عایق رطوبتی تراس و بالکن ساختمان هایی که در معرض آب قرار می گیرند از نظر ویژگی های زیبایی شناختی و عملکرد یک ساختمان مهم است. ممکن است مشکلات مربوط به نشتی بالکن یا تراس پس از باران شدید را تجربه کرده باشید. بارش باران یک استخر در بالکن شما تشکیل می دهد و شروع به نشت به طبقه پایین می کند. نشتی از بالکن در واقع یک مشکل جدی است. این می تواند باعث ایجاد ترک و تراشه شود، به جز اتصالات و درزگیرهای ناایمن.

تنها پوشش سرامیکی که بر روی تراس  و بالکن‌های ساختمان اعمال می‌شود بدون تکمیل عایق رطوبتی هیچ گونه محافظتی ایجاد نمی‌کند. از تراس‌هایی که قرار است به این صورت ساخته شود نشت آب وجود خواهد داشت که باعث ایجاد مشکل آسایش طبقه پایین و کاهش عمر ساختمان می شود.

بنابراین، انتخاب و استفاده از مواد عایق رطوبتی مناسب نقش مهمی در ایزولاسیون تراس و بالکن دارد. در این مقاله به بررسی عایق رطوبتی بالکن و این سوال می پردازیم که چگونه بالکن فضای باز را ضد آب کنید.

نحوه اعمال عایق رطوبتی تراس و بالکن

کاربردهای عایق رطوبتی که برای حفاظت از فضاهای باز مانند بالکن و تراس اهمیت زیادی دارد، در چند مرحله قابل انجام است. بر این اساس، لازم است سطح کاربرد برای سیستمی که عایق رطوبتی زیر پوشش های سرامیکی را فراهم می کند، آماده شود. چگونه بالکن یا تراس را ضد آب و در فضای باز می کنید؟ می توانید مراحل آماده سازی و کاربرد زیر را با جزئیات نگاه کنید.

 • مرحله آماده سازی
  لازم است قبل از اجرای پوشش سرامیکی سطح اجرا آماده شود. باقیمانده های ضد چسبندگی، قطعات شل باید قبل از اعمال مواد ضد آب تمیز شوند. سطح باید صاف، محکم و تمیز باشد. در صورت نیاز، عیوب سطحی باید با ملات های تعمیری مناسب ترمیم شوند.

سیستم های تعمیر و تقویت، که به طور ویژه توسط متخصص شیمی ساختمان  دکتر عایق برای تعمیر عیوب سطح توسعه یافته است، مناسب ترین راه حل را برای نیازهای شما از این نظر ارائه می دهد.

 • مرحله پخ زدن (چمفرینگ)
  برای جلوگیری از تجمع آب در گوشه های تراس و بالکن برای رسیدن به لایه های زیرین، باید با استفاده از نوارهای پخ روی نقاط اتصال دیوار و کف، عایق رطوبتی شود. نوارهای پخ که به عنوان نوارهای ضد آب نیز شناخته می شوند، باید انعطاف پذیر باشند تا از انبساط های احتمالی محافظت کنند و خاصیت ارتجاعی خود را حفظ کنند.

علاوه بر این، مقاومت بالا در برابر پارگی برای کارایی ضد آب تراس و بالکن قابل توجه است. گزینه های محصول مکمل باومرک ممکن است بهترین پاسخ را به نیازهای شما ارائه دهد.

 • کاربرد لایه ضد آب
  پس از آماده سازی سطح، اجرای لایه ضد آب شروع می شود. در این مرحله، انتخاب مناسب ترین ماده عایق رطوبتی با توجه به قرار گرفتن در معرض آب ساختمان، تماس آن با اشعه خورشید و سایر نیازها بسیار مهم است. محصولات عایق رطوبتی تراس، بالکن و کف مرطوب مرطوب که توسط دکتر عایق برای خواسته‌های مختلف ارائه شده است، می تواند به عنوان یک گزینه ایده آل برای کاربرد لایه های ضد آب تراس و بالکن در نظر گرفته شود.
 • کاربرد مواد محافظ لایه آخر
  پس از اعمال پوشش سرامیکی بر روی سطوح تراس و بالکن باید از پرکننده مناسب درز و مواد محافظ لایه آخر استفاده شود. در صورت عدم پوشش، انتخاب رنگ پوششی که در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم باشد، محو نشود و در برابر ترافیک عابر پیاده مقاوم باشد، مهم خواهد بود.

عایق رطوبتی بر روی کاشی‌های موجود

چگونه روی کاشی های موجود ضد آب می شوید؟ در صورت خرابی سیستم عایق رطوبتی موجود یا خرابی کاشی ها و یا اگر مشکل مربوط به کاشی باشد، توصیه می شود کاشی های موجود را جدا کرده و سپس بالکن را ضد آب کنید.

با این حال، عایق رطوبتی روی کاشی های موجود نیز امکان پذیر است. در این مورد، بررسی اینکه آیا کاشی های موجود در شرایط خوبی هستند یا خیر، مهم است. برای نتیجه بهتر باید محکم به بستر چسبانده شوند.

استفاده صحیح از عایق رطوبتی برای راحتی ساختمان شما و در نتیجه برای راحتی شما ضروری است. عایق رطوبتی یکی از عواملی است که مستقیم بر زیبایی ظاهری ساختمان تأثیر می گذارد و عایق رطوبتی نادرست تراس و بالکن نیز می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.