شغل دسترسی با طناب مناسب من است؟ در لبه یک ساختمان بلند، آویزان شدن از طناب در بالای مرکز شهر یا نشستن بر لبه صخره! آیا اینها شبیه موقعیت‌هایی هستند که دوست دارید در آن قرار بگیرید؟ اگر چنین است، پس شغل دسترسی با طناب می‌تواند برای شما مناسب باشد! توجه کنید که این محیط اداری عادی برای شما نیست، ولی بخش عمده‌ای از جذابیت برای بسیاری از افراد هم است.

در گذشته، برای تکنسین‌های دسترسی با طناب معمول بود که صخره نورد، راپل کار یا حتی نظامی باشند. امروزه، با گزینه‌های آموزشی مختلف موجود، دسترسی با طناب برای هر کسی که سطح اولیه آمادگی جسمانی و تمایل به انجام آن را دارد، آزاد است.

دسترسی با طناب به خودی خود یک شغل نیست، مگر اینکه مربی آن باشید؛ بلکه امتداد حرفه‌های دیگری مانند مهندسی، برق و بسیاری دیگر است. دریافت مدارک دسترسی با طناب می‌تواند شما را در موقعیت بسیار بهتری برای به دست آوردن شغل قرار دهد. برای مشاهده لیست کامل حرفه هایی که در آنها از دسترسی طناب استفاده می شود، شغلهایی که در آنها از دسترسی طناب استفاده می‌شود.

مزایا و معایب شغل دسترسی با طناب

مانند هر شغلی، جوانب مثبت و منفی، روزهای خوب و روزهای بد وجود دارد. برخی از مشاغل ممکن است پر از هیجان و نشاط و برخی دیگر به زمین نزدیک تر و در عوض یکنواخت تر باشند. ساعات کار می‌تواند طولانی باشد، بنابراین شما به استقامت و توانایی انجام شیفت‌های طولانی نیاز دارید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که شرایط کار می تواند دشوار یا هیجان انگیز باشدکه این واقعا به دیدگاه شما بستگی دارد!

مکان‌ها اغلب راه دور یا خارج از مسیر مورد استفاده قرار می گیرند ،به معنای واقعی کلمه آف شور است که می‌تواند به معنای سفر طولانی و همچنین دوره‌های طولانی مدت دور از خانه باشد. برای برخی جنبه سفر یک مزیت بزرگ است اما برای برخی دیگر می‌تواند دردناک باشد. همچنین شایان ذکر است که همه مکان‌ها پر زرق و برق و مرفه نخواهند بود. شما می توانید یک روز در بالای برج میلاد تهران باشید و روز بعد در یک بلوک اداری قدیمی در یک شهرک صنعتی بالا بروید.

نرخ ها و حقوق ها بسیار متفاوت است و کاملا به صنعت، سطح تخصص و خود شغل بستگی دارد. شروع کار به عنوان یک تکنسین سطح ۱ زمانی که ساعت‌های زیادی ثبت نشده می‌تواند دشوار باشد. با این حال، به محض اینکه ساعت‌ها کار کنید، قابلیت استخدام شما به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. در حال حاضر زنان در این صنعت کمتر حضور دارند، اما دلیلی وجود ندارد که تکنسین‌های زن در آینده نتوانند به دنبال این شغل باشند.

واجد شرایط شدن برای شغل دسترسی با طناب

صلاحیت شامل شروع دوره های آموزشی از طریق IRATA، بدنه حاکم بر صنعت دسترسی با طناب است. سه سطح گواهی IRATA وجود دارد که به شرح زیر است:

  • سطح ۱ دوره مقدماتی است که طیف وسیعی از مانورهای دسترسی با طناب، بازرسی تجهیزات شخصی و جزئیات قوانین جاری را پوشش می دهد.
  • سطح ۲ مبتنی بر دانش و شیوه های سطح ۱ است، از جمله ساخت طناب های کاری، انجام امداد و نجات تحت نظارت یک تکنسین سطح ۳ IRATA و الزامات ایمنی.
  • سطح ۳ نظارت بر محل و دانش جامع تر از تکنیک های پیشرفته نجات و بهترین شیوه ها را پوشش می دهد. همچنین باید گواهینامه آموزش کمک های اولیه اضطراری داشته باشد.

بین هر سطح، داوطلبان باید ۱۰۰۰ ساعت و حداقل یک سال کار بر روی طناب را ایجاد کنند. به همین دلیل، شغل در دسترسی با طناب یک چشم انداز کوتاه مدت نیست، زیرا برای واجد شرایط شدن کامل نیاز به زمان و فداکاری دارد.
نتیجه

البته حرفه دسترسی با طناب برای همه مناسب نیست. این یک شغل واقعا منحصر به فرد است که هیجان و تنوع را ارائه می‌دهد. با این حال، مهم است که هم مزایا و هم معایب حرفه دسترسی با طناب را در نظر بگیرید و اینکه بررسی کنید آیا با شخصیت و اهداف بلندمدت شما سازگار است یا خیر.