امروز خانه دار شدن برای همه تبدیل به یک رویا شده و افراد با مشقت و سختی زیاد می‌توانند با هزینه فراوان صاحب خانه شوند ولی آیا فکر چه چیزی می‌تواند  این رویای زیبا را تباه کند؟ چه چیزی می تواند این محیط زیبا را به یک کابوس تبدیل کند؟ البته که باید بهترین عایق رطوبتی را انتخاب کنید تا نیاز به تعمیرات کمرشکن و صرف هزینه کمتر شود.

این عایق برای یک ساختمان ضروری است. اگر یک نشست به اندازه کافی عایق بندی نشده باشد، کل ساختار یک ساختمان تخلیه می‌شود و در نتیجه مشکلات طولانی مدتی ایجاد شده که عمر کلی ساخت و ساز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر به دنبال اطلاعاتی هستید که شما را از طریق روش‌ها، محصولات و رویه های انواع عایق های زیر در ساخت خانه رویایی خود راهنمایی کند، و اگر به دنبال پاسخی برای این سوال هستید که بهترین ماده عایق رطوبتی چیست؟ ، به بررسی این مطلب ادامه دهید!

عایق الاستومری

عایق الاستومری انواعی از مواد هستند که می‌توانند به این سوال پاسخ دهند که بهترین ماده عایق رطوبتی در ذهن چیست. مواد پوشش الاستومری روشی ایمن، بادوام و جذاب برای محافظت و محافظت از سازه بتنی شما است. آنها به همان روش رنگ آمیزی و پرایمینگ اعمال می شوند. از این نظر، اجرای آن آسان است. برای رنگ آمیزی بتن به یک آستر بیرونی مناسب نیاز دارید و سپس رنگ پلیمری روی آن اعمال می شود. دو لایه باید کافی باشد و رنگ اکریلیک پلیمری نیز به شکاف ها، ترک های کوچک و بی نظمی های جزئی در سطح علاقه دارد. الاستومر محصولی با خاصیت ارتجاعی است و بنابراین با توجه به ساختاری که روی آن اعمال می شود، خود را تغییر شکل می دهد. این در پشت یک مهر و موم ضد هوا و ضد آب برای محافظت از ساختمان های بتنی برای سال های طولانی بدون توجه به دما باقی می ماند. با این مواد می توان به نتایج خوبی دست یافت.

عایق الاستومری یک پوشش درجه یک بیرونی دیوار یا سقف است که ضخامت آن حدود ۱۰ برابر بیشتر از رنگ است. این یک پوشش فوق العاده ضخیم اما انعطاف پذیر ایجاد می کند که نمای بیرونی یک سازه را ضد آب می کند. برخلاف سایر انواع عایقها یا رنگ‌ها، می‌توانند به نازکی مو مهر و موم شوند تا مهر و موم ضد هوا و ضد آب ایجاد کنند. برای استفاده در سطوحی مانند گچ، بتن، دیوارها و غیره مناسب است. پوشش های الاستومری را می توان در دیوارها و همچنین روی سقف ها استفاده کرد. پوشش الاستومری هنگامی که اعمال می شود مایع است، خشک می شود، سخت می شود و به ساختار متصل می شود، اما با حرکت ساختار زیرین، خم می شود و به سمت بالا خم می شود. این ماده متحرک، قابل خم شدن و انعطاف پذیر است. علاوه بر ارائه یک پوشش محافظ ضد آب به سازه، به محافظت از سازه در برابر آسیب نیز کمک می کند. پوشش الاستومری را می توان به روش های مختلف رنگ آمیزی کرد و رنگ خود را برای مدت بسیار طولانی حفظ می کند. به این دلایل به حفظ ظاهر جذاب نمای بیرونی ساختمان کمک می کند و از آسیب، فرسودگی و پارگی کمتر جذاب جلوه می کند. برای افرادی که می‌خواهند ساختمانی را برای مقاصد سرمایه‌گذاری بخرند و می‌خواهند آن را با توجه به ارزش بازار بفروشند، استفاده از مصالحی که ساختمان را برای مدت طولانی تازه و نو نگه می‌دارد و در درازمدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود، مهم است. .

