفس نمی‌کند و ترجیح می‌دهد تا آن‌ها را طناب بزند. با این وجود، او متوجه شده است که کوهنوردی منظم به او کمک کرده تا به طور قابل توجهی پیشرفت کند. لورا یک طناب تک نازک دارد که به دلیل استفاده مکرر روی دیوار بسیار فرسوده به نظر می‌رسد. توماس از فرصت استفاده می‌کند و می رود و اولین طناب خود را می‌خرد.

با توجه به نوع صعود او به طور کلی، یک دستیار فروش به او توصیه می‌کند که طناب قوی تری بخرد که دوام بیشتری داشته باشد. حداقل وزن و درمان خشک واقعا برای او مناسب نیست. با این حال، او هنگام انتخاب طناب مناسب به دقت تعداد سقوط ها را در نظر می‌گیرد. دیوار کوهنوردی که لورا و او به آن می‌روند بیش از ۲۰ متر ارتفاع ندارد، پس طناب ۵۰ متری خوب است.

لیز – کوهنوردی آلپاین

لیز یک کوهنورد با اعتماد به نفس و با تجربه است. او سه سال پیش اشتیاق به کوهنوردی را کشف کرد. از آن زمان، مسیرهای متعددی را طی کرده و از ماجراجویی‌های آلپ در سراسر اروپا لذت برده است. او با پیچ و مهره شروع کرد و اکنون به صعود کلاسیک می‌رود. مقصدهای ترجیحی او Wetterstein Massif و the Dolomites هستند. «این احساس قرار گرفتن شما، سنگ و تجهیزات شما در معرض عظمت، واقعا جذاب است.»

لیز تجربه زیادی دارد و می‌داند که شرایط چقدر سریع می‌تواند در کوههای آلپ تغییر کند. تغییرات ناگهانی آب و هوا یا تمام شدن نور روز اغلب به این معنی است که یک عقب نشینی سریع لازم است. او همچنین سهم خود را از ریزش سنگ و لبه‌های بالقوه تیز دیده است. علاوه بر این، مسیرهایی که او برای صعود انتخاب می‌کند اغلب شامل یک پیاده روی طولانی است. از آنجایی که یک کوله سنگین می‌تواند انرژی شما را تخلیه کند، او به دنبال کاهش وزن در هر کجا که می‌تواند است. طناب های نیمه سبک و دوقلو گزینه ترجیحی او هستند.

هری – کوهنوردی و HIGH-ALPINE

هری به نظر می رسد تا آنجا که می‌تواند در کوه‌ها بلند شود – در تمام طول سال. او یک کوهنورد باتجربه است که در زمان خود مسیرهای بزرگی را در آلپ غربی صعود کرده است. مسیرهای ورزشی واقعا برای او جالب نیست. او ترجیح می دهد با بوتهای کوهستانی بالا برود نه کفشهای صخره نوردی. تقلا در یال های آلپ (آسان تر) با بخش‌هایی از کوهنوردی – این چیزی است که او به دنبال آن است.

هری اغلب به سفرهای کوهستانی می رود و چیزهایی در مورد یخچال‌های طبیعی دارد. او و شرکایش همیشه برای اطمینان از اینکه روزهایی که در شکافی در جایی گیر کرده، یا در سقوطی تماشایی از یک خط الراس قله به پایان نرسد. او ترجیح می دهد طناب هایش مقاوم در برابر آب و تا حد امکان سبک باشند. او طناب های تک نازک را ترجیح می دهد، گاهی اوقات با طول های کوتاه یا گاهی اوقات یک جفت نیم طناب قوی.