درزگیر سیلیکونی

بیایید در مورد محصول دیگری صحبت کنیم که می‌تواند توسط کسانی که بهترین مواد ضد آب را می خواهند ارزیابی کنند. درزگیر سیلیکونی یکی از موادی است که برای عایق رطوبتی موثر است. از درزگیرهای سیلیکونی می‌توان به طور موثر برای محافظت از بتن و ضد آب کردن آن استفاده کرد. سیلیکون همچنین به عنوان پرکننده ترک و درزگیر عمل می‌کند که می‌توان آن را روی ترک‌های تا ضخامت یک چهارم اینچ یا ۰.۶ سانتی‌متر اعمال کرد. این ماده ای است که می تواند در مروارید کاری و عایق رطوبتی دقیق استفاده شود. درزگیر سیلیکونی یا پلی اورتان بسیار خوب عمل می کند، مانند بازسازی سازه های بتنی که از قبل محافظت شده اند. بنابراین می‌توانید هنگام اصلاح رنگ هنگام بازسازی خانه یا پس از ساخت و ساز خشن، از پرکننده سیلیکونی استفاده کنید. درزگیر ممکن است با استفاده از روش اسپری اعمال شود یا ممکن است با یک غلتک معمولی رنگ اکسترود شود. درزگیر سیلیکونی بهترین ماده عایق رطوبتی است و انتخاب کسانی است که به دنبال پاسخ دقیق هستند.

درزگیر سیلیکونی یک فرم مایع چسبنده است. به طور معمول، شبیه یک ژل است. این چسب دارای ساختار شیمیایی متفاوتی نسبت به سایر چسب های پلیمری آلی است. برخلاف سایر چسب ها، سیلیکون انعطاف پذیری و تعادل خود را در دماهای بالا و پایین حفظ می کند. علاوه بر این، درزگیر سیلیکونی در برابر سایر مواد شیمیایی، رطوبت و شرایط آب و هوایی مقاوم است. این امر احتمال شکست در ایجاد و تعمیر اشیاء را کاهش می دهد.

برخلاف برخی از چسب‌ها، درزگیرهای سیلیکونی موادی هستند که باید مورد استفاده قرار گیرند. سیلیکون پخته شده باعث خشک شدن می شود. استفاده از سیلیکون لزوما دشوار نیست، اما نیاز به صبر دارد. دما باید بین ۴ تا ۳۷ درجه سانتیگراد و سفت شدن سیلیکون بین ۵ تا ۹۵ درصد رطوبت باشد.

ممکن است تا ۲۴ ساعت طول بکشد تا سفت شود، یا اگر درزگیر ضخیم باشد ممکن است چندین روز طول بکشد. بنابراین، این ماده ای است که نیاز به صبر دارد.

غشای ضد آب

اگر از خود می‌پرسید که بهترین ماده عایق رطوبتی کدام است، حتما در طول تحقیقات خود با مفهوم غشا مواجه شده‌اید. ممبران یکی از کاربردی ترین و متداول ترین موادی است که در هنگام عایق رطوبتی استفاده می شود. به منظور محافظت از بتن در برابر شرایط جوی، یک غشای مایع به طور سخاوتمندانه به سازه بتنی محافظ پاشیده می شود. به این ترتیب فرآیند عایق کاری آغاز می شود. دارای خواص انعطاف پذیری است که لایه های نفوذ ناپذیری را بر روی بتن تشکیل می دهد تا از فضای داخلی در برابر شرایط خارجی محافظت کند. همچنین می توانید عایق رطوبتی زیرزمین، فونداسیون و زیرسازی و همچنین لایه مناسب تر برای لوله ها و کانال های زهکشی بزرگ را انتخاب کنید. غشا ترجیح داده می شود زیرا می توان آن را در مکان های مختلف اعمال کرد.

غشا در واقع نامی است که به ساختارهایی داده می شود که به طور انتخابی نفوذپذیر هستند. در بخش ساختمان به این مواد که در زمینه عایق رطوبتی استفاده می شود، ممبران می گویند.

غشای ضد آب یک لایه نازک از مواد ضد آب است که روی یک سطح قرار می گیرد. این لایه پهن است و اجازه عبور آب را نمی دهد. به عنوان مثال، در یک تراس مسطح، می توان یک غشای ضد آب را در بالای کف سازه و زیر دال های طبقه بالا قرار داد. این کار باعث می شود که آب وارد تخته سازه نشود. کاشی ها و غشاء باید روی یک ماده پرکننده شیبدار گذاشته شوند تا آب به مخازن و زهکش ها جریان یابد. هر آبی که به عنوان گودال روی کاشی ها باقی می ماند ممکن است به مرور زمان وارد کفپوش شود، بنابراین به هر قیمتی باید از گودال های آب جلوگیری کرد.

 عایق نفوذگرکریستالیزه

درزگیرهای کریستالی پاسخ دیگری به این سوال است که بهترین ماده عایق رطوبتی چیست. این مواد ضد آب بر روی یک واکنش کاتالیزوری کار می کنند که ترک ها، سوراخ ها و بی نظمی های جزئی در بتن را پنهان می کند. به این ترتیب آنها به شما کمک می کنند تا کمال مورد نظر خود را بدست آورید. همچنین مویرگ‌ها و منافذ بتن را می‌بندد و به طور موثر به داخل بتن نفوذ می‌کند تا ترک‌هایی را که به طور طبیعی در سازه‌های بتنی ایجاد می‌شوند، مهر و موم کند. ماسه عایق رطوبتی کریستالیزه در این روش در ترکیب با سیمان و سیمان کامپوزیت مناسب برای آب بندی و آب بندی بتن استفاده می شود تا سطح بتنی بادوام و محکم محافظت شود.

تکنولوژی عایق رطوبتی کریستالی نیازمند دانش ساختار و ترکیب شیمیایی بتن عمیق در هر مرحله از زمان اختلاط تا پایان عمر مفید آن است. به دلیل ماهیت خود، این ماده متخلخلی است که به ساختار مویین ساخته شده توسط منافذ به هم پیوسته بتن، آب و سایر مایعات نفوذ می کند. هنگامی که آب با آب یا محیط های مرطوب در تماس باشد یا در تماس مداوم باشد، در نهایت خواص مورد نظر بتن از بین می رود و مقاومت سازه را کاهش می دهد. این فرآیند با وجود آلاینده های موجود در آب تسریع و بدتر می شود. درزگیرهای کریستالی از جمله مواد شیمیایی ساختمانی هستند که برای جلوگیری از این مشکلات تولید می شوند.

کدام ماده ضد آب را باید انتخاب کنم؟

با درک اینکه چه نوع موادی را می خواهید ضد آب کنید، می توانید بهترین ماده عایق رطوبتی را برای نیازهای فردی خود انتخاب کنید. چوب، بتن و آجر به مواد عایق رطوبتی متفاوتی برای ضد آب شدن مواد نیاز دارند. برای انتخاب ماده شیمیایی ضد آب مناسب، باید چگالی آب برای عبور از سطح یا میزان ترافیک آب روی سطح ماده ای را که می خواهید ضد آب باشد، تعیین کنید. یکی از مهم ترین ویژگی هایی که ترافیک آبی را تعیین می کند، آب و هوای منطقه شماست. آیا برای ساختن خانه شما باران زیاد است یا کمتر؟ آیا تغییر بین اختلاف دما خیلی زیاد است یعنی از سردی به سردی زیاد تغییر می کند یا همینطور است؟ جایی که خانه قبلا بستر رودخانه بوده یا منطقه صخره ای؟ آیا رطوبت در جای دیگری از آپارتمان دیده می شود؟ انجام یک مطالعه امکان سنجی از طریق چنین سوالاتی شما را در انتخاب دقیق ترین مواد عایق رطوبتی راهنمایی می کند.

نوع و روش اجرای مواد عایق رطوبتی به طور کلی به نوع کاربرد شما بستگی دارد. در حالی که کاربردهای اولیه به طور معمول به چندین نوع عایق رطوبتی نیاز دارند، برنامه های سالانه ممکن است نیاز به استفاده مجدد جزئی، نقطه ای یا کامل محصول داشته باشند.
اگر از اولین کاربرد مواد عایق رطوبتی استفاده می کنید، باید به دنبال محصولی باشید که بتوان آن را روی چندین ماده مختلف اعمال کرد. سطوح چوبی، بتونی و آجری همگی می توانند از عایق رطوبتی بهره مند شوند. شما می توانید با انتخاب محصولی که به شما امکان می دهد از مواد ضد آب یکسان در هر سطح از خانه خود استفاده کنید، در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید.

هنگام انتخاب مواد عایق رطوبتی، باید مدت زمان لازم برای اطمینان از بهترین محافظت، مدت زمان استفاده و تعداد کاربردها در نظر گرفته شود. همچنین ممکن است بخواهید ماده ای را پیدا کنید که به گیاهان و حیوانات آسیبی نرساند و آسیبی نبیند. اگر بچه دارید، می خواهید بهترین مواد ضد آب را پیدا کنید که برای کودکان بی خطر باشد.

در این مرحله مهم است که با یک متخصص برای یافتن مواد ضد آب مناسب مشورت کنید. البته شما باید یک مطالعه مقدماتی انجام دهید، باید در مورد موضوع یاد بگیرید. با این حال، می توانید از کارشناسانی که در این زمینه خبره هستند و با محصولاتی که استفاده می کنند خود را ثابت کرده اند، مشاوره دریافت کنید.